DrukarniaOnline.pl

Jak prawidłowo zaadresować kopertę?

Jak prawidłowo zaadresować kopertę?

Spis treści:

 

Zwyczaj pisania listów niemal odszedł w zapomnienie. Funkcję listów z powodzeniem przejęły e-maile, czyli ich elektroniczny odpowiednik. Niezaprzeczalnie poczta online ma zalety i przewagę nad sposobami tradycyjnymi. Jest szybsza, wygodniejsza i w obecnych czasach po prostu bardziej praktyczna. Jednak nadal zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy zachodzi konieczność nadanie pisma, faktury, lub zaproszenia na poczcie, lub przez kuriera. Wtedy przydaje się znajomość poprawnego adresowania kopert. Czy wiesz jak poprawnie zaadresować kopertę?

 

Jak zaadresować kopertę za granicę?

Kiedyś w szkole nauka pisania listów, pocztówek, a także adresowania kopert odbywała się na lekcjach języka polskiego w klasach szkoły podstawowej. Obecnie, w dobie maili oraz krótkich wiadomości tekstowych, ta umiejętność nie przydaje się wielu osobom. Jednak mając bliskich lub kontrahentów za granicą, nie raz chcemy im przesłać kartkę na święta, list, dokumenty. Wtedy wiele osób staje przed pytaniem, jak zaadresować kopertę. Zasady są dosyć proste.

Należy zwrócić uwagę na układ koperty. I tak w lewym górnym rogu umieszczamy dane nadawcy. Nadawcą jest osoba wysyłająca list, w tym przypadku to my. Informacje, jakie powinny się tam znaleźć to:

  • imię i nazwisko nadawcy;
  • ulica, numer domu i mieszkania;
  • kod pocztowy i miejscowość.

W prawym, dolnym rogu należy umieścić dane odbiorcy, czyli osoby, do której wysyłamy list. Inaczej zwaną również adresatem. Wpisujemy tam:

  • imię i nazwisko nadawcy;
  • ulica, numer domu i mieszkania;
  • kod pocztowy i miejscowość;
  • nazwę kraju, najlepiej w języku międzynarodowym, czyli angielskim.

Pamiętajmy również o zwrocie do adresata takim jak na przykład: Szanowny Pan, oczywiście zapisany skrótem: Sz.P. Jeśli mamy jeszcze jakieś wątpliwości aktualne informacje dotyczące przesyłek możemy sprawdzić na stronie internetowej Poczty Polskiej.

 

Jak zaadresować kopertę na ślub?

Wręczanie lub wysyłanie zaproszeń ślubnych to specyficzna sytuacja, której zasady należą do savoir-vivre, czyli zasad dobrego wychowania. Jak powinno się zaadresować kopertę z zaproszeniem ślubnym?

Po pierwsze pamiętajmy, że zaproszenia na ślub powinno się wręczać osobiście. Wtedy na kopercie wystarczy napisać imię i nazwisko zapraszanej osoby. Jeśli zapraszamy parę, to obowiązkowo pamiętajmy o poprawnej odmianie nazwiska. Polskie nazwiska sprawiają w odmianie przez przypadki wiele trudności, ale warto włożyć odrobinę wysiłku i sprawdzić pisownię przed zaadresowaniem. Jeśli jesteśmy zmuszeni do wysłania zaproszenia pocztą, wtedy zasady adresowania koperty są takie same, jak w przypadku zwykłego listu.

Pamiętajmy również, aby adresując zaproszenia ślubne dobrać formę na kopercie z tą wpisaną w karnet. Jeśli na uroczystość zapraszamy „Kasię i Maćka”, to na kopercie nie musimy pisać „Szanowni Państwo Kowalscy”. Jeśli zaś w naszych zaproszeniach przyjęliśmy oficjalną formę, wtedy zachowajmy ją również, adresując koperty.

 

Adresowanie pocztówki

Wysyłanie kartek pocztowych to bardzo miły zwyczaj. Kartka z życzeniami na Święta lub z pozdrowieniami z wakacyjnych wypraw to bardzo miły gest. Pocztówki zazwyczaj mają krótką formę i mają specjalnie wydzielone miejsce na umieszczenie danych odbiorcy. Została na to przeznaczona prawa, dolna jej część. Zasady adresowania pocztówek nie odbiegają od zasad adresowania kopert.

  Jak prawidłowo zaadresować kopertę?

 

Zaproszenia i pocztówki z własnym projektem

Nie musisz się ograniczać do pocztówek i zaproszeń, które możesz kupić na poczcie, w kwiaciarni czy kiosku. Drukowanie własnych pocztówek i zaproszeń staje się coraz bardziej popularne i coraz bardziej dostępne. Wiele drukarni udostępnia ten produkt już nawet przy bardzo niskich nakładach, np. od 10 sztuk. Chcesz, aby Twoje zaproszenia lub pocztówki były wyjątkowe? Skorzystaj z usług drukarni internetowej i zaskocz innych swoja kreatywnością!

Cennik druku zaproszeń

Cennik druku pocztówek