DrukarniaOnline.pl

Jak przygotować maskę lakieru wybiórczego?

Czym jest lakier wybiórczy UV?

Spis treści:

 

Lakier wybiórczy jest dodatkową formą uszlachetnienia druku. Dzięki niemu można wyróżnić ulotki składane LUX, a konkretnie poszczególne elementy, które się na niej znajdują. Za pomocą tego lakieru można podkreślić odpowiednie detale projektu. Jeśli są to ulotki z lakierem wybiórczym, to można zaakcentować na przykład nagłówek, bądź istotne informacje. Jeśli jest to wizytówka, to za pomocą lakieru wybiórczego można wyróżnić logo, bądź nazwę przedsiębiorstwa.

 

Cechami charakterystycznymi lakieru wybiórczego jest wyraźny połysk oraz wyczuwalna wypukłość. Dzięki temu każdy taki projekt z wykorzystaniem lakieru wybiórczego staje się prestiżowy i elegancki. Ulotki składane LUX mogą odbijać światło, gdy nachyli się je pod odpowiednim kątem, co sprawia, że druk staje się dynamiczny, jakby żywy. Lakier wybiórczy powinien być stosowany na większych elementach. W przeciwnym razie wolne przestrzenie mogą się zlać w jedną powierzchnię. Jeśli stosuje się lakier wybiórczy UV na ciemnych powierzchniach, to można dzięki niemu zaakcentować głębię koloru. Lakier powoduje, że natężenie koloru staje się większe, co z kolei sprawia, że polakierowany element nabiera głębi i wyrazistości. Interesujące efekty udaje się też uzyskać, wybierając tylko lakier, bez druku. Błyszczącą powierzchnię można zauważyć, gdy spojrzy się na nią pod właściwym kątem. Bardzo często lakier wybiórczy wykorzystuje się do tworzenia powtarzających się wzorów na większej powierzchni. Ciekawe efekty uzyskuje się także wtedy, gdy lakier ten połączy się z tłoczeniem.

cennik druku ulotek składanych lux

  Jak przygotować maskę lakieru UV?

 

Maska lakieru wybiórczego – czym jest i jak ją przygotować?

Maska lakieru wybiórczego jest dodatkową stroną projektu, która zawiera elementy do polakierowania. Zaleca się, aby makietę lakieru wybiórczego przygotowywać w programie do grafiki wektorowej. Może to być na przykład program Adobe InDesign lub Adobe Ilustrator. Tworząc maskę lakieru wybiórczego, warto stosować same obiekty wektorowe. Najważniejsze, aby każdy obiekt miał zadany jednolity kolor czarny. W palecie CMYK oznacza się to kolorem K 100%. Tworząc projekt maski, należy zwrócić uwagę na grubość linii. Nie powinna być ona mniejsza niż 1 pkt, a zaleca się minimum 2 pkt. Tekst, który poddaje się lakierowaniu, powinien być odpowiednio duży. Zaleca się stosowanie czcionek o wielkości co najmniej 14 pkt, a także o prostym kroju. Elementy maski lakieru wybiórczego muszą być umiejscowione w tych samych pozycjach, w których są umiejscowione w projekcie. Tylko wtedy lakier dokładnie pokryje wyznaczone elementy projektu.

 

Jak przygotować pracę w programach wektorowych Corel lub Illustrator?

W wybranym programie Corel lub Illustrator tworzymy dokument o wybranych wymiarach, uwzględniając spady po 2 mm. Tworzymy projekt graficzny, uwzględniając najważniejsze zasady związane z przygotowaniem pliku do druku: tryb CMYK, obecność spadów, a także bezpiecznych marginesów. Tworzymy następnie maskę lakieru wybiórczego. By tego dokonać, kopiujemy te elementy projektu, które mają być pokryte lakierem i następnie wklejamy je w tym samym miejscu na kolejnej stronie, by były dokładnie spasowane. Maska lakieru wybiórczego powinna być jednolicie czarna, dlatego też usuwamy przejścia tonalne itp. jeśli są obecne. Następnie nadajemy dla wypełnienia i obrysu kolor 100%K, czyli C=0 M=0 Y=0 K=100. Gotowy projekt maski lakieru wybiórczego UV należy zapisać do formatu PDF. Warto pamiętać o tym, aby dokument PDF był zapisany w zgodności z Acrobat 4 (PDF 1.3) bez zastosowania profili kolorystycznych.

 

Jak przygotować pracę w programie Adobe Photoshop?

Tworzymy projekt graficzny w taki sposób, by wybrać tryb CMYK, spady, a także bezpieczne marginesy. W programie Photoshop maskę na lakier umieszczamy w oddzielnym dokumencie i zmieniamy na bitmapę o jednobitowej głębi. By tego dokonać, wybieramy z menu Obraz, następnie Tryb i Szarość – naciskamy Ok, by pozbyć się informacji o kolorze. Wybieramy ponownie Obraz, Tryb i Bitmapa – klikamy Ok, by spłaszczyć warstwy. W oknie dialogowym wpisujemy następujące informacje: wyjście 300 piks./cal, metoda: próg 50%. By zakończyć cały proces, naciskamy klawisze CTRL+SHIFT+S. Projekt zapisuje się jako TIFF bez kompresji obrazu.