Pocztówka. Jak napisać, jak nadać, jaki rozmiar wybrać?
Informacje
Pocztówka. Jak napisać, jak nadać, jaki rozmiar wybrać?
Spis treści:
- Chcesz napisać pocztówkę, ale nie wiesz jak
- Pocztówka do druku, czyli skąd się biorą pocztówki?
- Rozmiary kopert i kartek. Czy pocztówki mają różne wymiary?
Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, kiedy w skrzynce pocztowej na każde święta i uroczyste okazje znajdowaliśmy pocztówki? Będąc na wakacjach, wysyłaliśmy je do naszych rodziców, dumnie wypełniając kolorowe kartki treścią. Piękne, dawne, minione już czasy, ale czy na pewno? Przecież to jedna z najmilszych pamiątek, jakie można zatrzymać w szufladzie na długie lata. Kartki pocztowe wciąż są jedną z najczęściej kupowanych pamiątek turystycznych. Tylko dlaczego tak mało ludzi je wysyła?
Chcesz napisać pocztówkę, ale nie wiesz jak?
Pisanie pocztówek nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim – nie jest to list. Tutaj nie ma miejsca na pisanie prozą. Informacje zawarte na kartce pocztowej – bez znaczenia czy wakacyjne, czy świątecznej – muszą być krótkie, zwięzłe i przekazywać wszystkie najważniejsze informacje.
Świąteczne są prostsze do napisania – wystarczy umieścić na nich miłe życzenia. W przypadku tych wakacyjnych jest nieco trudniej, ponieważ czasem trudno jest zmieścić na małej kartce wszystkie swoje myśli. Dlatego też zamiast jednej ogólnej czasem lepiej jest wysłać kilka, np. po każdej wycieczce. Można napisać, że było się w wyjątkowym miejscu, że jedzenie jest fantastyczne, pogoda rajska i że marzy się zamieszkanie tam. Można też opisać, co się robiło albo przytoczyć historię, która nam się przydarzyła. No i najważniejsze – nie zapomnijmy się podpisać! Zawsze warto podpisywać się nie oficjalnie, tylko tak, jak się zwracamy do najbliższych nam osób.
Pocztówki do druku są fantastyczną pamiątką i miłym akcentem, który daje znać odbiorcy, że jest dla nas ważny.
Pocztówka do druku, czyli skąd się biorą pocztówki?
Zabawki na święta robią elfy w fabryce Świętego Mikołaja, to oczywiste. Oczywiste jest też pochodzenie wielu innych produktów, z których korzystamy. Z pocztówkami jest inaczej – po prostu bierzemy je ze stojaka. Rzadko jednak zastanawiamy się, skąd się na nim wzięły.
Rozwiązanie zagadki jest proste. Pocztówki są drukowane! Zajmują się tym firmy, które specjalizują się w projektowaniu takich kartek, ale można je też samemu stworzyć i wydrukować, jeśli np. chcemy spersonalizować je dla kogoś, wysłać z konkretnej okazji. Na druk pocztówek decydują się też działy marketingu i promocji miast, dla których jest to jeden z najważniejszych suwenirów, jakie można zaoferować turystom.
Warto również pamiętać, że – podobnie jak w przypadku ulotek czy plakatów – najlepiej rozważyć druk większej liczby pocztówek jednorazowo. W ten sposób będzie to bardziej opłacalne. Nawet jeśli na początku wydaje nam się, że nie potrzebujemy aż tylu egzemplarzy, może się okazać, że w przyszłości zajdzie konieczność ponownego kolportażu. W ten sposób będziemy już mieli gotowy produkt, bez potrzeby dodruku, który jest jednocześnie kolejnym wydatkiem.
Rozmiary kopert i kartek. Czy pocztówki mają różne wymiary?
Klasyczna pocztówka, którą można najczęściej znaleźć na stoiskach, ma wymiary 10,5 × 14,8 cm, czyli odpowiada rozmiarowi A6. Bywają jednak też inne – A5 (14,8 × 21 cm), Jamnik (10,5 × 21 cm) oraz Beagle (12,5 × 23,5 cm). Najczęściej widywanymi są A5 oraz Jamnik. Te drugie zwykle przedstawiają piękne panoramy malowniczych miejsc.
Rzadko zdarza się, że chcemy wysłać pocztówkę w kopercie, jednak jeśli mamy taką ochotę, powinniśmy rozejrzeć się za odpowiednimi rozmiarami. Zdarza się, że razem z kartką pocztową otrzymujemy również odpowiadającą jej kopertę. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy decydujemy się na jeden z niestandardowych rozmiarów. Natomiast jeśli chcemy, aby nasza pocztówka A6 nie zniszczyła się w dalekiej podróży, wybierzmy kopertę C6. Wtedy będziemy mieli gwarancję, że widoki oraz pozdrowienia dotrą do adresata w nienagannej kondycji.