DrukarniaOnline.pl

Zaproszenia ślubne - wszystko co musisz wiedzieć

Jak zapraszać na ślub i wesele? Poradnik dla młodej pary

 

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Nic dziwnego, że wielu z nas daje się wtedy porwać gorączce przygotowań i zakupów. Jednym z najistotniejszych elementów tej całej weselnej układanki jest projekt i zamówienie zaproszeń. Gotowe wzory można kupić w każdym sklepie papierniczym, jednak coraz więcej par decyduje się na stworzenie własnych, oryginalnych i mocno zindywidualizowanych projektów. Sprawdź, co jest na topie i zaskocz swoich gości.

 

Spis treści:

 

Co lepiej wręczyć - zaproszenie czy zawiadomienie?

W pierwszej kolejności zastanówcie się nad tym, czy chcecie wysyłać zaproszenia, czy zawiadomienia o ślubie. To dwie zupełnie różne formy. Obecnie zdecydowanie częściej praktykuje się wręczanie zaproszeń, choć zawiadomienia naturalnie nadal funkcjonują - tyle, że jest to forma wybierana o wiele rzadziej. Zawiadomienia o ślubie najczęściej wręcza się w zakładzie pracy, z którego może zostać wysłana delegacja pracowników. Z kolei zaproszenia ślubne są dedykowane bardziej osobom bliskim: rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Jak zapraszać na wesele, by nie popełnić faux pas?

 

Zaproszenia ślubne: wybrać gotowe czy zaprojektować własne?

Wybór odpowiedniego zaproszenia ślubnego trochę przypomina projektowanie ulotki reklamowej. Brzmi zaskakująco? Zastanówcie się nad tym, wręczając komuś zaproszenie. Nie tylko informujecie o ważnej uroczystości, ale również zachęcacie gości do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Zwłaszcza kiedy organizujecie duże przyjęcie, dla całej rodziny, a nie ze wszystkimi jesteście w bardzo bliskich relacjach.

Własny projekt zaproszenia ślubnego to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. Śluby i wesela są coraz częściej personalizowane, nierzadko nie wpisując się już ani trochę w schematy funkcjonujące od wielu lat. I to do nich dopasowuje się dziś projekty zaproszeń.

 

Własny projekt zaproszeń ślubnych - dlaczego warto?

eleganckie zaproszenia ślubne

Naturalnie w wybraniu zaproszenia spośród gotowych szablonów nie ma niczego złego - w końcu propozycji jest tyle, że bez problemu znajdziecie wzór, który się Wam spodoba. Warto jednak mieć na uwadze to, że wręczając zaproszenia ślubne, własny projekt jest nie tylko mile widziany, ale także daje więcej możliwości. Dzięki temu możecie np. wręczyć kilka różnych wzorów: eleganckie i poważne dla rodziców, a zabawne znajomym. Tworząc własny projekt, możecie dodać do niego takie elementy, jakie tylko chcecie - i nic was nie ogranicza.

Wielu narzeczonych obawia się jednak wyższych kosztów takiego indywidualnego druku. Jednak nic z tych rzeczy! Bez problemu przygotujecie go w ogólnodostępnych programach graficznych (jak popularna Canva), w których możecie skorzystać z szablonu, podstawiając do niego wybrane przez Was elementy. Można też działać na pustym wzorze i zapełnić go po swojemu od początku do końca. Jedyny koszt, jaki ponosicie, to ten za wydrukowanie gotowych zaproszeń.

Projekt i druk zaproszeń - to nie takie trudne!

Jak wydrukować zaproszenia ślubne? Projekt wystarczy przesłać do nas, a my wydrukujemy go na profesjonalnym papierze i dołączymy eleganckie koperty. Zaproszenia ślubne drukujemy w nakładzie już od 10 sztuk.

Im większe zamówienia - tym niższa cena pakietu. Jak więc widać, nowoczesne zaproszenia ślubne (projekt indywidualny) często kosztują niewiele więcej niż te z gotowego szablonu. Dodatkową zaletą, prócz pełnej personalizacji, jest również mnóstwo zabawy przy projektowaniu!

 

Kiedy zamówić zaproszenia ślubne?

Organizując ślub i wesele, projektem zaproszeń powinniście zacząć się interesować jak najwcześniej – nawet na rok przed planowaną datą imprezy! Najlepiej i najbezpieczniej byłoby zacząć rozglądać się za inspiracjami już w momencie, w którym macie ustalone wszystkie terminy i salę weselną. Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest ślub i wesele, wymaga ogromnego zaangażowania i starannego planowania w czasie poszczególnych kroków. Nie czekajcie z zamawianiem zaproszeń ślubnych na ostatnią chwilę!

Jeśli decydujecie się wybór gotowych zaproszeń, musicie założyć czas na:

 • dostarczenie zamówienia - jeśli zamawiacie spory nakład, musicie liczyć się z tym, że nie zawsze wybrana ilość zaproszeń będzie dostępna od ręki i na zamówienie trzeba będzie poczekać - nierzadko długo, bo nawet kilka tygodni!
 • wysyłkę zaproszeń - po otrzymaniu zaproszeń, trzeba je zaadresować i wysłać do gości. Wysyłka najczęściej jest do tych, którzy mieszkają daleko (przez co właśnie się do nich nie jedzie, a wysyła zaproszenia) - a to również trwa;
 • informację zwrotną - może zdarzyć się tak, że koperta z zaproszeniem zaginęła w czasie podróży, dlatego zawsze warto upewnić się, czy dotarło. Niektórzy goście sami o tym poinformują, innych trzeba dopytać - a na to znów potrzeba czasu!

Jeśli wybieracie indywidualne projekty zaproszeń, na wszelki wypadek doliczcie co najmniej dodatkowy miesiąc na jego realizację.

Powiązany artykuł: Jak drukować zaproszenia? Nietypowe pomysły zaproszeń

 

Kiedy wysyłać zaproszenia na ślub i wesele?

zaproszenie w formie kalendarza

Optymalnym czasem na poinformowanie przyszłych gości o planowanym weselu jest około 5-6 miesięcy przed wybraną datą. Taki zapas pozwoli wszystkim na odpowiednie przygotowania, a Wam na wprowadzenie ewentualnych zmian i doproszenie kogoś z listy rezerwowej, bez ryzyka narażenia się na nietakt. Zbyt późne zapraszanie kogoś na ślub jest traktowane jako poważne faux-pas: w końcu każdy ma jakieś swoje plany! Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza na gości mieszkających za granicą – w ich przypadku dobrze jest przesłać zaproszenie albo chociaż poinformować o ślubie nawet wcześniej niż standardowo przyjęte pół roku.

Rozdawanie zaproszeń ślubnych to cały rytuał i porządny kawał logistyki, zwłaszcza przy organizowaniu imprezy na wiele osób. W dobrym tonie jest, aby narzeczeni osobiście pojawili się u zapraszanych gości. Oczywiście nie w każdej sytuacji jest to możliwe, jednak warto mieć w pamięci konieczność odbycia pielgrzymki z zaproszeniami po rodzinie – a to może zająć nawet kilka tygodni!

Savoir vivre zapraszania na ślub zakłada osobiste wręczanie kopert, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty u gości. Co jednak w sytuacji, kiedy część gości mieszka bardzo daleko i niemożliwe lub przynajmniej bardzo trudne jest osobiste zjawienie się u nich? W takiej sytuacji zapraszanie na ślub może odbywać się za pośrednictwem poczty. W dobrym tonie jest jednak wcześniejszy kontakt z gośćmi i poinformowanie ich o tym, że planujecie wysyłkę, a także o powodach, dla których zdecydowaliście się na wysłanie zaproszenia zamiast osobistego wręczenia go.

Podsumowując: przy szacowaniu czasu, w jakim zamierzacie rozdać zaproszenia, musicie pamiętać o następujących rzeczach:

 • okresu potrzebnego na stworzenie projektu/wybór gotowego wzoru
 • czas potrzebny na fizyczne wydrukowanie i wypisanie zaproszeń
 • czas, który zajmie rozdawanie zaproszeń
 • czas, potrzebny na wysłanie ich pocztą.

 

Kilka dobrych zasad wręczania zaproszeń ślubnych, o których warto pamiętać!

Sama wizyta i wręczenie zaproszenia ot tak, jakbyście podawali ulotkę reklamową wyjętą ze skrzynki pocztowej, to nieco za mało - chyba, że spotykacie się z kimś, z kim znacie się “jak łyse konie” i w waszych relacjach dominuje swoboda i dobry humor. Wówczas spotkanie związane z wręczaniem zaproszeń może przebiegać “po waszemu”.

W pozostałych przypadkach warto trzymać się zasad savoir vivre’u. Jak wręczyć zaproszenie na ślub zgodnie z przyjętymi zasadami?

 • ustalić termin spotkania,
 • zjawić się razem, najlepiej z czymś słodkim lub butelką wina,
 • zapowiedzieć, z czym przyszliście - nieważne, że cel spotkania jest jasny! To uroczysta chwila, a wręczenie zaproszenia jest wyróżnieniem dla danej osoby, więc warto zadbać o odpowiednią oprawę tej chwili. Jak zapraszać gości na wesele, co mówić? Uczenie się formułek i recytowanie ich nie jest najlepszym pomysłem. Przekaz powinien być szczery! Dobrym pomysłem jest powiedzenie np. “Drogi X, wiesz, jak ważną jesteś dla nas osobą, dlatego chcielibyśmy, byś uczestniczył/a w wyjątkowej chwili, jaką jest nasz ślub (i wesele - jeśli organizujecie). Chcielibyśmy Cię serdecznie zaprosić na to wydarzenie, które odbędzie się (data, godzina i miejsce)”, jednocześnie wręczając zaproszenie w kopercie.

Powiązany artykuł: Kreatywny pomysły na interesujące opakowania

 

Jak zaprosić rodziców na ślub?

Rodzice to goście specjalni, dlatego wręczenie im zaproszeń również powinno być wyjątkową chwilą. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest zaproszenie ich na obiad lub kolację. Miejsce i charakter takiego spotkania zależy od Was: najważniejsza jest autentyczność i szczerość. Jeśli więc np. rodzice uwielbiają jakąś restaurację, zaproście ich właśnie do niej i tam, po posiłku, przy lampce wina lub kieliszku szampana, ogłoście radosną nowinę i złóżcie na ich ręce kopertę z zaproszeniem.

Indywidualny projekt zaproszenia na ślub będzie w tym przypadku wyjątkowo dobrym pomysłem. Wręczając bowiem rodzicom spersonalizowane zaproszenie, dodatkowo ich wyróżniacie, a także zapewniacie piękną pamiątkę! Mogą to być np. zaproszenia ślubne ze zdjęciem. Własny projekt, nawet jeśli nie jest perfekcyjny, jest doceniany zdecydowanie bardziej niż wybór zaproszenia z szablonu - bo jest stworzony prosto z serca!

 

Jakie elementy powinny znaleźć się w zaproszeniu ślubnym?

co musi się znaleźć w zaproszeniu ślubnym

Jeśli zastanawiacie się, jakie są cechy dobrego zaproszenia, pamiętajcie o kilku zasadach. Przede wszystkim grafika powinna nawiązywać do charakteru całego ślubu. Jeżeli organizujecie wykwintny bankiet w drogim hotelu, dobrze jest postawić na elegancki papier i luksusowe wykończenia. Kwiaty i elementy natury świetnie sprawdzą się w przypadku modnych ostatnio, rustykalnych wesel. Jeżeli macie duże poczucie humoru, a cała impreza będzie utrzymana w nieco żartobliwym tonie – możemy pokusić się o zabawne projekty.

Zastanówcie się, czy przyjęcie będzie miało jakiś motyw przewodni. Ulubiony kolor, rodzaj kwiatów, charakterystyczny przedmiot, miejsce? Warto to przemyśleć i stworzyć zaproszenia, które będą idealnym dopełnieniem całości weselnego wystroju! Gołąbki i złączone obrączki odchodzą do lamusa – w sytuacji, w której decydujecie się na zaprojektowanie swojego zaproszenia ślubnego od zera, możecie w pełni pokazać charakter swój i przyszłego współmałżonka oraz to, co Was określa. Nie bójcie się eksperymentować! W końcu ślub i wesele to Wasz dzień i niech podkreśli Wasze osobowości jak najlepiej.

Elementami, które obowiązkowo powinny znaleźć się na zaproszeniu, są:

 • imiona i nazwiska narzeczonych,
 • imiona i nazwiska zapraszanych gości - jeśli to małżeństwo, to należy zaprosić: Annę i Jana Kowalskich. Jeśli to para - Annę Kowalską i Jana Nowaka. Jeśli zaś zapraszacie jedną osobę, która nie jest w parze, zaprasza się: Annę Kowalską wraz z osobą towarzyszącą. Jeśli para ma dorosłe dzieci, należy wręczyć im osobne zaproszenia,
 • data i godzina uroczystości,
 • adres kościoła lub urzędu, w którym odbędzie się ślub,
 • adres sali weselnej/miejsca zabawy,
 • tekst potwierdzenia przybycia na wesele (wraz z datą potwierdzenia przybycia - to najczęściej 2 tygodnie przed ślubem),
 • numery telefonów do Narzeczonych.

 

Podsumowanie – o tym należy pamiętać wybierając zaproszenia ślubne

Im wcześniej rozpoczniecie przygotowania ślubne, tym spokojniej będziecie spać. Podstawą jest ustalenie terminu ślubu i zarezerwowanie sali.

Drugim krokiem powinien być wybór wzoru zaproszeń. Na tym etapie musicie podjąć decyzję o tym, czy wybieracie zaproszenia spośród gotowych projektów, czy chcecie zaprojektować własny wzór. Dobry czas na tę czynność to nawet rok przed datą ślubu i wesela!

Chcecie wydrukować ślubne zaproszenia, ale nie wiecie, gdzie? Własny projekt wydrukujecie w naszej drukarni w nakładzie już od 10 sztuk - to próg niższy niż w wielu sklepach z gotowymi zaproszeniami!