DrukarniaOnline.pl

Kalendarz adwentowy 2020

Kalendarz adwentowy 2020

Spis treści:

 

Codziennie jedno okienko, codziennie jedna niespodzianka – i tak przez 24 dni aż do ulubionych świąt w roku – Świąt Bożego Narodzenia. Zobacz, jak kreatywnie wykonać kalendarz adwentowy.

Adwent w 2020 roku rozpoczał się 29 listopada. Właśnie od tej daty możemy codziennie odkrywać jedno okienko w kalendarzu adwentowym. Ten specjalny kalendarz pozwala nam dzień po dniu przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia.

 

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy umila oczekiwanie na święta i sprawia, że każdy dzień grudnia jest celebrowany. Kalendarz składa się z 24 szufladek – każda z nich odpowiada za jeden dzień. Kiedyś najpopularniejsze kalendarze zawierały małe czekoladki, dziś forma tego specjalnego datownika może przybierać różne oblicza. Wszystko w naszych rękach! Liczy się wyobraźnia i kreatywność.

Kalendarz adwentowy 2020

Historia kalendarza adwentowego zaczęła się w XIX w. w Niemczech. Luteranie rysowali kredą na drzwiach 24 kreski lub palili 24 świeczki – jedną każdego dnia. Katolicy codziennie przez 24 dni wkładali źdźbło słomy do szopki. Symbolika odliczania przerodziła się później w malunki – rysowano 24 święte obrazy, które wieszano w domach. Zwyczaj zawitał do innych krajów.

Pierwszy drukowany kalendarz powstał w 1903 roku w Monachium. Był to specjalny arkusz z okienkami, na nim znajdowały się 24 obrazki do wycięcia. Z czasem kalendarz zyskał dużą popularność – czekoladki, drobne upominki czy sentencje na każdy dzień dawały ludziom dodatkowe emocje związane z oczekiwaniem na święta. Pozwalały dużo wcześniej wprowadzać bożonarodzeniowy klimat. Element zaskoczenia i ciekawości, co znajduje się pod obrazem, był dodatkowym pozytywnym bodźcem. Tak też już od prawie 120 lat kalendarze adwentowe dają świąteczną radość.

 

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci?

Dorosłym kalendarz adwentowy kojarzy się z dużą bombonierką z okienkami. Kilkanaście lat temu właśnie pod taką postacią były one najpopularniejsze. Dziś – w dobie cyfrowego świata – nasza kreatywność i twórczość nie są niczym ograniczone. Tradycję wykonywania kalendarzy adwentowych warto przekazać swoim dzieciom. Będzie to element kultywowania przygotowań do świąt, a także świetny sposób na spędzenie wspólnie czasu.

Możemy upiec razem z dziećmi babeczki i do nich włożyć karteczki z sentencjami, a na każdej z nich lukrem namalować numer dnia. Kolejnym pomysłem jest przygotowanie ozdobnych kartonowych pudełeczek z cytatem czy cukierkiem w środku. Kartoniki można zrobić z zadrukowanych w świąteczne wzory kartek.

Ciekawą opcją dla starszych dzieci jest zaprojektowanie kalendarza w programie graficznym, następnie wydrukowanie obrazka. Sami możemy przygotować pudełko, umieścić w nim niespodzianki, a na karton nakleić zrobioną przez dziecko grafikę i wyciąć okienka.

Przy robieniu kalendarza adwentowego dla dziecka warto rozważyć zamianę niezdrowych słodkości czy mini prezentów np. na obrazki, cytaty, ciekawostki wspomagające rozwój czy czułe wiadomości. Mogą być to też np. karteczki z dobrymi uczynkami.

 

Kalendarz na nowy rok

Pomysły z adwentowego czasu warto przenieść do kalendarza noworocznego. Możemy przygotować kalendarze na każdy miesiąc w zależności od celów, jakie sobie – czy dziecku – stawiamy. Kalendarze mogą być spójne z naszymi zainteresowaniami, pobudzać kreatywność i być planerami rozwoju osobistego czy finansowego.

Forma kalendarza zależy od naszych preferencji. Oferty drukarni są różne – od kalendarzy ściennych, biurkowych, po kalendarze kieszonkowe i w formie zeszytów. Tutaj warto się zastanowić, przez kogo ma być używany i jakie cele ma spełniać.