DrukarniaOnline.pl

Hot stamping – co to takiego?

Hot stamping - na czym polega i jak wykonywany jest druk metodą hot print?

 

Oglądając różnego rodzaju wzory wizytówek, często możemy natknąć się na ozdobne wykończenia z metalicznym połyskiem. Podobne rozwiązania możemy też spotkać na okładkach książek lub eleganckich pudełkach z perfumami. Wszystkie te nadruki wykonane są przy użyciu technologii hot stamping. Jak dokładnie wygląda taki proces hot stampingu?

 

Spis treści:

  1. Co to jest hot stamping? Technika posrebrzanych wydruków
  2. Po co stosować hot stamping? Korzyści wynikające z zastosowania
  3. Co jest niezbędne w metodzie hot stampingu?
  4. Hot stamping - co oferuje?
  5. Szlachetne i eleganckie artykuły z hot printem

 

Co to jest hot stamping? Technika posrebrzanych wydruków

Co to jest hot stamping?

Hot stamping, inaczej nazywany termodrukiem lub hot printem, to tłoczenie na gorąco wydruków za pomocą specjalnej maszyny, matrycy i stempli posrebrzanych lub pozłacanych. Jest to metoda sucha drukowania wykorzystująca specjalną folię. Przeniesienie jej na powierzchnię nadruku wraz z powstaniem wzoru na określonej powierzchni odbywa się dzięki wysokiej temperaturze i z zastosowaniem materiału przewodzącego ciepło.

Grawerowany obraz jest podgrzewany za pomocą stempla matrycowego. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury zostaje przeniesiony na folię. Temperatura, przechodząc przez wszystkie warstwy folii, zaczyna rozpuszczać klej, który wtapia się w nadruk razem z aluminium i lakierem. To właśnie posrebrzana lub pozłacana folia holograficzna pozostawia pożądany wzór.

Pozłacane wizytówki wykonane metodą hotstampingu, pięknie zdobione przedmioty, błyszczące dekorowanie opakowań, połyskujące oznakowania — to tylko kilka przykładów, w których stosowany jest termodruk. To nowoczesna i ciesząca się coraz większym powodzeniem technika druku i wytłaczania precyzyjnych zdobień i elementów na papierze, stopach, materiałach żelaznych, nieżelaznych i wykonanych z tworzyw sztucznych.

 

Po co stosować hot stamping? Korzyści wynikające z zastosowania

Dzięki hot stampingowi możemy wykonywać uszlachetnianie bardzo wielu produktów. Metoda ta znalazła szerokie zastosowanie przy produkcji opakowań tekturowych i pudełek. W drogeriach bez problemu znajdziemy kosmetyki w kartonowych pudełkach z wytłoczonymi, połyskującymi symbolami i nadrukami, które od razu przyciągają uwagę konsumenta i nadają dodatkowej wartości w oczach konsumentach. Jednak metoda termodruku oferuje większą ilość korzyści niż jedynie walory wizualne.

Po pierwsze - jest szybka i pozwala w kilka chwil wykonać wyjątkowe uszlachetnienie. Rozgrzana matryca w kilka sekund wytłacza pożądany wzór, przez co technika ta stanowi bardzo dobre rozwiązanie przy masowej produkcji. I, co ważne, jest to technika sprzyjająca środowisku.

Ze względu na specyficzny proces obróbki, technika termodruku przekłada się na zwiększenie trwałości nadrukowanych elementów. Rośnie odporność materiału na zarysowania i odpryski, a całość można dodatkowo zabarwić, używając lakieru znajdującego się w folii.

Dodatkowo, przy wykorzystaniu odpowiedniej matrycy, technikę hot stampingu można skutecznie łączyć z metodami wytłaczania. Dzięki połączeniu obu zabiegów, powstaje tłoczony wzór idealny na okładki do firmowych notesów czy opakowania kosmetyków.

Uwzględniając wszystkie powyższe zalety oraz fakt, że technika druku przy wykorzystaniu hotstampingu jest bardzo korzystna cenowo w porównaniu z innymi technikami uszlachetniania, na całym świecie coraz większa ilość firm i przedsiębiorców decyduje się na ozdobienie opakowań swoich produktów właśnie tym sposobem.

 

Co jest niezbędne w metodzie hot stampingu?

Tworzenie hot printu możliwe jest dzięki zastosowaniu matryc i folii w urządzeniu, w którym panuje wysoka temperatura. Do stworzenia hot printu konieczna jest umiejętna obsługa maszyn. Matryce wykonywane są zazwyczaj z gumy silikonowej lub metalu. W zależności od wzoru i jego parametrów ustalanych przez klientów używane są matryce strukturalne, grawerowane, odlewane i umożliwiające tłoczenie metodą hot stamping.

Co to jest hot stamping?

Folia wykorzystywana w procesie hot stampingu składa się z kilku warstw. Są to:

  • warstwa rozdzielająca — oddziela warstwę nośną od właściwych,
  • warstwa PET — baza dla pozostałych warstw,
  • warstwa zawierająca aluminium — nadaje metaliczny blask zadrukowanej powierzchni,
  • warstwa pokryta lakierem — uszlachetnienie i zabezpieczenie druku,
  • warstwa kleju — pozwala na wtopienie detali nadruku, wykorzystując maszyny płaskie.

Folie do hot stampingu podzielić można na metaliczne (srebrna, złota i kolorowa), pigmentowe (kolorowe matowe lub błyszczące), perłowe (kolorowe o dużej transparentności) oraz dyfrakcyjne (rodzaj folii metalicznej z mikrorowkami). Oczywiście każdy konkretny rodzaj pozwoli nam osiągnąć inny finalny efekt zdobienia oraz wpłynie na ostateczną jakość uszlachetnienia.

 

Jakie eleganckie artykuły z hot printem są najczęściej wybierane?

Zastosowanie hot stampingu jest bardzo szerokie i często wybierane dla uszlachetnienia zarówno tekstu, jak i innego rodzaju zadruku. Złocenia wykonywane na gorąco najczęściej zdobią wszelki papier firmowy, opakowania, wizytówki i inne produkty i artykuły np. biurowe.

Zastosowanie na powierzchni danego przedmiotu druku z wykorzystaniem metody hot stampingu nadaje mu luksusowego i eleganckiego wyglądu. Zdobione zaproszenia, wizytówki, notesy, materiały reklamowe lub estetyczne opakowania przykuwają uwagę i wpływają na wyższą renomę produktu oraz lepsze zapamiętanie marki.

 

Sprawdź ofertę hot-stampingu dostępną w ofercie DrukarniaOnline

Szeroka gama zastosowań hot stampingu dostępna jest w naszej ofercie. Jesteśmy renomowaną firmą specjalizującą się w wydrukach najwyższej jakości przygotowywanych zgodnie z oczekiwaniami najbardziej wymagających klientów.

Możliwość złożenia zamówienia przez całą dobę i profesjonalne doradztwo w wyborze hot stampingu gwarantują szybkie wykonanie usługi.