Gramatura papieru
Informacje
Gramatura papieru - czym jest i jak wpływa na finalny wydruk?
Wybierając papier do wydruku różnych materiałów, trzeba zwrócić uwagę na jego poszczególne parametry. To przede wszystkim białość, stopień przezroczystości, barwa oraz grubość. Wszystkie te cechy mają znaczący wpływ na to, jak finalnie będzie prezentować się wydruk. Trzeba przy tym pamiętać o jeszcze jednym, bardzo istotnym parametrze, jakim jest gramatura papieru. Co to jest gramatura papieru? Jaka gramatura papieru będzie odpowiednia dla różnych rodzajów wydruku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym parametrem.
Spis treści:
- Czym jest gramatura papieru i na co wpływa?
- Podział papieru według gramatury
- Dlaczego gramatura jest ważna?
- Jak wybrać gramaturę do wydruku?
- Wpływ gramatury na prestiż dokumentu
- Gramatura papieru – podsumowanie
Czym jest gramatura papieru i na co wpływa?
Gramatura papieru oznacza gęstość papieru. Wyraża się ją jako stosunek grama na metr kwadratowy. Dodatkowo gramatura papieru określa jego sztywność. Jest to więc bardzo przydatny parametr do określania tego, do jakiego rodzaju wydruku papier najlepiej się nadaje. Odpowiedź na pytanie o to, co to jest gramatura papieru, brzmi więc: to jego gęstość i sztywność. Im większa jest gramatura papieru, tym grubszy i cięższy jest.
Jak wylicza się gramaturę papieru? Przelicznik jest prosty. Przykładowo: gramatura papieru 60g/m2 oznacza, że grubość arkusza wynosi około 0,06 mm.
Podział papieru według gramatury
W przypadku pojedynczych kartek papieru gramatura nie ma aż tak dużego znaczenia, jak wówczas, gdy chodzi o wydruk książki, broszury czy katalogu, które składają się ze sporej liczby stron. Jest to oczywiście również bardzo istotna kwestia, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że gramatura papieru na (przykładowo) ulotki czy dyplomy, musi być inna niż ta do wydruku książki czy gazety. Chodzi przede wszystkim o jakość takiego wydruku. Cienka, giętka kartka o małej gramaturze zupełnie nie nadaje się do druku wizytówek czy ulotek, zaś gruby, sztywny papier średnio sprawdzi się przy druku książek.
Zarówno ze względu użyteczności (i zwykłej wygody użytkowania danego rodzaju wydruku), jak i kwestii estetycznej, do różnych rodzajów wydruku używa się różnych gramatur papieru.
Gramatura 15 do 30 g/m2
Najcieńszym rodzajem papieru jest ten o gramaturze w zakresie 15 do 30g/m2. Cechuje go bardzo mała wytrzymałość, ze względu na to, że jest bardzo cienki - w niektórych przypadkach wręcz prześwitujący. Ten rodzaj papieru wykorzystuje się do produkcji papieru toaletowego, serwetek czy chusteczek higienicznych. Druk użytkowy na takim papierze jest wręcz niemożliwy.
Gramatura 35 do 55 g/m2
Nieco większą wytrzymałością charakteryzuje się papier o gramaturze w przedziale 35-55g/m2. Nadal jest on jednak cienki i mało wytrzymały, przez co jest podatny na przedarcia i zagniecenia. Z tego względu znajduje właściwie tylko jedno zastosowanie: do produkcji gazet. Jest to papier niskiej jakości, często o poszarzałej barwie, dlatego nie wykorzystuje się go raczej nigdzie indziej.
Gramatura 70 do 90 g/m2
Większą wytrzymałością i lepszym wyglądem, a co za tym idzie - również szerszym zastosowaniem niż papier o gramaturze do 55 g/m2 - charakteryzuje się ten o gramaturze w przedziale 70-90g/m2. Nadal nie jest to papier o dużej wytrzymałości, jednak jest już na tyle solidny, że dobrze sprawdza się do codziennego użytku - można go zapisywać, a także zadrukowywać. Jest wykorzystywany do tworzenia zeszytów, broszur, kopert czy notesów.
Gramatura 100 do 120 g/m2
Papierem o klasę wyżej jest ten o gramaturze powyżej 100g /m2. Mowa o papierze z przedziału 100-120g/m2. Jest bardziej wytrzymały niż papiery poniżej jego klasy, dzięki czemu znajduje szersze zastosowanie. Wykorzystuje się go dość powszechnie - w tym do druku ważniejszych dokumentów, a także ulotek czy broszur. Cechuje go nie tylko większa wytrzymałość, ale również bardziej elegancki wygląd.
Gramatura 130 do 170 g/m2
Kolejną kategorią klasową papieru pod względem gramatury jest ten w przedziale 130-170 g/m2. Tym, co można z całą pewnością powiedzieć o tym rodzaju papieru jest to, że jest wytrzymały, a przez to trwały. Dodatkowo cechuje go estetyczny, elegancki wygląd. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie w tworzeniu materiałów reklamowych, przede wszystkim plakatów reklamowych czy katalogów szytych.
Gramatura 170 do 250 g/m2
Papier o gramaturze powyżej 170 g/m2 można uznać już za papier półsztywny. Jest dość odporny na przypadkowe zagniecenia, trudniej go również przedrzeć. Papier o gramaturze z zakresu 170-250 g/m2 znajduje szerokie zastosowanie w produkcji materiałów reklamowych, np. informatorów. Używa się go również do tworzenia okładek gazet. Oprócz tego można z niego robić cienkie i lekkie opakowania.
Gramatura 250 do 350 g/m2
Szukając papieru odpornego na zagniecenia czy przypadkowe przedarcia, trzeba sięgnąć po ten o gramaturze w zakresie 250-350 g/m2. Ten rodzaj papieru wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji wizytówek czy zaproszeń (między innymi ślubnych), a także lekkich opakowań. Prezentuje się elegancko, w dodatku jest na tyle sztywny, że nie niszczy się zbyt szybko.
Gramatura powyżej 350 g/m2
Najtrwalszym, najmniej podatnym na zagniecenia i przedarcia rodzajem papieru jest ten o gramaturze powyżej 350 g/m2. Jest na tyle sztywny i twardy, że bez problemu posłuży jako materiał na trwalsze opakowania, a przy tym jest na tyle elastyczny, że pozostawia spore pole manewru co do zastosowania. Drugim częstym zastosowaniem jest tworzenie z niego pocztówek.
Dlaczego gramatura jest ważna?
Ta cecha jest ważna przede wszystkim ze względu na zastosowanie papieru. Gramatura papieru, czyli jego grubość to podstawowe kryterium decydujące o jego wyborze do konkretnego wydruku.
Z jednej strony jest to kwestia jak najbardziej estetyczna - roboczy wydruk dokumentu na domowej drukarce na własny użytek nie musi wyglądać ładnie. Co innego jednak, jeśli drukujemy ważny dokument, który pójdzie w obieg. Podobnie rzecz ma się w przypadku np. wizytówek. Im większa grubość papieru, tym dłuższa jego żywotność, a dodatkowo większa estetyka. Wydruk wizytówki na miękkim i podatnym na uszkodzenia papierze sprawi, że - przechodząc z rąk do rąk - wizytówka szybko ulegnie zniszczeniu i będzie nadawać się do wyrzucenia!
Jak wybrać gramaturę do wydruku?
Gramatura papieru zawsze powinna być dopasowana do rodzaju wydruku. Nie musisz się na tym znać - jeśli więc przygotowujesz projekt wydruku, zanim go zlecisz, zasięgnij porady doświadczonych drukarzy, dla których takie wybory to chleb powszedni. Zastanawia Cię gramatura papieru kredowego, albo to, jaka gramatura papieru na dyplom będzie odpowiednia? Twoje wątpliwości i dylematy szybko rozwieją profesjonaliści w dziedzinie druku. Istnieją bowiem pewne standardy, którymi należy kierować się przy wyborze papieru do druku danego rodzaju dokumentu. Wpływa to nie tylko na jego trwałość, ale również na wygląd - a jak wiadomo, pierwsze wrażenie robi się tylko raz! W wielu przypadkach ma to ogromne znaczenie.
Wpływ gramatury na prestiż dokumentu
Wydruk dokumentu na własny użytek naturalnie może być na zwykłej kartce - gładkiej, w kratkę czy w linie. Nie ma to większego znaczenia, jeśli istotna jest tylko treść do wglądu i taki dokument zaraz zostanie zutylizowany lub pozostanie tylko na użytek własny. Naturalnie jednak, jeśli chodzi o dokumenty służbowe czy prestiżowe (jak dyplomy czy certyfikaty), jakość - a co za tym idzie - wygląd i trwałość papieru mają ogromne znaczenie. Wizytówka, ulotka czy dyplom, gdyby były wydrukowane na miękkim papierze niskiej jakości, bardzo szybko uległyby zniszczeniu, a przynajmniej znacznie pogorszyłaby się ich jakość w krótkim czasie.
Gramatura papieru - podsumowanie
Wybór właściwego rodzaju papieru pod względem jego najważniejszych parametrów to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o estetykę i trwałość wydruku. Gramatura papieru jest jedną z najistotniejszych jego cech, decydującą o prestiżu wydruku. Nie musisz ani trochę znać się na rodzajach papieru czy jego właściwościach. Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju papieru, skonsultuj się z doświadczonym drukarzem - bardzo szybko i trafnie pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i doradzi najlepszy wybór. Jak Cię widzą, tak Cię piszą! Pamiętaj o tym, wybierając metodę druku i rodzaj papieru.