DrukarniaOnline.pl

Rodzaje papieru do druku

Rodzaje papieru do druku – typy, cechy i klasa różnych rodzajów papierów

 

Może wydawać się, że papier to papier i to, jaki wybierzemy do druku, nie ma większego znaczenia. Tymczasem różnica jest ogromna. Rodzajów papieru do druku jest co najmniej kilka. Każdy z nich ma inne cechy, które określają, do czego najlepiej się nadaje. Właściwy projekt ulotki, wizytówki, plakatu czy innego formatu to oczywiście bardzo ważna kwestia. Równie istotną jest jednak to, jaki papier do wydruku projektu wybierzesz. Od połączenia tych dwóch czynników zależy finalny efekt.

 

Spis treści:

 

Najpopularniejsze rodzaje papieru do druku

Papier papierowi nierówny. Możemy wyróżnić kilka rodzajów papieru, z uwzględnieniem ich różnych cech. Popularny jest podział np. na papier do druku arkuszowego i rolowego. Inny podział to papier niepowlekany lub powlekany. Jeszcze jedną klasyfikacją jest papier drzewny oraz bezdrzewny. Jaki jeszcze może być papier do druku?

 

Papier kredowy

mężczyzna przygotowujący ryzy papieru do druku

Papier kredowy to jeden z najpopularniejszych papierów powlekanych. To doskonały papier do drukowania zdjęć i grafik, plakatów i ulotek reklamowych. Jest powlekany specjalną warstwą (mieszanka kleju i pigmentu mineralnego). Do wyboru jest wersja błyszcząca lub matowa. 

Papier kredowy jest chętnie wybierany do druku projektów, które zawierają wiele szczegółów. Są one bowiem doskonale odwzorowane – bez rozmywania, blaknięcia i rozpikselowania. Tym, co dodatkowo charakteryzuje papier kredowy, jest śliskość. Z tego względu jest przyjemny w dotyku, ale nie nadaje się do zapisania go ani do ponownego zadrukowania.

 

Papiery offsetowe

Papier offsetowy często jest porównywany z kredowym, jednak niewłaściwie. To zupełnie różne rodzaje papieru do druku. Nie jest powlekany i charakteryzuje go dobra nasiąkliwość. Dlatego, w odróżnieniu od papieru kredowego, nadaje się do zapisania.

Papier offsetowy jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia dokumentów i pism, a także plakatów, etykiet produktowych, gazet, książek i broszur. Sprawdza się również doskonale do druku podkładów na biurko, a także na kolorowanki dla dzieci. Może być również przeznaczony do druku czasopism. Również w odróżnieniu od papieru kredowego, papier offsetowy można ponownie zadrukować. Papier offsetowy znajduje szerokie zastosowanie również w druku cyfrowym i offsetowym.

 

Papier satynowy

Papier satynowy został stworzony do zadań specjalnych – a więc tam, gdzie potrzebne jest coś więcej, niż zwykły papier. Charakteryzuje go elegancja i gładkość. Prezentuje się luksusowo i widać to już na pierwszy rzut oka. Gładka i przyjemna w dotyku powierzchnia z obu stron doskonale nadaje się do zadrukowania różnymi formami.

Tym, co dodatkowo odróżnia go od innych rodzajów papierów, jest sztywność. Papier satynowy jest grubszy, dzięki czemu doskonale nadaje się do druku książek, plakatów, wizytówek, a także prestiżowych ulotek.

Jest również bardzo trwały i dość odporny na czynniki zewnętrzne, doskonale odwzorowane są na nim również wszystkie szczegóły i nasycenie barw. To jeden z najbardziej eleganckich rodzajów papieru.

 

Papier ozdobny

Papier ozdobny, jak sama nazwa wskazuje, doskonale nadaje się do druku projektów, które wyróżnia elegancja. To papier bezdrzewny, przeważnie również niepowlekany. W zależności od gramatury (można wyróżnić aż 3: 70-100 g/m², 100-250 g/m², 100-300 g/m²) znajduje zastosowanie w druku różnych form, przede wszystkim materiałów promocyjnych i reklamowych, takich jak foldery, broszury i katalogi, a także wizytówki, zaproszenia ślubne czy menu. Można na nich również drukować materiały firmowe, m.in. teczki reklamowe.

Papier drukarski ozdobny jest również wykorzystywany do tworzenia eleganckich opakowań różnych produktów. Oprócz tego, od jakiegoś czasu wśród papierów ozdobnych można spotkać jeszcze jeden rodzaj – z recyklingu, o którym opowiadamy w dalszej części artykułu.

 

Papier z materiałów samoprzylepnych

Papiery samoprzylepne mogą kojarzyć się przede wszystkim z latami szkolnymi i lekcjami plastyki. Trzeba jednak wiedzieć, że te rodzaje papieru do drukowania nadal mają się świetnie i są bardzo częstym wyborem na różne potrzeby.

Taki papier składa się z podłoża wytworzonego z papieru silikonowego, a następnie z warstwy kleju i folii zabezpieczającej. W większości przypadków taki papier można kilkukrotnie przyklejać i odklejać, bez utraty jakości i przyczepności. Co więcej – papier samoprzylepny dobrej jakości nie pozostawia nieestetycznych śladów na powierzchni po odklejeniu.

Na papierze samoprzylepnym drukuje się przede wszystkim materiały reklamowe – np. naklejki na szybę czy karoserię samochodu, a także cenówki w sklepie i samoprzylepne etykiety produktowe. Taki papier do drukowania naklejek jest dostępny w różnych rozmiarach i kolorach.

 

Kartony

papier typu kraft

Choć karton nie jest oczywistym skojarzeniem z papierem drukarskim, to jednak jest bardzo często do tego wykorzystywany. Na kartonach wykonuje się przede wszystkim druk offsetowy, co jest dość opłacalne zwłaszcza przy większym nakładzie.

Kartony są naturalnie grubsze i sztywniejsze niż inne rodzaje papieru, dlatego nadają się do chronienia zawartości. Kartony z nadrukiem, w których kupujemy buty, kosmetyki, czy otrzymujemy przesyłki, to bardzo praktyczne rozwiązanie: bo z jednej strony funkcjonalne, z drugiej jest doskonałym nośnikiem reklamowym.

 

Papiery ekologiczne z recyklingu

Trend na ekologiczne rozwiązania ma się coraz lepiej i to w wielu dziedzinach. Nie inaczej jest w branży papierniczej, gdzie coraz częściej wykorzystywany jest papier ekologiczny – z recyklingu. Życie w zgodzie z naturą dla wielu firm jest bardzo ważnym aspektem, dlatego stawiają na rzeczy z odzysku.

Jedną z nich jest właśnie papier z recyklingu. Wbrew niektórym opiniom, ma on bardzo dobrą jakość i z powodzeniem może być wykorzystywany na kilka sposobów:

  • do drukowania – ekologiczny papier z recyklingu doskonale nadaje się do dwustronnego druku, dlatego cieszy się sporą popularnością m.in. biurach. Jest też częstym wyborem do druku wizytówek lub zaproszeń. Dzięki temu są one niepowtarzalne i eleganckie. To również sposób na zaprezentowanie pro-ekologicznego podejścia;
  • do pakowania – zarówno jako wypełnienie paczki, zapobiegające przesuwaniu się przedmiotów w środku, jak i jako papier, którym opakowuje się paczkę od zewnątrz. To proste, a przy tym oryginalne rozwiązanie, które jednocześnie komunikuje: ta firma dba o środowisko.

 

Papiery samokopiujące

Papier samokopiujący jest znany również jako kalka. Z pewnością każdy z nas pamięta pisanie przez kalkę – wystarczyło napisać coś na jednej stronie, pod którą podłożona była kalka, a wszystko odbijało się na kolejnej kartce.

Dziś przeznaczenie papierów samokopiujących nie zmieniło się i nadal służą do tego samego – a więc jednoczesnego wypisywania oryginału i kopii. Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane przy wystawianiu faktur czy wypisywaniu dowodów sprzedaży w formie bloczków samokopiujących.

 

Cechy papieru drukarskiego – na co zwrócić uwagę?

ryzy kolorowego papieru w drukarni

Grubość papieru do druku, a także jego format czy kolor to cechy, które pozwalają wybrać ten najbardziej odpowiedni do danego zadania. Wszystkie rodzaje papieru mają bowiem predyspozycje do czegoś innego. Aby wybrać najlepsze rodzaje papieru do konkretnego zadania, trzeba znać ich cechy. Papiery do druku najłatwiej podzielić według kilku parametrów: format, gramatura, przeźroczystość, grubość, barwa, białość i jasność.

 

Format

Różne rodzaje formatów papieru pozwalają nie tylko na bezproblemowe dopasowanie do konkretnego projektu, ale także na znalezienie odpowiedniej koperty czy teczki do przechowywania go. Wyróżniamy 3 główne formaty: A, B i C, a w ramach każdego z nich, także bardziej szczegółowe formaty (np. A4, A3, A0). Mają one określone i ujednolicone wymiary, co ułatwia wybór. Większe formaty A4 znajdują zastosowanie m.in. jako papier firmowy.

 

Gramatura

Gramatura papieru i jej rodzaje to kolejna istotna kwestia dla powodzenia i jakości wydruku. Gramatura to masa 1m2 papieru, wyrażona w gramach. Im większa gramatura, tym większa sztywność papieru. Dzięki temu łatwo odróżnisz między innymi papier sztywny do drukarki czy do dokumentów od klasycznego.

Papier o wysokiej gramaturze, a więc o dużej sztywności, doskonale sprawdza się do druku wizytówek, oficjalnych zaproszeń czy podziękowań. Najczęściej stosowane gramatury papieru do druku to pomiędzy 40 a 450g. Papiery ozdobne mają gramaturę nawet do 700g. 

 

Przeźroczystość papieru

Skala przeźroczystości papieru określa, jak bardzo druk jest widoczny po drugiej stronie kartki. Potocznie nazywa się to “przebijaniem”. Im większa przeźroczystość papieru, tym bardziej druk jest widoczny po drugiej, niezadrukowanej stronie papieru. Papier o dużej przeźroczystości nie nadaje się do druku dwustronnego. Im mniejsza przeźroczystość, tym lepiej – bo nic nie będzie przebijać na drugą stronę.

 

Grubość papieru do druku

Różne rodzaje papieru mają różną grubość. Przeważnie jest ona podawana w mikrometrach. 100 mikrometrów to 0,100 mm. Im grubszy papier, tym mniejszą ma przeźroczystość, a także większą sztywność. Grubsze arkusze papieru są wykorzystywane przede wszystkim do druku materiałów reklamowych, ulotek, broszur, informatorów i wizytówek. 

 

Barwa

Barwa to po prostu kolor papieru. Do drukowania czy wypisywania dokumentów z reguły używa się klasycznego papieru białego. Dyplomy, certyfikaty, zaświadczenia i inne dokumenty tego typu drukuje się przeważnie na jasnych kolorach: żółtym, beżowym czy mlecznym. Barwa papieru ma również znaczenie w przypadku druku ozdobnego, np. zaproszeń ślubnych czy na inne uroczystości.

 

Białość i jasność

Białość i jasność papieru to parametry, które na pierwszy rzut oka nie są możliwe do wychwycenia gołym okiem. Amator nie będzie się nad tym nawet zresztą zastanawiał. Te wartości można zresztą określić wyłącznie przy użyciu sprzętu laboratoryjnego. Im większa białość papieru, tym jest on wizualnie bielszy. Im mniejsza – tym bardziej widoczne są odstępstwa i biel może być przełamana szarością, a także kolorem kremowym czy ivory.

 

Klasy papieru drukarskiego

domowa drukarka z papierem

Innym istotnym czynnikiem definiującym jakość papieru jest klasa papieru. Wyróżnia się 8 klas, na podstawie których wybiera się rodzaje papierów do druku różnych projektów. Im wyższa klasa, tym lepsza jakość papieru. 

  • Klasa I – papier I klasy jest najlepszy jakościowo i wykorzystuje się go do druku bardzo ważnych, oficjalnych dokumentów, które powinny prezentować się elegancko i profesjonalnie. Z papieru klasy I powstają również banknoty;
  • klasa II – to papier wysokiej jakości, trwały i odporny na czynniki mechaniczne. Jakością niewiele ustępuje papierowi klasy I. Na nim również drukuje się przede wszystkim ważne dokumenty, które mają prezentować się elegancko. Na papierze klasy II drukuje się między innymi papiery wartościowe;
  • klasa III – papier klasy III jest chyba najbardziej znanym rodzajem – to właśnie z niego tworzy się zeszyty szkolne i notatniki. Warto wiedzieć, że papier klasy III jest bezdrzewny – w 100% jest wykonany z celulozy. Papier tej klasy wykorzystuje się również do dokumentów, które mają zachować trwałość przez co najmniej kilka lat;
  • klasa IV – papier klasy IV również jest dość wytrzymały i elegancki. Drukuje się na nim przede wszystkim dokumenty i druki specjalne;
  • klasa V i VI – te gatunki papieru znajdują najszersze zastosowanie przede wszystkim do druku książek i podręczników. Taki papier zawiera niewiele drewna, bo maksymalnie do 40% ścieru drzewnego. Jest dość wytrzymały;
  • klasa VII – na papierze klasy VII drukuje się przede wszystkim magazyny i czasopisma;
  • klasa VIII – ten rodzaj papieru jest przeznaczony przede wszystkim do drukowania gazet i lokalnych dzienników.

 

Jaki papier do druku wybrać zależnie od jego zastosowania?

Rodzajów papieru drukarskiego, jak widać, jest sporo. To z jednej strony daje swobodę wyboru i pozwala dopasować jego rodzaj jak najtrafniej wobec oczekiwań, z drugiej jednak nieco utrudnia wybór – bo jak wybrać ten najlepszy, nie będąc specjalistą?

Rodzaj papieru

Zastosowanie

Kredowy

ulotki, plakaty, wizytówki, katalogi szyte i klejone, wydruk zdjęć, teczki ofertowe

Offsetowy

druk plakatów, broszur, czasopism, instrukcji, recept, papierów firmowych, notesów

Satynowy

druki specjalne, laserowe, kolorowe i atramentowe

Ozdobny

zaproszenia, kartki okolicznościowe, przywieszki, menu, dyplomy, certyfikaty

Samoprzylepny

etykiety produktowe, cenówki, materiały reklamowe naklejane na powierzchnie płaskie

Karton

opakowania produktów, okładki książek, zawieszki, dyplomy, certyfikaty

Ekologiczny

druk dokumentów, pakowanie paczek, wypełnienie paczek

Samokopiujący

jednoczesne wypisywanie oryginału i kopii, bloczki samokopiujące, umowy

 

Ze względu na mnóstwo dostępnych możliwości, czasem trudno dokonać jednoznacznego wyboru. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru, nie musisz ryzykować. Aby jak najlepiej dobrać rodzaj papieru do potrzeb, powiedz nam o swoich oczekiwaniach. Specjaliści z drukarniaonline.pl podpowiedzą Ci najlepsze rozwiązanie. 

Powiązane artykuły, które warto przeczytać: