DrukarniaOnline.pl

Organizacja czasu pracy

Zorganizuj się! Wszystko, czego potrzebujesz do organizacji czasu

Spis treści:

 

Ciągły brak czasu z jednej strony i natłok obowiązków z drugiej – to codzienność wielu pracowników i przedsiębiorców. Czy można temu zapobiec? Tak! Wystarczy jedynie lepiej zaplanować swój czas i przypisane do niego zadania. Ułatwiają to proste narzędzia, o których często zapominamy. Oto najważniejsze z nich.

 

Planowanie czasu – podstawa dobrej organizacji pracy

Organizacja czasu pracy

Jeśli często masz wrażenie, że Twoja doba jest za krótka na zrealizowanie wszystkich ważnych celów i zadań, to uspokajamy – nie jesteś jedyną osobą, która tego doświadcza! Szybkie tempo życia to w końcu jedna z charakterystycznych cech naszych czasów. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i rodzinnej czy prywatnej. Jak zatem nie dać się przytłoczyć codziennym obowiązkom i zachować balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem? Kluczowe jest odpowiednie planowanie czasu i dobra organizacja pracy.

 

Dobra organizacja pracy – przydatne narzędzia

Na dobrą organizację czasu pracy i odpoczynku składa się wiele elementów. Jest wśród nich wykorzystanie przydatnych narzędzi, z którymi rozplanowanie codziennych zadań stanie się znacznie łatwiejsze. Są one proste w użyciu, tanie i szeroko dostępne.

Przedstawiamy najbardziej pomocne narzędzia do skutecznej organizacji pracy.

Kalendarz

Posiadanie funkcjonalnego kalendarza to podstawa dobrego planowania swojego czasu. Mimo że obecnie każdy pracownik dysponuje nim w swoim komputerze i smartfonie, to dla wielu osób wciąż najbardziej sprawdzają się tradycyjne, papierowe kalendarze. Ich zaletą jest możliwość nanoszenia notatek o zbliżających się celach, zadaniach, deadlinach czy ważnych spotkaniach. W zależności od tego, czy bardziej zależy nam na zapisywaniu w kalendarzu celów krótkoterminowych, czy długoterminowych, w dobrych sklepach papierniczych i drukarniach możemy zamówić kalendarze najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Są wśród nich kalendarze ścienne, biurkowe czy kieszonkowe. To, który z nich wybierzesz, zależy od Twoich osobistych preferencji.

Terminarz lub notes z planerem

Terminarze i notesy z planerem to nic innego jak kalendarze książkowe posiadające dużo miejsca na wszelkiego rodzaju zapiski, które są przypisane do poszczególnych dni. Dla wielu osób stanowią one nieodłączny atrybut codziennej pracy. Dobrym pomysłem jest zamówienie spersonalizowanego planera, który będzie na przykład zawierać rodzinne zdjęcia, przyjemne motywy graficzne lub solidną, designerską oprawę.

Naklejki i karteczki samoprzylepne

Kolorowe samoprzylepne karteczki i naklejki dobrze sprawdzają się przy przypominaniu o drobnych, ale jednocześnie istotnych celach i zadaniach. Można je przylepić do monitora obramowania monitora komputera czy specjalnej, przeznaczonej do tego celu tablicy.

Programy i aplikacje do organizacji pracy

Inną kategorią narzędzi przydatnych w planowaniu czasu i organizacji pracy są specjalne programy i aplikacje. Spodobają się one osobom, które od akcesoriów papierowych wolą te elektroniczne. Część z nich jest w pełni darmowa i można pobrać je za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub przez smartfona (w zależności od tego, na jakim urządzeniu wygodniej nam jest ich używać). Narzędzia te zawierają w sobie w jednym miejscu wszelkie funkcje niezbędne do planowania czasu. Dodatkowo może z nich często korzystać więcej niż jeden pracownik, co niewątpliwie ułatwia pracę zespołową i realizację wspólnych zadań.