Jak zrobić ulotkę wyborczą?
Poradnik wyborczy
Jak zrobić ulotkę wyborczą?
Spis treści:
Ulotka wyborcza to podstawowy produkt, który przedstawia sylwetkę kandydata na radnego, wójta lub burmistrza. Stanowi niezwykle uniwersalny materiał wyborczy i pozwala dotrzeć do każdej grupy wyborców. Ulotki wyborcze - będzie to niewątpliwie ważny element w kampanii wyborczej. Ich właściwe przygotowanie oraz wykonanie, może być kluczem do sukcesu. Zadaniem, jakie mają wykonać ulotki wyborcze, jest przede wszystkim dotarcie do jak największej liczby potencjalnych wyborców. Ich forma powinna być prosta i zrozumiała. Tylko w ten sposób powinno się przedstawiać sylwetkę kandydata oraz jego program. W tego rodzaju materiały powinien zaopatrzyć się każdy. Dotyczy to wszystkich, począwszy od kandydatów na radnych, a na kandydatach na burmistrzów i wójtów skończywszy.
Idealne ulotki wyborcze
Ulotki wyborcze radnych oraz innych kandydatów mają kilka ważnych cech wspólnych. Dotyczy to głównie informacji, jakie powinny się znaleźć w ulotce wyborczej. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć podstawowe dane o kandydacie.
-
Imię oraz nazwisko kandydata, które powinno być dobrze wyeksponowane w projekcie ulotki wyborczej.
-
Numer listy oraz pozycję kandydata na liście. Ten element jest również kluczowy. Powinien znaleźć się na równi z imieniem i nazwiskiem kandydata i musi być widoczny.
-
ogo ugrupowania to element nieobowiązkowy, ale dość często spotykany. Pojawia się zawsze, gdy kandydat reprezentuje konkretne ugrupowanie polityczne. Warto mieć na uwadze, że logo i jego kolorystyka mogą determinować dobór barw w samej ulotce.
-
Hasła wyborcze, czyli główny postulat kandydata startującego w wyborach. To element, który go identyfikuje, a co za tym idzie, jest niezwykle ważny. Projekt ulotki powinien efektownie je wyeksponować.
-
Niektóre ulotki wyborcze mogą zawierać również dane kontaktowe do kandydata na radnego. Jak wykazują najnowsze trendy, najczęściej jest to adres profilu na Facebooku, ewentualnie adres e-mail.
-
Nie jest to informacja konieczna, ale warto wykorzystać ją w ulotce wyborczej. Świadczy to o tym, że kandydat to osoba otwarta, która chętnie podejmuje dyskusję z wyborcami. Dodatkowo jest to sygnał, że kandydat nie obawia się konfrontacji.
Zanim zleci się druk ulotki wyborczej, warto pochylić się nad projektem i dokładnie go sprawdzić. Ulotka musi być wolna od błędów, a prezentacja kandydata nie powinna być zbyt długa. Jak wynika z licznych źródeł, treść nie powinna być dłuższa niż 400 słów. Dłuższe prezentacje mogą zniechęcać wyborców. Z tego powodu warto skupić się na najważniejszych informacjach o sylwetce kandydata. Przeważnie są to informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym kandydata. Można również dodać informację o jego umiejętnościach i zainteresowaniach. Dobrą praktyką jest opisanie stopnia zaangażowania kandydata w okręg wyborczy, w którym startuje. Ulotka wyborcza w sekcji prezentacji kandydata może zawierać również skrócony program wyborczy.
Nienaganna prezencja ulotki wyborczej
Tworzenie projektu na druk ulotek wymaga dbałości o wiele detali. Ważnym elementem jest tutaj język wykorzystany do przekazywania informacji. Treści ulotki muszą być zrozumiałe, przekazane w sposób prosty i jednoznaczny dla każdego wyborcy. Doskonale sprawdza się język korzyści, dlatego poza postulatami, warto wykazać korzyści z ich realizacji.
Niezwykle istotą kwestią w zakresie tworzenia ulotek wyborczych jest dobre rozpoznanie danego okręgu wyborczego. Szczególnie istotne jest właściwe sklasyfikowanie wyborców. Dla przykładu kandydat na radnego stwierdził, że w jego okręgu wyborczym przeważają rolnicy. Wówczas hasła wyborcze mogą być związane z zagospodarowaniem terenów wiejskich, ochroną interesów rolników itd. Wielu kandydatów wybiera kilka form ulotek specjalnie przygotowanych pod określone grupy społeczne. Dzięki temu mogą uzyskać poparcie różnych środowisk.
Ulotki wyborcze często zawierają zdjęcie kandydata. To element wzbudzający zainteresowanie i wpływa bezpośrednio na odczucia wyborcy. Dobrze dobrane zdjęcie, które przedstawia ciepły i radosny wizerunek kandydata, potrafi skutecznie przekonać wyborców. Ciekawą alternatywą są zdjęcia kandydatów w otoczeniu rodziny. Taka fotografia sugeruje, że ten kandydat ma wsparcie i jest godny zaufania. Zdjęcia ilustrujące sytuacje kojarzące się z sukcesem to również dobra praktyka. Są to np. zdjęcia zrobione w trakcie odbioru nagrody, na uroczystych galach lub ze znanymi osobistościami. To podnosi prestiż kandydata na radnego, wójta czy burmistrza.
Projekt ulotki wyborczej nie obejdzie się bez atrakcyjnej oprawy graficznej. Trzeba pamiętać o odpowiednim stopniowaniu informacji poprzez dobranie wielkości czcionki. Największe imię i nazwisko kandydata oraz numer listy i pozycja na tej liście. W drugiej kolejności hasło wyborcze. Dalej pozostałe elementy ulotki wyborczej. Należy pamiętać, że nie powinno się stosować czcionek mniejszych niż 8 pkt. Ważne jest to, aby czcionka była czytelna i widoczna, dlatego najczęściej stosowane są fonty bezszeryfowe. Uzupełnieniem projektu są grafiki przykuwające wzrok. Świetnie sprawdzają się wypunktowania lub im podobne znaczniki czy kreski. Cały projekt powinien być czytelny, dlatego warto skierować się o pomoc do specjalistów. Agencje reklamowe i drukarnie umiejętnie opracują ulotki wyborcze. Druk ulotek najlepiej zamówić w drukarni online. Oferują one dużo lepsze ceny i szybkie terminy realizacji.
Sprawdź niezbędne materiały wyborcze