DrukarniaOnline.pl

Jak zaprojektowac dyplom okolicznosciowy

Jak zaprojektować dyplom okolicznościowy? Poradnik

Elegancki dyplom okolicznościowy to dokument przydatny na wiele okazji. Osoby odpowiedzialne za organizację konkursów i innych wydarzeń z nagrodami są zobowiązane do tego, aby zająć się projektowaniem dyplomu. W tym przypadku wiedza, jak zaprojektować dyplom jest niesamowicie przydatna. Dzięki temu odpowiednio przygotowany dyplom okolicznościowy będzie doskonałym sposobem na wyróżnienie konkretnej osoby – nie tylko w konkursie, ale np. w firmie za wysokie wyniki sprzedażowe.

 

Spis treści:

 

Kiedy przyda Ci się dyplom okolicznościowy?

Mężczyzna, który zajmuje się projektowaniem dyplomu okolicznościowego.

Mimo rozwoju nowoczesnych technologii dyplomy okolicznościowe wciąż cieszą się ogromną popularnością. Jeśli wiesz, że odpowiadasz za organizację wydarzenia kulturalnego, szkolenia z certyfikatami lub zbliżają się imieniny bliskiej Ci osoby, koniecznie zaprojektuj dyplom okolicznościowy. W ten sposób stworzysz piękną pamiątkę, która będzie miłym gestem dla drugiej osoby.

Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie dyplomów okolicznościowych, warto wyróżnić kilka sytuacji:

  • wydarzeń sportowych, jako podarunek potwierdzający zwycięstwo konkretnej osoby,
  • konkursów i festiwali – dyplom okolicznościowy jest potwierdzeniem wygranej w konkursie lub innym wydarzeniu,
  • ukończone szkolenie – taki dokument może być potwierdzeniem ukończonego kursu certyfikacyjnego,
  • uroczystości rodzinne – dyplom okolicznościowy doskonale nadaje się jako drobny upominek dla bliskiej osoby, np. jako dyplom z zabawnym tekstem w kierunku solenizanta,
  • zakończenie wydarzenia sponsorowanego – dyplomy okolicznościowe można podarować sponsorom i darczyńcom, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w wydarzeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, wiedza, jak drukować dyplomy jest przydatna w różnych sytuacjach. Tego typu materiały drukowane są świetnym wyborem, aby upamiętnić ważne wydarzenie, złożyć podziękowania w kierunku drugiej osoby lub podmiotu gospodarczego, a także potwierdzić wygraną w konkursie.

Alternatywnie możesz wykorzystać okolicznościowy dyplom na rocznicę ślubu lub innego wydarzenia, aby upamiętnić ten dzień i zyskać dodatkową pamiątkę, która zostanie zachowana na wiele lat.

Tworzenie projektów i przygotowywanie gadżetów na wyżej wymienione wydarzenia wcale nie jest takie proste. Ciekawe rozwiązania, które pomogą Ci umocnić pozycję firmy na rynku i jednocześnie sprawią przyjemność odbiorcom, znajdziesz w poradniku: https://www.drukarniaonline.pl/page/kilka-popularnych-i-przydatnych-gadzetow-firm.

 

Jakie elementy powinien mieć dyplom okolicznościowy?

Jeśli nie wiesz, jak samemu zaprojektować dyplom, powinieneś zacząć od zaznajomienia się ze strukturą takiego dokumentu. Ten powinien zawierać szereg informacji, jak np. dane osoby, która otrzymuje dyplom, powody wręczenia oraz informacje o tym, kto podarował dokument. Nie można też zapomnieć o wskazaniu daty i miejsca wręczenia – to kluczowa informacja, która powinna znaleźć się na dyplomie okolicznościowym.

Nazwa wyróżnienia i powód wręczenia

Informacje o powodach wręczenia zaprojektowanego dyplomu okolicznościowego oraz jego nazwa to informacje, które powinny znajdować się w górnej, centralnej części dokumentu. Dzięki temu dyplom okolicznościowy wygląda dostojnie i od razu widać, z jakiego powodu został wręczony. Taki dokument najczęściej przybiera formę reprezentatywną, dlatego wskazanie nazwy wyróżniania i powodu musi być jak najlepiej widoczne.

Dane osoby wyróżnionej

Podawanie danych osoby wyróżnionej jest niezbędne na każdym dyplomie okolicznościowym. W przeciwnym razie dokumenty przybierałby bezosobową formę, a to niedopuszczalne w przypadku takich upominków. Informacje takie, jak: imię, nazwisko, adres lub nazwę podmiotu/organizacji, do której skierowany został dokument to podstawa, aby dyplom okolicznościowy wyglądał tak, jak należy.

Informacja o tym, kto podarował dyplom

Dane darczyńcy dyplomu to równie ważna informacja. Bez tego osoba lub podmiot obdarowany nie wiedziałby, od kogo otrzymała zaprojektowany dyplom okolicznościowy. Informacja o osobie, która ufundowała dyplom, może znaleźć się w centralnej części dokumentu tuż pod wskazaniem danych osoby wyróżnionej lub dalej w dolnej części dyplomu – oczywiście nieco mniejszą czcionką.

Data i miejsce otrzymania wyróżnienia

Informacja o dacie i miejscu powinna znajdować się w subtelnym miejscu, tak, aby była widoczna, ale nie na pierwszym planie. Jeśli szukasz informacji o projektowaniu dyplomu okolicznościowego, musisz zapamiętać jedną zasadę: data i miejsce otrzymania wyróżnienia powinna znaleźć się w dolnym prawym rogu dyplomu. To najbardziej estetyczna forma umieszczenia takiej informacji. Wraz z datą i miejscem otrzymania warto umieścić też podpis osoby, która jest uprawiona do wydania dyplomu okolicznościowego – dzięki temu dokument nabiera większej mocy i staje się naprawdę przydatnym dokumentem, np. jeśli dotyczy ukończonego szkolenia.

 

O czym pamiętać przy projektowaniu dyplomu okolicznościowego?

Projektowanie dyplomu okolicznościowego wymaga przede wszystkim rzetelnego zaplanowania całego przedsięwzięcia. Chodzi nie tylko o to, jak samemu zaprojektować dyplom, ale także o to, na jakim papierze zostaną wydrukowane wyróżnienia. Nigdy nie możesz pominąć etapu związanego z wyborem papieru, rozmiaru dyplomu oraz technologii wydruku – to rzutuje bezpośrednio na sposób, w jaki zostanie przygotowany projekt przeznaczony do wydrukowania.

Wybór papieru

Zanim przejdziesz do przekazania projektu do wydrukowania przez drukarnię, koniecznie dowiedz się, na jakim papierze drukować dyplomy. Materiał powinien być jak najgrubszy, czyli o wysokiej gramaturze. Dzięki temu przygotowane dyplomy okolicznościowe są twarde i wyglądają wysoce estetycznie.

Gramatura papieru do druku dyplomów okolicznościowych powinna wynosić co najmniej 400 g/m2. To wystarczająca wartość, dzięki której można przygotować dyplomy klasy premium, które wręcz zachwycają jakością wykonania. Na etapie projektowania dyplomów okolicznościowych kluczowy jest też wybór odpowiedniego rodzaju papieru:

  • Kredowy – papier kredytowy jest najchętniej wybierany przez osoby zajmujące się projektowaniem dyplomów okolicznościowych i innych materiałów drukowanych tworzonych na specjalne okazje. Cechuje się zerową przezroczystością oraz wysokim poziomem intensywności barw.
  • Satynowy – to elegancki materiał, z którego tworzone są wyjątkowo piękne i estetyczne materiały drukowane. Nie inaczej jest w przypadku dyplomów okolicznościowych, które najczęściej są produkowane na wyjątkowe okazje. Satynowy papier sprawdza się w przypadku minimalistycznych projektów i poprawia czytelność przygotowanych materiałów.
  • Ozdobny – ozdobne papiery występują w wersji filcowanej oraz prążkowanej. Mogą przybierać różne kolory, dzięki czemu dyplomy okolicznościowe wyglądają prestiżowo i niepowtarzalnie.

A może planujesz produkcję wizytówek i nie wiesz, jaki papier wybrać, aby stworzone materiały wyglądały perfekcyjnie? Sprawdź nasz poradnik: Papier do wizytówek: jak wybrać odpowiedni rodzaj papieru?

Rozmiar dyplomu

Dyplomy okolicznościowe występują w różnych formatach. Najpowszechniejszy rozmiar to A4, ale chętnie wybierane formaty to także: A2, A3, a nawet DL. W podobnych wielkościach występują plakaty do druku, które możesz zrealizować w naszej drukarni. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej formy przygotowania dyplomu okolicznościowego, musisz wziąć pod uwagę:

  • wysokość,
  • szerokość,
  • rodzaj krawędzi – ostre lub zaokrąglone,
  • zastosowane zdobienia.

Jeśli dyplom jest podarunkiem dla współpracowników lub kontrahentów, np. na dni otwarte firmy, możesz wybrać ozdobną formę długiego, wąskiego dyplomu okolicznościowego. Oczywiście możesz też wybrać tradycyjny format, a do niego dodać tylko lekko zaokrąglone krawędzie. Dzięki temu dyplom okolicznościowy będzie wyglądał estetycznie i wyróżni się spośród innych dokumentów.

Druk cyfrowy czy offset?

Przygotowanie projektu to jedno, a wiedza, jak drukować dyplomy okolicznościowe to druga ważna kwestia. Realizacją projektu powinna zająć się doświadczona drukarnia, która ma dostęp do nowoczesnego zaplecza maszynowego oraz pracowników z wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami.

Już na etapie planowania wydrukowania projektu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką technologię wydruku wybierzesz do dyplomów okolicznościowych. Na ten moment wyróżniamy dwie popularne metody:

  • Druk offsetowy – technika drukowania offsetowego sprawdzi się to taniego i szybkiego wydrukowania projektów, ale raczej w większej ilości. Przygotowanie jednostkowego projektu byłoby kosztowne ze względu na konieczność przygotowania matrycy drukarskiej.
  • Druk cyfrowy – to popularna technika wydruku, która umożliwia obniżenie kosztów realizacji projektu oraz przyśpieszenie procesu drukowania. Wybierając tę metodę, możesz przekazać gotowe dyplomy do dalszej obróbki, a sama technologia daje wiele możliwości personalizacji projektu na etapie wydruku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach i zagrożeniach drukowania powyższymi metodami, zobacz kolejny artykuł na naszym blogu: https://www.drukarniaonline.pl/page/czym-sie-rozni-druk-cyfrowy-i-druk-offsetowy.

Podsumowując: jeśli planujesz przygotowanie nowego projektu wyróżnienia dla konkretnej osoby lub sponsora, koniecznie dowiedz się jak zaprojektować dyplom w Wordzie oraz profesjonalnym programie graficznym. Po stworzeniu projektu i ustaleniu szczegółów z drukarnią i wydrukowaniu dyplomów okolicznościowych możesz rozdawać je na wybranych wydarzeniach i cieszyć się perfekcyjną jakością dokumentu.