DrukarniaOnline.pl

Wady i zalety grafiki rastrowej i grafiki wektorowej

Wady i zalety grafiki rastrowej i grafiki wektorowej

Spis treści:

 

Grafikę można podzielić na dwa główne rodzaje. Jest to grafika rastrowa oraz grafika wektorowa. Oba typy różnią się zasadniczo prezentacją obrazu i mają zastosowanie w wielu branżach. W niektórych branżach stosuje się np. tylko grafikę wektorową. Dziedziny związane z drukiem, tak jak druk offsetowy, stosują najczęściej mieszany typ grafik. Na przykład drukowanie ulotek z reguły realizuje się z projektów, które posiadają obiekty wektorowe oraz obiekty rastrowe. Aby móc określić wady i zalety obydwu typów grafiki, warto dowiedzieć się, czym tak właściwie są i gdzie najczęściej się je stosuje.

 

Grafika rastrowa – definicja i sposoby wykorzystania

Grafika rastrowa to rodzaj grafiki, w którym wykorzystywana jest pionowo-pozioma siatka pikseli (określonych punktów). Siatka pikseli prezentuje pożądany obraz na nośniku jak monitor czy drukarka. Każdy z pikseli ma w niej przypisany kolor. Jest to rodzaj grafiki wykorzystywany najczęściej na stronach internetowych. Po powiększeniu lub skalowaniu obraz wykonany za pomocą grafiki rastrowej traci na jakości. Powiększone piksele stają się widoczne, tworząc rozmazany obraz. Zastosowanie tej grafiki bardzo często towarzyszy obórce obrazów i zdjęć cyfrowych. Ten typ grafiki pozwala na przedstawienie skomplikowanych elementów tła i wypełnienia. Grafika rastrowa najczęściej zapisywana jest w plikach o rozszerzeniu PSD, JPEG, PNG, GIF, TIFF czy BMP.

  Wady i zalety grafiki wektorowej i grafiki rastrowej

 

Grafika wektorowa – czym jest i jakie ma zastosowania

W przypadku grafiki wektorowej obraz wytwarzany jest z wykorzystaniem obiektów geometrycznych. Takie obiekty nazywa się prymitywami i są to np. okręgi, krzywe czy elipsy. Podobnie z obiektami geometrycznymi, które posiadają wypełnienie kolorami. Grafika wektorowa daje zatem obrazy opisane za pomocą figur geometrycznych. Jest to typ grafiki, który doskonale sprawdza się do kreowania logo i typografii. Doskonale sprawdza się też w przypadku grafik bazujących na prostych kształtach. Podczas powiększania bądź skalowania nie traci on na jakości. Grafika ta jest bardzo popularna w prezentowaniu treści, ponieważ wszystkie czcionki są obiektami wektorowymi. Ponadto ma szerokie zastosowanie w prezentowaniu wykresów, figur geometrycznych, planów, tabel i im podobnych. Najczęściej zapisywana jest w plikach z rozszerzeniami takimi jak AI, EPS, CDR, SVG.

 

Różnice – wady i zalety poszczególnych rodzajów grafiki

Podstawową różnicą pomiędzy grafikami rastrowymi a wektorowymi jest jakość obrazów przy powiększaniu i skalowaniu. W przypadku grafiki rastrowej jakość przy powiększaniu robi się słabsza. Z kolei w grafice wektorowej mamy możliwość wyświetlania obrazów w maksymalnej dla nośnika rozdzielczości. Przy druku offsetowym rozdzielczość obrazu jest bardzo ważnym aspektem. Grafika wektorowa pozwala zachować jakość obrazu przy obróbce. Warto mieć jednak na uwadze, że zależna jest ona od dokładności opisania obrazu przez prymitywy. Grafika wektorowa pozwala kreować obiekty w najdrobniejszych szczegółach i pod kątem określonych cech obrazu. Pozwala także na dokonywanie przekształceń w obiektach składowych obrazu. Można je na przykład rozciągać, pochylać, obracać itd. Grafika rastrowa i jej jakość zależą od wielkości pliku graficznego, jaki posiadamy. To głównie wpływa na ostateczny wynik. Jest ona rewelacyjna do obróbki zdjęć, które powszechnie stosuje się w druku offsetowym. Jednak w działaniach, jak drukowanie ulotek, najlepiej sprawdza się wykorzystanie wektorów i bitmap w obrębie poszczególnych projektów.

cennik druku ulotek