DrukarniaOnline.pl

Jak drukowac taniej

Jak drukować taniej? Sposoby na oszczędność na drukowaniu

W dobie wysokich cen za energię elektryczną wielu użytkowników sprzętów elektronicznych szuka tanich i oszczędnych, ale jednocześnie efektywnych metod ich użytkowania. Dotyczy to również korzystania z drukarek. W artykule tym odpowiemy na czym polega tanie drukowanie i podamy osiem najlepszych sposobów na tani druk dokumentów czy materiałów reklamowych.

 

Spis treści:

 

1. Sprawdzaj pliki, które drukujesz

mądre podejście to podstawa taniego drukowania

Podstawową i jednocześnie najprostszą metodą na tanie drukowanie jest dokładne sprawdzanie plików przed ich drukiem. Wystarczy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  • Czy w drukowanych przez nas materiałach nie ma niepotrzebnej treści – na przykład pustych stron, których nie potrzebujemy?
  • Czy konieczne jest drukowanie tego dokumentu – to pytanie może być zasadne w przypadku biletów wstępu, zaproszeń, rezerwacji czy biletów samolotowych – ich drukowanie jest najczęściej całkowicie zbędne, a zawarta na nich treść jest akceptowana w formie elektronicznej (na przykład na smartfonie).

Odpowiedzenie sobie na powyższe niepozorne pytania może przyczynić się w dłuższej perspektywie do sporych oszczędności i budowania w sobie pozytywnych nawyków.

Powiązany artykuł: Jak przygotować plik do druku? Zasady, formaty i minimalne DPI

 

2. Drukuj w trybie oszczędnym

Druga prosta metoda na tańsze drukowanie to robienie tego w trybie oszczędnym. Niektóre drukarki posiadają opcję ekonomicznego druku, należy z niej wówczas korzystać jak najczęściej. Tryb ten pozwala na mniejsze zużycie tuszu, zwłaszcza przy drukowaniu większej liczby stron oraz przy druku dwukolorowym (czarno-białym).

Inne udogodnienia nowoczesnych drukarek, które mogą przyczynić się do większych oszczędności, to przechodzenie w tryb niskiego poboru mocy (przy braku użytkowania przez określony czas), tryb wyłączania zespołu grzejnego, tryb uśpienia czy automatyczne wyłączanie zasilania po zmroku.

 

3. Wybierz energooszczędną drukarkę

drukowanie w skali szarości

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na koszt druku jest użytkowany do tego celu sprzęt. Korzystając ze starych drukarek, nie można niestety liczyć na tanie drukowanie, przede wszystkim ze względu na dużą ilość generowanego przez nie zużycia prądu. Warto wówczas zastanowić się nad kupnem nowoczesnej i energooszczędnej drukarki. Przyczyni się ona do oszczędności nie tylko ze względu na zdecydowanie mniejszy pobór prądu, ale również na bardziej wydajny tusz i efektywniejsze metody druku.

 

4. Drukuj w dwukolorze

Kolejny aspekt mający wpływ na tanie drukowanie wiąże się ze stosowaniem dwukoloru (druku czarno-białego) zawsze, kiedy jest to możliwe. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zaoszczędzić sporą ilość tuszu, ale również przyczyni się do mniejszego zużycia prądu. Jest to również opcja szybsza – druk wielostronicowego dokumentu w czerni i bieli zajmie mniej czasu, niż zastosowanie do tego celu innych kolorów.

Opcja czarno-biała może sprawdzić się także przy dokumentach, które co prawda zawierają dużą ilość grafik (ilustracji, wykresów), ale ich dokładne odwzorowanie kolorystyczne nie jest konieczne dla czytelności przekazu. W tym wypadku druk w odcieniach szarości może być w pełni wystarczający.

 

5. Drukuj dwustronnie

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie przy drukowaniu jest stosowanie druku dwustronnego. Dzięki niemu dwukrotnie zredukujemy wykorzystanie nie tylko papieru, ale również materiałów eksploatacyjnych (tusz), a także zyskamy więcej miejsca na dokumenty. Plus tego rozwiązania jest także związany z ekologią – decydując się na dwustronny druk obszerniejszych materiałów, mamy pewien wpływ na zasoby środowiska naturalnego. Nie zużywamy bowiem tyle papieru, ile przy drukowaniu jednostronnym.

Jak drukować dwustronnie? W przypadku posiadania drukarki wyposażonej w tę opcję należy wybrać odpowiednie ustawienia w urządzeniu oraz na komputerze, za pośrednictwem którego będziemy drukować. A co jeśli nie posiadamy drukarki wyposażonej w to rozwiązanie? Z tym również możemy sobie poradzić samodzielnie. Wystarczy jedynie wybrać druk co drugiej strony (na przykład stron parzystych), a następnie przekładać wydrukowane kartki, redukując drugą (pustą) stronę papieru.

Powiązany artykuł: Rodzaje papieru do druku – typy, cechy i klasa różnych rodzajów papierów

 

6. Wybierz „lżejszą” czcionkę

Czy do oszczędnego drukowania może przyczynić się wybór konkretnej czcionki? Okazuje się, że tak. Może być to istotne szczególnie w przypadku, kiedy musimy wydrukować dużą liczbę stron, liczonych w dziesiątkach lub setkach. Szacuje się, że przy druku setki stron różnica w zużyciu tuszu może sięgać nawet 30 procent!

Sami możemy to sprawdzić, wybierając takie kroje, jak Vera Sans, Calibri czy Times New Roman, Garamond czy Century Gothic. W porównaniu do innych krojów (Impact, Tahoma, Verdana) zastosowanie ich przyczynia się do obniżenia zużycia tuszu, które przy liczących wiele stron dokumentach może już istotnie wpływać na koszty druku.

 

7. Stosuj zamienniki tonerów

zamiennik toneru do drukarki

Tani druk można również osiągnąć poprzez kupno tańszego tonera. Powiedzmy to wprost – zdecydowana większość drukarek nie potrzebuje do sprawnego działania firmowego tonera marki dedykowanej dla konkretnego urządzenia. Tonery te niekiedy nawet kilkakrotnie przewyższają ceną inne, często równie dobre produkty. Na dodatek ich jakość czy żywotność nie muszą iść zawsze w parze z wysokimi kosztami zakupu. Z reguły zatem możemy korzystać z tańszych zamienników markowych tonerów, które sprawdzają się równie dobrze.

Warto jednak pamiętać, aby wybierać zamienniki pochodzące od sprawdzonych i polecanych producentów – w innym wypadku mogą one nawet zniszczyć naszą drukarkę.

 

8. Korzystaj z usług drukarni online

Wszystkie wymienione dotychczas metody taniego drukowania można z powodzeniem zastosować samodzielnie w warunkach domowych. Nie wymagają one bowiem skomplikowanych technik czy specjalistycznego oprogramowania, które nie byłyby dostępne dla użytkownika drukarki. Warto jednak na koniec przyjrzeć się sposobowi na tanie drukowanie, które zakłada zlecenie druku specjalistom.

Skorzystanie z usług drukarni sprawdzi się i będzie bardzo opłacalne przede wszystkim wówczas, gdy tworzymy profesjonalne materiały reklamowe lub mamy do wydrukowania dużą liczbę stron, które liczą się w dziesiątkach, setkach, a nawet tysiącach. Używanie do tego celu domowej drukarki może okazać się dużo droższe i na dodatek przyczynić się do wysokiego zużycia tuszu. Zlecając natomiast to zadanie dobrej drukarni, można liczyć na spore oszczędności. W takiej sytuacji można liczyć również na preferencyjną cenę, która sprawi, że całe przedsięwzięcie będzie jeszcze bardziej oszczędne.

 

Jak oszczędzać na drukowaniu – podsumowanie

Dokładne sprawdzanie drukowanych plików, drukowanie w trybie oszczędzania, wybór energooszczędnej drukarki, stosowanie druku w dwukolorze, drukowanie dwustronne, wybór odpowiedniej czcionki, stosowanie zamienników tonerów – wszystkie te czynniki mogą mieć duży wpływ na tańsze drukowanie. Większość z nich nie wymaga od nas zaawansowanej znajomości technik druku czy specjalistycznego oprogramowania, a zatem możemy zastosować je sami w warunkach domowych. Sposoby te przyczynią w dłuższej perspektywie do wygenerowania dużych oszczędności.

Aby zaoszczędzić na drukowaniu, warto również rozważyć skorzystanie z usług dobrej drukarni internetowej – wydelegowanie druku do profesjonalnej firmy pozwoli zaoszczędzić nam czas potrzebny na dobieranie parametrów oraz długofalowo przełoży się na oszczędności materiałowe.