DrukarniaOnline.pl

Wydrukuj sobie plakat – instrukcja krok po kroku

Jak wydrukować plakat? Poradnik drukowania dużych formatów

Drukowanie plakatu wiąże się z koniecznością wybrania odpowiedniego formatu, przygotowania pliku do druku i dostępu do profesjonalnej drukarki. Osoby, które pragną samodzielnie zrealizować większy projekt, mogą to jednak zrobić bez większych trudności. Poniżej przedstawiamy poradnik - jak krok po kroku przygotować plakat do wydruku.

 

Spis treści:

 

Krok 1. Znajdź swój idealny projekt plakatu

nieszablonowy projekt plakatu

Plakaty są niezastąpionym elementem aranżacji wnętrz, który nadaje przestrzeni indywidualnego stylu. Jedne mogą mieć funkcję wyłącznie dekoracyjną, inne, np. plakaty filmowe, świetnie sprawdzą się jako sposób na pokazanie swoich pasji i zainteresowań.

Odpowiednio dobrany wzór plakatu może prezentować się świetnie w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, pokoju dziecięcym, przedpokoju, jak i w kuchni czy łazience. Do jednego wnętrza będzie pasować abstrakcja, akt lub pejzaż, do innego wydrukowana mapa lub plakat muzyczny. Całość można umieścić w antyramie, ramce drewnianej, mosiężnej lub metalowej.

Pomysłów na pewno jest wiele - dziś można bowiem stworzyć plakat praktycznie każdego rodzaju. Z tego powodu nie brakuje również pytań, jak wydrukować plakat na domowej drukarce, samodzielnie, np. ze zdjęcia?

Wydruk plakatu warto zacząć od znalezienia dobrej koncepcji. W tym celu należy ustalić, w jakim miejscu ma zawisnąć plakat i co ma symbolizować. Tylko od nas zależy, czy postawimy ma inspiracje filmowe, podróżnicze czy może bajkowe.

Jeżeli plakat tworzymy zupełnie od zera, potrzebujemy odpowiedniej grafiki. Na szczęście dziś nie brakuje wysokiej jakości zdjęć oraz abstrakcji możliwych do pobrania za darmo i w pełni legalnie. Drukowanie plakatów online można więc zacząć od przejrzenia popularnych baz grafiki i zdjęć.

Przed pobraniem jakiegokolwiek pliku należy zwrócić uwagę na jego parametry: format i rozmiary. Korzystać można jedynie z zasobów posiadających otwartą licencję, chyba że za wybraną grafikę jesteśmy skłonni zapłacić.

 

Krok 2. Przygotuj plakat do druku

Dysponując już ciekawym pomysłem, należy zastanowić się, jak wydrukować plakat od strony technicznej. Na tym etapie należy przygotować plik wybranej grafiki i dostosować parametry, które umożliwią wydruk plakatu. Przygotowując plik do druku, należy sprawdzić następujące elementy:

  • wymiary - całkowite wymiary pliku powinny być dopasowane w taki sposób, aby pokrywały się z popularnymi formatami, np. 320x450 mm dla formatu A3+ pion lub 450x320 mm dla A3+ poziom. Jeżeli wybrana grafika ma niestandardowe wymiary drukowanie plakatu na zwykłej drukarce może być znacznie trudniejsze. Wówczas rozwiązaniem może być odpowiednie podzielenie grafiku na kilka osobnych plików w przyjaznym dla drukarki formacie i wydrukowanie całości na kartkach A4, które następnie zostaną połączone manualnie. Należy pamiętać o tym, aby zostawić spady - białą ramkę wokół projektu o szerokości min. 3 mm.
  • rozdzielczość - ten parametr określany jest poprzez liczbę punktów przypadających na cal (DPI). Im wyższy współczynnik DPI, tym ostrzejszy obraz. Optymalnym poziomem rozdzielczości jest 300 DPI. Parametr ten powinien być jednak dostosowany do wymiarów.
  • format - pliki graficzne najczęściej zapisuje się w formatach JPG i JPEG. W przypadku grafiki wektorowej popularnym formatem jest PNG. Nie są to jednak najlepsze formaty. Pracując z profesjonalnym oprogramowaniem drukowanie dużych formatów wykorzystuje pliki TIFF, CDR i PSD.
  • kolorystyka - wydruk plakatu różni się od druku innych form także pod względem kolorystyki. Aby barwy nie były wyblakłe, kolorystykę RGB najlepiej zamienić na CMYK. Nie jest to jednak warunek.

Proces przygotowywania pliku do druku może być żmudny dla osoby, która nie ma doświadczenia w poligrafii. Profesjonalna drukarnia zajmie się wszystkimi powyższymi aspektami i wieloma innymi, bardziej szczegółowymi, aby projekt został zrealizowany jak najlepiej.

Nierzadko na etapie przygotowywania pliku konieczne jest wdrożenie większych zmian, włącznie z edycją graficzną. Drukarnia zajmuje się także przygotowywaniem projektu do druku w odpowiednim formacie, przygotowując spady i umieszczając znaczniki drukarskie.

 

Czy plakat powinien być wydrukowany na specjalistycznym papierze?

plakat na papierze ozdobnym

Nie tylko przygotowanie pliku jest istotne na tym etapie. Koniecznie należy też znaleźć odpowiedni rodzaj papieru do druku. Wybrać można między innymi:

  • papier kredytowy,
  • papier satynowy,
  • papier offsetowy,
  • papier ozdobny.

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę przeznaczenie plakatu, np. miejsce i czas jego ekspozycji. Rodzaj techniki druku powinien wpływać także na gramaturę wybranego papieru. Kolejne istotne parametry to przezroczystość papieru, barwa, poziom białości i grubość. Zastanawiając się jednak, jak wydrukować plakat samodzielnie, pole wyboru będzie zawężone do tych nośników, które są obsługiwane przez domową drukarkę.

 

Krok 3. Wybierz odpowiedni sposób wydruku plakatu

Technologie drukarskie znacznie różnią się od siebie. Inaczej drukuje się wielkoformatowy plakat na grubym papierze kredowym, inaczej zaś czarno-biały plakat A3.

Biorąc pod uwagę przeciętne możliwości niespecjalistycznych drukarek, użytkownicy, którzy pragną samodzielnie zrobić wydruk plakatu mają ograniczone opcje. Można wydrukować niewielki plakat A4 np. ze zdjęcia lub zdecydować się na druk na kilku kartkach A4. Osobną możliwością jest skorzystanie z usług profesjonalnej drukarni.

 

Samodzielny wydruk grafiki lub zdjęcia na kilku kartkach A4

Najprostszym rozwiązaniem może okazać się wydrukowanie plakatu na kartkach A4. Na szczęście nawet najbardziej przystępne programy graficzne umożliwiają podzielenie wybranej grafiki na kilka części, z których każda będzie drukowana osobno na arkuszu.

Innym sposobem na to, jak wydrukować plakat z kilku formatów A4, jest zaznaczenie w programie wybranego obszaru drukowania bez stałego dzielenia obrazu.

Dobrym pomysłem może być także skorzystanie z popularnego programu Adobe do obsługi plików PDF. Otwierając plik graficzny, należy nacisnąć Ctrl + P, a następnie wybrać opcję “drukowanie plakatu”. Jeżeli wymiary nie pozwalają na wydruk plakatu w całości w formacie A4, program powinien automatycznie podzielić plik na kilka osobnych części. O ile powyższy proces jest prosty, mankamentem może być łączenie poszczególnych elementów obrazu ze sobą tak, aby wyeksponowane sprawiały wrażenie całości.

 

W razie wątpliwości skorzystaj z usług doświadczonej drukarni

profesjonalny druk plakatów

Wbrew pozorom wydruk plakatu nie jest drogi. Dobra drukarnia jest w stanie zrealizować natychmiast wydruk techniką cyfrową nawet do 200 egzemplarzy plakatu. Cena za drukowanie plakatów online zależy oczywiście od rozmiaru plakatu i liczby sztuk, jednak z pewnością pozytywnie zaskoczy każdego zlecającego.

Wybierając usługi doświadczonej drukarni, ma się pewność, że plakat będzie wyglądał perfekcyjnie. Nie trzeba martwić się o format, wybór papieru i techniki drukarskiej, tworzenia spadów i edytowanie grafiki. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że w ten sposób traci się nieco satysfakcji pochodzącej z własnoręcznie przygotowanego projektu.

 

Czy mogę wydrukować plakat na każdej drukarce?

Nie każda drukarka może być odpowiednia do druku plakatów. Sprawdzając parametry posiadanego urządzenia, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj papieru może być zaaplikowany do podajnika oraz z jakiego typu tuszu drukarka korzysta. Istotne są również techniczne parametry urządzenia, np. maksymalne DPI.

 

Czy warto samodzielnie drukować plakaty?

Samodzielny wydruk plakatu jest jak najbardziej możliwy. Wiele zależy od rodzaju posiadanego urządzenia drukującego, jak i parametrów wybranej grafiki. Wykorzystując wszystkie powyższe wskazówki, nie trzeba już się zastanawiać, jak i gdzie wydrukować plakat. Przez cały proces można przejść samodzielnie, co z pewnością dostarczy nie lada frajdy.

Jeżeli jednak zależy nam na jak najwyższej jakości wydruku, warto zwrócić się do profesjonalnej drukarni online. Jej pracownicy za niewielką cenę zadbają o każdy szczegół związany z plakatem, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się idealnie dopracowanym produktem końcowym!