DrukarniaOnline.pl

jak-zaplanowac-promocje-w-hotelach

Promocja hotelu, czyli jak zachęcić gości do przyjazdu?

Duże hotele i kurorty cieszą się największym zainteresowaniem gości w sezonie letnim oraz zimowym, np. podczas ferii lub w okresach świątecznych. Do utrzymania rentowności takiego biznesu potrzebny jest całoroczny ruch klientów. A zatem jak powinna być przygotowana reklama hotelu, aby przyciągała uwagę potencjalnych gości przez cały rok? Do tego potrzebna jest kompleksowa strategia marketingowa. Zobacz, jak materiały drukowane, np. ulotka hotelu i działania w internecie wpływają na skuteczność promocji w hotelach.

Kobieta z laptopem w pokoju hotelowym

 

Spis treści:

 

Ustalenie grupy odbiorców – podstawowy krok do reklamy hotelu

Działania promocyjne związane z reklamą hotelu powinny być skierowane do ustalonych grup docelowych. Brak ustalenia odbiorców różnych form reklamy spowoduje, że przekaz nie będzie dopasowany do potrzeb potencjalnych gości hotelowych.

Aby rzetelnie określić grupę docelową do działań promocyjnych w hotelach, trzeba wziąć pod uwagę:

 • wiek,
 • płeć,
 • zainteresowania,
 • preferencje noclegowe.
Grafika przedstawiająca sylwetki potencjalnych odbiorców reklamy hotelu

 

Po zdefiniowaniu grup odbiorców reklamy hoteli można dopasować formę reklamy i ogólny przekaz tak, aby prowadzone działania przekładały się na rosnące zainteresowanie usługami i noclegami obiektu hotelowego. Co więcej, po określeniu grupy docelowej można też dopasować kanały dystrybucji, np. do młodych osób lepiej trafi reklama digitalowa, natomiast w przypadku starszych odbiorców w lokalnych społecznościach skuteczniejsze będą materiały promocyjne drukowane.

Marketing offline – tradycyjne formy działań promocyjnych hotelu

W branży hotelarskiej kluczem do sukcesu jest prosty przekaz, który przyciąga uwagę odbiorców. Ulotki, broszury reklamowe czy nawet bannery wielkoformatowe wieszane w przestrzeni publicznej to wciąż skuteczna forma reklamy hotelu. Podczas planowania kampanii offline z użyciem materiałów drukowanych trzeba przede wszystkim ustalić grupę docelową odbiorców oraz zakres prowadzonych działań – lokalnie lub w obrębie całego kraju.

Kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania strategii marketingowej offline to:

 • potrzeby potencjalnych gości hotelowych,
 • sezonowość zainteresowania ofertą hotelu,
 • formy dystrybucji reklamy, np. wysyłka ulotek pocztą tradycyjną czy wieszanie bannerów reklamowych w przestrzeni publicznej.

Podczas promocji z użyciem klasycznych materiałów reklamowych warto uwzględnić zasady personalizacji produktu w biznesie. To oznacza, że gotowe ulotki i bannery wydrukowane przez Drukarnię Online należy personalizować pod potrzeby klienta, jeszcze na etapie tworzenia projektu.

Główne zalety wdrożenia marketingu offline w działania reklamowe hoteli to: możliwość szybkiego pozyskania klientów, budowanie pozytywnego wizerunku marki, trwałość przekazu, ogólnodostępność. Minusem może być fakt, że drukowane materiały do promocji w hotelach nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potencjalnych odbiorców.

 

Ulotka hotelu – poręczna i skuteczna

Reklama w hotelarstwie może przybierać różne formy, aczkolwiek trafiająca najbardziej bezpośrednio do odbiorcy będzie ulotka. Reklama hotelu w tej formie wymaga stworzenia odpowiedniego projektu ze szczególnym naciskiem na dopasowanie rozdzielczości zdjęć do druku, aby po wydrukowaniu były wyraźne i bez widocznych „pikseli”.

Ulotka reklamowa jest jednocześnie najtańszym narzędziem promocji offline w działaniach reklamowych hoteli i najskuteczniejszą formą przekazu. Orientacyjny koszt przygotowania pakietu 500 ulotek dwustronnych do promocji hotelu wynosi ok. 100 złotych netto

Mimo skuteczności przekazu i stosunkowo niskiej ceny rozdawanie ulotek w ramach reklamy hoteli ma swoje minusy. Niektórzy odbiorcy działań marketingowych po prostu wyrzucają ulotki do kosza, nie zwracając uwagi na treść. To niestety wiąże się z brakiem skuteczności reklamy i marnowaniem papieru.

Poprawnie zaprojektowana ulotka hotelu powinna zawierać podstawowe dane: lokalizacja obiektu, cena noclegu, dostępne udogodnienia oraz wyraźne zdjęcia pokojów i wnętrza całego hotelu.

 

Wizytówki dla gości – budowanie sieci konsumentów

Proces budowania struktury stałych gości hotelowych ma związek z tworzeniem pozytywnego wizerunku marki. A zatem jak zbudować wizerunek firmy, czyli w tym przypadku hotelu? Podstawowe działania to przejrzysta identyfikacja wizualna, określenie misji i wizji marki oraz dobrze zaplanowana strategia reklamowa.

Mężczyzna trzymający wizytówkę firmową.

Ciekawym pomysłem na przyciągnięcie uwagi klientów są wizytówki multiloft. Można je wykorzystać m.in. do promocji usług SPA w hotelu lub możliwości zorganizowania przyjęcia na sali bankietowej.

Wizytówki są kluczowe dla skutecznej reklamy hotelu, a dodatkowo dość tanie w wydruku. W Drukarni Online można przygotować nawet 500 sztuk gotowych wizytówek w cenie nieprzekraczającej 100 złotych netto. Wydrukowane wizytówki można umieścić na recepcji, w pokojach hotelowych, a także zabrać na targi branżowe czy nawet rozdawać je w przestrzeni publicznej.

Aby przekaz reklamy hotelu był skuteczny, na wizytówce trzeba umieścić kilka istotnych informacji: logo i nazwa hotelu, numer kontaktowy, adres i ewentualny kod QR, który jest odnośnikiem do strony internetowej.

Alternatywna forma reklamy to kalendarze spiralowane, np. z ofertą produktów i usług hotelowych wystawiane bezpośrednio na ladzie recepcji hotelu. Na przeszklonych wejściach do hotelu, a także w przestrzeni publicznej dobrze sprawdzi się też folia one way vision, czyli ekologiczna i wielkoformatowa reklama hotelu.

 

Banery i plakaty, czyli widoczność z daleka

Obiekty takie, jak hotele i pensjonaty powinny być widoczne z daleka. W najbliższej okolicy warto zadbać o rozmieszczenie bannerów wielkoformatowych i rozwieszenie plakatów, np. na tablicach ogłoszeniowych lub w centrach handlowych. To sprawdzone metody poprawy widoczności hotelu.

Drukując bannery i plakaty przyciągniesz uwagę potencjalnych gości hotelowych. Na skuteczność takiej formy reklamy hoteli przekłada się odpowiedni wybór miejsca, w którym zawisną wydrukowane materiały promocyjne. Najlepiej umieszczać je w okolicach ruchliwych dróg oraz ulic o wzmożonym ruchu pieszych.

Baner reklamowy i plakaty w różnych formatach możesz wydrukować w Drukarni Online. Wystarczy, że dostarczysz gotowy projekt, a wydruk zlecisz online, bez potrzeby wchodzenia z biura. Wydruk plakatów do reklamy dla hotelu to wydatek ok. 200 złotych netto za 100 sztuk formatu A2.

 

Reklama online – promowanie hotelu w sieci

Reklama w hotelarstwie nie kończy się na działaniach offline. Kluczem do sukcesu w tej branży jest kompleksowa strategia marketingowa, która obejmuje też promocję online. Popularne narzędzia marketingowe, które warto wykorzystać to:

 • płatne reklamy Google Ads,
 • reklamy w social mediach,
 • e-mail marketing,
 • współpraca z influencerami.

Wykorzystując digitalowe formy reklamy w hotelarstwie, zyskujesz: większe zasięgi, widoczność w sieci, realną szansę na dotarcie do szerszej grupy odbiorców oraz wysoki poziom skuteczności prowadzonych działań – także na arenie międzynarodowej.

 

Strona www jako internetowa wizytówka

Reklama hoteli bez zoptymalizowanej i przejrzystej strony internetowej byłaby bezskuteczna, niezależnie od wysiłku osób odpowiedzialnych za marketing. Można powiedzieć, że strona www dla hotelu to podstawa działań promocyjnych. Na stronie warto zamieścić informacje o ofercie noclegowej, cennik, galerię zdjęć oraz dokładne dane lokalizacyjne, np. pinezkę na Mapach Google.

Element, który przyciąga uwagę klientów to rezerwacje online. Dzięki temu osoby zainteresowane ofertą noclegową mogą od ręki zarezerwować i opłacić pobyt. Posiadanie strony internetowej powoduje, że reklama w hotelarskie dociera do większej liczby potencjalnych gości i poprawia pozytywny wizerunek marki. Niestety wiąże się to z wysokimi kosztami utrzymania serwisu.

 

Social media – budowanie społeczności i płatne reklamy hotelu

W dzisiejszych czasach każdy hotel powinien mieć konta w mediach społecznościowych – najlepiej połączenie Facebooka, TikToka i Instagrama. W ten sposób można budować długofalowe relacje z potencjalnymi gośćmi hotelowymi oraz realnie zwiększać zasięgi online.

Budując społeczność hotelu w social mediach, można skutecznie zwiększyć poziom zainteresowania ofertą noclegową – zarówno przez standardową aktywność, jak i płatne kampanie reklamowe.

 

E-mail marketing jako newslettery hotelowe

Reklama hoteli w internecie często przybiera formę mailingów. To hurtowo rozsyłane wiadomości e-mail do potencjalnych klientów lub osób, które zapisały się do newslettera. W ten sposób można zachęcić grupy odbiorców do zarezerwowania pobytu w hotelu, np. proponując zniżkę na usługi.

 

Zadbaj o wnętrze, czyli wygląd i udogodnienia hotelu

Reklama offline i online odgrywa ważną rolę w działaniach promocyjnych hotelu. Niemniej jednak ogromne znaczenie ma przejrzysty i elegancki wystrój obiektu – zarówno w odniesieniu do terenów zewnętrznych, wnętrza, jak i standardu wykończenia pokoi hotelowych.

Duża liczba udogodnień dla gości hotelowych oraz przyjemne dla oka akcenty aranżacyjne przekładają się na poziom zainteresowania pobytem. Kluczowe elementy, które wpływają na doznania gości i pozytywny wizerunek hotelu to:

 • elegancki i spójny wystrój pokoi hotelowych,
 • wygodne łóżka wysokiej jakości,
 • duża, przeszklona recepcja z całodobową obsługą,
 • klimatyzowane pomieszczenia na terenie całego obiektu,
 • czyste i estetyczne łazienki.

Dodatkowo na terenie całego obiektu i w pokojach powinien być internet, telewizja, mini bary i sejfy, które mogą realnie rzutować na zadowolenie gości z zarezerwowanego pobytu. Im więcej pozytywnych opinii od gości, tym więcej gości odwiedzi nas dzięki rekomendacjom w internecie, jak i słownym np. klient poinformuje swoich znajomych.