Jakie uszlachetnianie druku się stosuje?
Informacje
Jakie uszlachetnianie druku się stosuje?
Spis treści:
- Co to jest uszlachetnianie druku?
- Jakie wyróżniamy metody uszlachetniania druku?
- Jak jeszcze można uszlachetnić druk?
- Dlaczego stosuje się dodatkowe wykończenie druku?
Co to jest uszlachetnianie druku?
Uszlachetnianie druku to zbiór metod mających na celu zwiększenie walorów estetycznych i fizycznych materiałów drukowanych. Dzięki takim technikom materiały drukowane wyglądają profesjonalnie i doskonale się prezentują. Dotyczy to także podstawowych produktów jak plakaty, wizytówki, zaproszenia, kalendarzyki, czy ulotki.
Jakie wyróżniamy metody uszlachetniania druku?
Rodzajów wykończenia druku jest wiele, ale warto wymienić kilka podstawowych lub zyskujących na popularności.
Jedną z prężnie rozwijających się jest metoda H-UV. To połączenie tradycyjnego druku konwencjonalnego i druku UV. Wydruki, które są realizowane z wykorzystaniem tej technologii, cechuje delikatny połysk. Metodę tę można stosować nawet na trudnych w zadruku podłożach. Jej główne zalety to krótkie cykle produkcyjne oraz niski koszt.
Bardzo popularną i powszechnie stosowaną metodą jest foliowanie wydruku. Najczęściej stosowane w poligrafii rozwiązania to folia błysk oraz folia mat. W ten sposób można wykończyć ulotki składane, teczki ofertowe, katalogi szyte oraz katalogi klejone. Podobnie wykonuje się firmowe wizytówki foliowane. Często nazywa się je kartami biznesowymi lub kalendarzykami listkowymi.
Poza tradycyjnymi metodami jak folia błysk lub mat, stosuje się także lakier UV 3D wybiórczy. Metodę tę stosuje się na grubszym papierze. Lakier UV 3D wybiórczy można kłaść bezpośrednio na matowy papier lub po jego zafoliowaniu. Dzięki temu wybrane miejsca na wydruku są wyeksponowane poprzez delikatnie wypukłą powierzchnię lakieru. W ten sposób są realizowane ulotki składane LUX, eleganckie zaproszenia, okładki książek oraz ekskluzywne wizytówki.
Jak jeszcze można uszlachetnić druk?
Inne metody, dzięki którym można poprawić walory estetyczne poligrafii, to:
- H-UV Drip off – technologia ta wykorzystuje dwa rodzaje lakieru. Jest to połączenie lakieru dyspersyjnego oraz lakieru UV. Dzięki temu można zastosować wybiórczo efekt błyszczący i stworzyć profesjonalne ulotki z lakierem wybiórczym.
- H-UV Soft Touch Coating – w tej technice wykorzystuje się specjalną folię Soft Touch. Nie pozostawia ona smug i odcisków palców. Dodatkowo zabezpiecza wydruk przed ścieraniem. Ten sposób wykończenia druku sprawia, że powierzchnia wydruku staje się miękka i aksamitna w dotyku.
- Lakier High Gloss UV – tu druk po całości pokrywa się lakierem UV oraz środkami zwiększającymi połysk. Dzięki temu materiały cechuje wysokie nasycenie barw i błyszcząca powierzchnia.
- Złocenie i srebrzenie – tzw. hotstamping. Polega na pokryciu wyznaczonych elementów (np. logotypu firmy) specjalną złotą lub srebrną folią. Dzięki temu materiał (ulotka, kartonowe opakowanie, zaproszenie, wizytówki foliowane) zyskuje charakter Premium.
Dlaczego stosuje się dodatkowe wykończenie druku?
Uszlachetnienie druku ma na celu wyróżnienie produktu. Dodatkową funkcją jest zabezpieczenie zadrukowanej powierzchni. To metody, które nie tylko podnoszą walory estetyczne np. plakatów czy ulotek składanych LUX. Mają one dodatkowy wpływ na trwałość wydrukowanych materiałów. Dzięki uszlachetnianiu kolor wydruku jest bardziej nasycony, a logotyp firmy należycie wyeksponowany. Uszlachetniony papier jest także bardziej wytrzymały i odporny na zarysowania oraz podarcia.
Techniki jak hotstamping, lakierowanie UV, czy foliowanie to bardzo dziś cenione rozwiązania w druku. Zależy Ci na dodaniu ciekawego efektu? Chcesz, aby Twoje plakaty, ulotki, zaproszenia i wizytówki wyróżniały się na tle konkurencji? Szukasz sposobu na to, aby zainteresować klientów Twoimi produktami lub usługami? Musisz koniecznie wypróbować nowoczesne metody uszlachetniania druku!