Jak przygotować idealne szkolenie?
Informacje
Jak przygotować i przeprowadzić szkolenie? Poradnik organizacji szkolenia w kilku krokach.
Przygotowując konkretne szkolenie, musimy pamiętać o wielu detalach. Jedną z najistotniejszych części każdego szkolenia jest zaprezentowanie swojej marki z jak najlepszej strony. Do tego niezbędna jest odpowiednia wiedza prelegentów, ale również dobrze przygotowana forma prezentacji. Chodzi tu oczywiście o wszelkiego rodzaju materiały wykorzystywane w trakcie szkolenia. Należy pamiętać, że szkolenie to doskonała okazja do promocji usług lub produktów. W dzisiejszych czasach sprzedaż produktów i usług często wspomagana jest poprzez edukację potencjalnych klientów. Dlatego rynek szkoleń z roku na rok staje się coraz bogatszy.
Spis treści:
- Od czego zacząć przygotowanie szkolenia?
- Jak przygotować odpowiednie materiały szkoleniowe?
- Jak w całym procesie może pomóc agencja reklamowa?
- Skuteczny program szkolenia wymaga odpowiedniej formy prezentacji
Od czego zacząć przygotowania do szkolenia?
W dobie cyfryzacji może wydawać się, że szkolenia offline, przeprowadzane tradycyjną metodą, czyli przy użyciu slajdów wyświetlanych na tablicy, a także przy pomocy papierowych, drukowanych pomocy, są już przeżytkiem. Nie jest to jednak prawda: wiele osób wciąż preferuje materiały na papierze, do których może wrócić w każdej chwili, na których może notować, kreślić i przekreślać. Wiele osób deklaruje, że właśnie ten sposób nauki jest dla nich najbardziej efektywny.
Druga bardzo ważna kwestia to ta, by szkolenie było wartościowe i przekazywało jak najbardziej konkretne informacje. Natłok wiadomości (opatrzonych dodatkowymi komentarzami, które niekoniecznie są merytoryczne), to prosta droga do tego, by słuchacze przestali skupiać się na szkoleniu już po pierwszych kilku minutach jego trwania. W takim przypadku nawet estetyczne materiały szkoleniowe, które będą mieli do dyspozycji w czasie szkolenia (oraz które otrzymają po nim) na niewiele się zdadzą: bo nikomu nie będzie się chciało wyszukiwać informacji pośród dziesiątek innych. Dlatego przygotuj program szkolenia tak, by skupić się przede wszystkim na jakości, a nie ilości przekazywanych informacji.
Przygotowanie merytoryczne materiałów szkoleniowych
Zanim więc przystąpisz do szkolenia, przygotuj się do niego solidnie pod dwoma najważniejszymi względami:
- merytorycznie - czas każdego szkolenia jest ograniczony, w mniejszym lub większym stopniu. Nic dziwnego więc, że chcemy przekazać jak najwięcej informacji w jak najkrótszym czasie. Pamiętaj jednak, że natłok informacji przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego: zmęczony umysł przyjmie tylko pewną, z reguły niewielką ich część. W takim przypadku nawet po niedługim czasie słuchacze mogą przestać skupiać się na tym, co mówią prelegenci. Dlatego plan szkolenia powinien zakładać nie tylko przekazanie informacji, ale również czas na relaks i odświeżenie umysłu, a same informacje powinny być przekazywane w ciekawy i zachęcający sposób;
- estetycznie - pomoce szkoleniowe i materiały, jakie uczestnicy szkolenia otrzymają po jego zakończeniu, powinny w możliwie jak najbardziej skondensowany sposób podsumowywać to, o czym była mowa w trakcie spotkania. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku ich forma, a ściślej mówiąc - po prostu wygląd. Im bardziej czytelne, estetyczne i spójne są materiały, tym lepiej.
Oprawa wizualna materiałów dydaktycznych
Warto poświęcić chwilę tej ostatniej kwestii, czyli temu, jak powinny wyglądać materiały szkoleniowe i pomoce dydaktyczne. Poza oczywistą wartością merytoryczną trzeba zwrócić uwagę na to, by ich forma wizualna sprzyjała czytelności i atrakcyjności dla użytkownika. Trzeba pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach, jakimi są:
- czcionka - mieszanie różnych czcionek w materiałach szkoleniowych nie jest dobrym pomysłem. To zdecydowany “rozpraszacz”. Druk materiałów szkoleniowych na papierze dobrej jakości, a także w estetycznej formie, to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na ich czytelność i pozytywny odbiór;
- kolorystyka - materiały szkoleniowe powinny być również spójne kolorystycznie. 2-3 kolory to maksimum, jeśli zaś będzie ich więcej, to uwaga czytelnika zostanie rozproszona i skupienie się na zawartości merytorycznej będzie trudniejsze;
- estetyka - wszystkie nagłówki, a także odstępy między nimi, jak i tabelki czy wykresy, powinny wyglądać tak samo. Sprzyja to czytelności materiałów, a także budzi pozytywne skojarzenia z marką. Profesjonalny wydruk materiałów szkoleniowych na papierze dobrej jakości to także bardzo istotna kwestia wpływająca na pozytywny odbiór treści, które się w nich znajdują.
Jeszcze jedną zasadą tego, jak prowadzić szkolenia, jest unikanie długich, wielokrotnie złożonych zdań. Krótkie, konkretne zdania, w których poruszany jest jednocześnie tylko jeden wątek, to cichy bohater każdego szkolenia!
Prowadzenie szkolenia bez wątpienia ułatwi również akcentowanie najważniejszych informacji, poprzez ich podkreślanie, pogrubianie, zaznaczanie kursywą czy kolorem. Istotne jest jednak to, by w tej kwestii również zachować umiar - w przeciwnym wypadku stworzy się chaos informacyjny.
Jak przygotować dobre materiały szkoleniowe?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak najlepiej przygotować szkolenie, to odpowiedź może brzmieć: przede wszystkim z rozsądkiem. Na początek zadbaj o dobór odpowiednich materiałów szkoleniowych.
Jak już wspomniano, wszelkie informacje, które chcesz przekazać, powinny być przedstawione w przystępny sposób. Dobrze przygotowana prezentacja świadczy o tym, że organizator podchodzi do sprawy profesjonalnie. To sprawia, że szkolenie będzie na wysokim poziomie.
Organizując szkolenie, możesz powierzyć przygotowanie materiałów szkoleniowych profesjonalnej agencji reklamowej. Dobra agencja przygotuje druk broszur w taki sposób, aby ich wygląd był estetyczny i zrozumiały. Warto do broszur dołączyć notesy z nadrukowanym logo i teczki ofertowe.
Notesy przydadzą się do notowania kluczowych informacji poruszanych w trakcie szkolenia. Wszystkie te materiały można później zebrać do teczki ofertowej z logo Twojej firmy. Pamiętaj o tym, że każdy z uczestników szkolenia powinien otrzymać taki sam zestaw materiałów. Nie można nikogo pominąć, a materiałów szkoleniowych nie może zabraknąć. To, co przekażesz uczestnikom szkolenia oraz sposób, w jaki to zrobisz, będzie stanowiło reklamę Twojej marki.
W czym może pomóc agencja reklamowa?
Przede wszystkim w dobrym zaplanowaniu materiałów szkoleniowych. Warto zdać się na pomoc specjalistów w doborze odpowiednich produktów jak notesy klejone lub druk broszur. Pracownicy agencji reklamowych mają odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Agencja reklamowa powinna być gwarantem dobrze przygotowanych i przemyślanych projektów graficznych.
Oryginalne materiały szkoleniowe mogą sprawić, że każdy z uczestników zapamięta markę. Dlaczego? Wbrew obiegowej opinii życie broszury lub notesu ze szkolenia nie kończy się od razu po nim. Uczestnicy szkolenia bardzo często wracają do swoich zapisków już podczas pracy. Z pewnością oceniają także jakość materiałów, które pozostały po szkoleniu.
Pamiętaj, że warto korzystać z usług profesjonalnych i doświadczonych agencji reklamowych - to inwestycja w dobre imię Twojej marki. Nie oszczędzaj na projektach graficznych, ponieważ przełoży się to na jakość wyprodukowanych materiałów. A ta musi być na najwyższym poziomie.
Odpowiednia forma prezentacji to podstawa skutecznego szkolenia
Profesjonalne szkolenie udostępnia uczestnikom odpowiednią wiedzę zgodnie z tematyką szkolenia. Gwarantem dobrego szkolenia jest doświadczony wykładowca, który je prowadzi. Mówca powinien mieć dobre umiejętności trenerskie oraz wiedzę na wysokim poziomie.
Szkolenie powinno odbywać się w miejscu, które zapewni wygodę uczestników i pozwoli na skuteczne przeprowadzenie prezentacji. Do przeprowadzenia prezentacji niezbędne są dobre materiały szkoleniowe. Druk katalogów szytych w formie broszur może stanowić idealne wsparcie w przedstawieniu programu szkolenia. Może to być harmonogram spotkania lub skrót informacji, których będzie dotyczyć prezentowane szkolenie. Warto też wspomagać szkolenie notesami klejonymi i zeszytami ćwiczeń.
Materiały szkoleniowe muszą być czytelne i bezpośrednio związane z tematyką spotkania. Dzięki temu nawet po pewnym czasie będą mieć odpowiednią wartość dydaktyczną.