DrukarniaOnline.pl

Hot stamping – co to takiego?

Na czym polega i jak wykonywany jest hot stamping?

Spis treści:

 

Oglądając różnego rodzaju wzory wizytówek, często możemy natknąć się na ozdobne wykończenia z metalicznym połyskiem. Podobne rozwiązania możemy też spotkać na okładkach książek lub eleganckich pudełkach z perfumami. Wszystkie te nadruki wykonane są przy użyciu technologii hot stamping. Jak dokładnie wygląda taki proces?

 

Hot stamping – często też nazywany jest termodrukiem lub złoceniem. To jedna z metod wykonywania nadruków ozdobnych. Pozwala uzyskać różne formy uszlachetnienia na przedmiotach i materiałach. W metodzie tej wykorzystuje się stemplowanie materiału przy użyciu rozgrzanej, wypukłej matrycy i specjalnej folii. W jaki sposób się to dokładnie odbywa?

Na zadrukowane materiał, np. wizytówki nakłada się folię do hot stampingu, a następie dociska się rozgrzaną do 100°C matrycą. Temperatura, przechodząc przez wszystkie warstwy folii, zaczyna rozpuszczać klej, który wtapia się w nadruk razem z aluminium i lakierem. Po zdjęciu matrycy na materiale pozostaje wzór odpowiadający jej kształtowi.

cennik druku wizytówek

  Co to jest hot stamping?

 

Hot stamping – korzyści

Dzięki tej technice możemy wykonywać uszlachetnianie bardzo wielu produktów. Metoda ta znalazła szerokie zastosowanie przy produkcji opakowań tekturowych i pudełek. W drogeriach bez problemu znajdziemy kosmetyki w kartonowych pudełkach z wytłoczonymi, połyskującymi symbolami i nadrukami. Przy masowej produkcji hot stamping jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Składają się na to jego 3 podstawowe zalety.

Po pierwsze – szybkość wykonywania uszlachetnień. Słowo stamping – oznacza stemplowanie, a jak wiadomo, postawienie stempla trwa bardzo krótko. Podobnie wygląda to, gdy dokonuje się tego przy użyciu rozgrzanej matrycy. Kolejną zaletą jest trwałość wykonanych oznaczeń. Dzięki lakierowi znajdującemu się w folii można uzyskać dodatkowe zabarwienie. Również ważne jest to, że wzrasta odporność wzoru na zarysowania i odpryski. Klej wiąże natomiast ze sobą warstwy folii i podłoża, na które jest ona nakładana. W efekcie uzyskuje się zwartą i trwałą strukturę. Niemniej korzystnie hot stamping wypada cenowo. Jest to stosunkowo tania metoda uszlachetniania, w porównaniu z innymi technikami. Dodatkową korzyścią jest praca na gładkich oraz fakturowanych powierzchniach. Istnieje także możliwość połączenia stemplowania na gorąco z wytłaczaniem. Możemy zobaczyć tego typu połączenie np. na skórzanych okładkach notesów lub wspomnianych wcześniej opakowaniach.

 

Matryce do hot stampingu

Aby zastosowanie tej techniki mogło być jednak możliwe, należy zastosować odpowiednią matrycę. Matryce powinny być wykonane z materiału łatwo przewodzącego ciepło. Jednak na tyle nieplastycznego, aby nie uległ zniekształceniu pod wpływem temperatury. Wykonanie jej najlepiej zlecić profesjonaliście w tym zakresie. Podpowie jakie wymagania musi spełniać projekt, aby wykonana według niego matryca utworzyła pożądany wzór na finalnym wydruku.