DrukarniaOnline.pl

Spady drukarskie w druku

Spady drukarskie: czym są i jak ich odpowiedni rozmiar wpływa na finalny wydruk?

 

Spady drukarskie to jedno z najistotniejszych określeń w pracy drukarza. Osobie niezwiązanej z tą branżą może niewiele mówić - i z reguły tak właśnie jest. Jeśli jednak przygotowujesz plik do wydruku i przesyłasz go do drukarni, musisz wiedzieć, czym jest spad drukarski. Ma on bowiem znaczący wpływ na efekt wydruku! O tym, czym są spady, jak je przygotować, a także jakie są ich rozmiary, dowiesz się od nas!

 

Spis treści:

 

Co to są spady drukarskie?

maszyna drukarska podczas pracy

Spad drukarski to obszar, który wychodzi poza krawędzie finalnego wydruku. Wielkość spadu może być różna, jednak najczęściej wybiera się 3-5 mm. Zachowanie odpowiedniego spadu drukarskiego zapewnia satysfakcjonujący efekt wydruku - chodzi o to, że po przycięciu arkusza, będzie on dochodził do samej krawędzi, bez białych obszarów pozostałych po przycięciu.

Aby dobrze zrozumieć istotę spadów, wystarczy wydrukować kolorowy obrazek (najlepiej ciemny, wręcz czarny - wówczas będzie lepiej widoczne, o co chodzi) na białej kartce. Z pewnością na wydruku pozostaną białe, niezadrukowane obszary papieru. Wystarczy wziąć nożyczki i odciąć te białe fragmenty. W teorii wydaje się to bardzo proste. Praktyka pokazuje jednak, że zawsze pozostanie choć ułamek milimetra nieodciętego białego pola - nawet, jeśli bardzo starasz się odciąć je precyzyjnie.

Maszyny drukarskie są mniej dokładne niż ludzka ręka, dlatego trzeba ułatwić im pracę. Spady w druku to więc obszar samego druku, który można odciąć bez straty dla projektu. Mówiąc bardziej wprost: obszar wydruku powinien być o kilka mm większy z każdej strony, niż ma mieć finalna wersja. Te kilka mm zostanie odcięte przez maszynę, dzięki czemu wydruk nie będzie miał białych linii.

 

Dlaczego stosujemy spady w druku?

Spad w druku przygotowuje się po to, by uniknąć białych linii z niezadrukowanego obszaru. Wysłanie do drukarni projektu, który jest o kilka mm większy z każdej strony niż docelowy, zapewnia estetyczny wydruk bez białych pasków po bokach. Można więc powiedzieć, że znaczniki drukarskie są marginesem bezpieczeństwa, dzięki któremu z jednej strony nie będzie białych pasków, z drugiej wydruk i przycięcie go nie naruszy projektu (np. nie zostanie przycięte logo czy napis).

W przypadku przygotowywania projektu do druku, dla zobrazowania tematu, można posłużyć się pojęciami brutto i netto. Format brutto druku to ten uwzględniający obszar na marginesach, który zostanie odcięty. Format netto to zaś ten, który finalnie pozostanie. Format brutto powinien więc być odpowiednio większy od netto i w tym marginesie nie powinny znajdować się żadne istotne elementy projektu!

 

Przygotowanie pliku do wydruku

Przygotowanie pliku do druku nie jest łatwe - i wie o tym każdy, kto choć raz próbował to zrobić. Czasem nawet wydrukowanie pliku tekstowego na domowej drukarce kończy się sukcesem dopiero po kilku próbach, związanych przede wszystkim z ustawieniami marginesów. Zwykle są zbyt małe, przez co część wydruku po bokach (ale także u góry i na dole) strony jest po prostu ucięta.

Podobnie rzecz ma się w przypadku wydruków zlecanych drukarni. W projekcie, który oglądamy na komputerze, wydruk prezentuje się doskonale. Przesyłamy go więc do drukarni, spodziewając się dokładnie takiego samego efektu po wydruku. Tymczasem często możemy otrzymać wiadomość z drukarni, że spady do druku zostały niewłaściwie przygotowane, przez co na wydruku widoczna jest biała ramka. Bywa też, że w wyniku przycięcia go przez maszynę zostały ucięte istotne elementy znajdujące się na nim.

O spadach należy więc pamiętać zawsze, gdy chcemy, aby obszar wydruku sięgał aż do krawędzi arkusza, bez niepożądanej białej ramki dookoła. Brak spadów powoduje z kolei przycięcie projektu. Wszystko przez to, że maszyny nie tną pojedynczych arkuszy, a ich stos, a przy tym robią to automatycznie - trzeba więc założyć margines błędu.

 

Jak obliczyć spady dla popularnych wydruków?

arkusze papieru ze spadami drukarskimi

Szerokość spadów wynosi przeważnie 1,5-5 mm, jednak mogą one mieć nawet 30 mm. Wszystko zależy od rodzaju wydruku. Inna szerokość jest bowiem właściwa dla wizytówek, pocztówek czy ulotek, inna zaś dla wydruków przeznaczonych do oprawienia.

Proste projekty, takie jak właśnie pocztówki, ulotki czy wizytówki, powinny mieć 2 mm spadu. Te projekty, które docelowo mają zostać oprawione, muszą mieć spad dwukrotnie większy - a więc 4 mm. Największy spad, bo aż 30 mm, odnosi się do bannerów.

Jakie spady do druku uwzględnić w przypadku najczęściej wybieranych projektów? Przedstawiamy to w poniższej tabelce.

Rodzaj wydruku

Rozmiar

Rozmiar z uwzględnieniem spadu

210 x 297 mm

213 x 300 mm

85 x 55 mm

88 x 58 mm

148 x 210 mm

151 x 213 mm

420 x 297 mm

423 x 300 mm

2000 x 1000 mm

2040 x 1040 mm

 

Powiązany artykuł: Formaty papieru: A, B, C, DL – wymiary i zastosowanie w druku

 

Nie zapominajmy o marginesach bezpieczeństwa

Równie istotnym elementem zabezpieczenia projektu są marginesy bezpieczeństwa. Jest to obszar pomiędzy wewnętrzną krawędzią projektu a jego wewnętrzną częścią. Przygotowując projekt do druku, trzeba pamiętać nie tylko o spadach, ale także o marginesach - stosuje się je po to, by tekst lub grafika nie znajdowały się zbyt blisko krawędzi dokumentu, ponieważ również mogą zostać ucięte. 

W przypadku standardowych wydruków takich jak ulotka, pocztówka czy wizytówka, spady i marginesy są w zasadzie takie same: to 2-3 mm. Należy pamiętać o tym, że wydruki są cięte z dużej ilości arkuszy, dlatego ryzyko przesunięcia się papieru czy uderzenia gilotyny kilka mm dalej jest spore. Aby uniknąć odcięcia istotnej części projektu, stosuje się zarówno spady, jak i marginesy bezpieczeństwa.

 

Jak ustawić rozmiar spadów w najpopularniejszych programach?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przygotować spady do druku, spieszymy z odpowiedzią. Projekty są przygotowywane najczęściej w dwóch programach: to Adobe PhotoShop i Microsoft Word. Jak przygotować plik ze spadami w tych programach?

 

Spady: druk w PhotoShopie

projektowanie w Photoshop

PhotoShop to jeden z najpopularniejszych programów graficznych, używanych nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez amatorów. Jak ustawić odpowiednie spady w tym programie?

 • Włącz linijki (Control-R) i przejdź do: Widok -> Przeciągaj -> Obwiednie dokumentu.
 • Kliknij górną linijkę i przeciągnij w dół prowadnicę do górnej części krawędzi dokumentu.
 • Kliknij lewą linijkę i przeciągnij drugą prowadnicę do lewej krawędzi dokumentu.
 • W ten sam sposób dodaj kolejne prowadnice na pozostałych krawędziach dokumentu.
 • Przejdź do: Obraz -> Rozmiar płótna i zmień jednostkę miary na milimetry.
 • Jeśli chcesz zastosować 3 mm spadu na każdą krawędź, ustaw szerokość i wysokość na 6 mm.
 • Zatwierdź wybór.

 

Spady: druk w Wordzie

Równie popularnym programem, w którym można stworzyć projekt, jest Word. Ta opcja jest przeważnie wykorzystywana przez osoby o mniejszych doświadczeniach związanych z kreaqcją grafik. Choć Word kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem plików tekstowych, to z powodzeniem można kreować w nim także proste projekty graficzne. Jak ustawić spady w Wordzie?

 • Wybierz: Projekt strony -> Rozmiar -> Ustawienia strony.
 • W oknie Ustawienia strony, w sekcji Strona, wprowadź szerokość i wysokość, które będą nieco większe niż rozmiar strony;
 • Dopasuj obiekt lub grafikę tak, by znajdowała się w obszarze tylko tych krawędzi strony.
 • Zmień rozmiar strony z powrotem do wyjściowego.

 

Ustawianie spadów drukarskich nie jest takie trudne!

Ustawienie spadów drukarskich przed wysłaniem projektu do drukarni to niezmiernie istotna kwestia, o której trzeba pamiętać, by projektu nie trzeba było poprawiać. Dzięki temu efekt wydruku będzie satysfakcjonujący. Nie musisz obawiać się, że ustawisz złe spady - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru przy zamawianym produkcie, skontaktuj się z działem obsługi naszej drukarni, który udzieli szybkiej i fachowej pomocy.