DrukarniaOnline.pl

Formaty papieru - wymiary

Formaty papieru: A, B, C i DL – wymiary i przeznaczenie różnych formatów

 

Na świecie stosuje się wiele różnych standardów rozmiaru papieru, jednak zdecydowanie najczęściej wykorzystywane formaty dopasowane są do międzynarodowego standardu ISO. Każdy format papieru ma inne przeznaczenie. Jeden jest zeszytowy, inny wykorzystuje się przede wszystkim do pisania treści formalnych, jeszcze inny umożliwia tworzenie plakatów, map czy afiszy. Zobacz jakie są najpopularniejsze formaty papieru i ich wymiary, aby zdecydować, który z nich wybrać do konkretnej potrzeby.

 

Spis treści:

 

Format papieru typu A

Format papieru typu A to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych formatów, który stosujemy na co dzień. Zgodnie ze standardem ISO, w podstawowym formacie A znajduje się 10 standardowych podgrup, które numerowane są od największej A0 do najmniejszej A10. Fundamentalny format A0 posiada powierzchnię jednego metra kwadratowego, natomiast każdy kolejny format powstaje przez podzielenie arkusza w połowie ich dłuższe boku, dlatego przykładowo A4 jest połową A3, A2 jest połową A1. Pozwala to na druk bez przycinania drukowanego dokumentu, zachowując wygląd źródłowego pliku.

Najważniejsze wymiary formatu A wyglądają więc następująco:

Formaty papieru typu A

 

Format papieru typu B

Arkusze o formacie B, w odróżnieniu do grupy A, dotyczą w zdecydowanej większości branży drukarskiej i poligraficznej, zamiast detalicznej. Wynika to z tego, że niegdyś były formatami pomocniczymi wobec arkuszy „A”. Kartki B były większe i posiadały pozostawiony kawałek papieru na margines, który po zadruku się odcinało, aby otrzymać klasyczny format A.

Wszystkie formaty kartek B (oprócz wspomnianych najpopularniejszych rozmiarów) w odniesieniu do poszczególnych wymiarów prezentują się następująco:

  • B0 - 1000 × 1414 mm
  • B1 - 707 × 1000 mm
  • B2 - 500 × 707 mm
  • B3 - 353 × 500 mm
  • B4 - 250 × 353 mm
  • B5 - 176 × 250 mm
  • B6 - 125 × 176 mm
  • B7 - 88 × 125 mm
  • B8 - 62 × 88 mm
  • B9 - 44 × 62 mm
  • B10 - 31 × 44 mm

Obecnie, chociaż stosowanie arkuszy w wymiarach B nie jest wymagane względami praktycznymi, format wciąż pozostaje popularny. Wymiary te najchętniej są stosowane przy drukowaniu plakatów i diagramów, wykonywaniu rysunków technicznych oraz druku książek.

 

Format papieru typu C

Arkusze typu C są stosowane najczęściej do wytwarzania kopert, z których wciąż korzystamy, pakując oficjalne zaproszenia czy wysyłając listy. Wymiary formatów C dopasowane są do formatów A określanych przez normę ISO 216, dzięki czemu z łatwością można włożyć do koperty wszystkie popularnie stosowane rozmiary papieru. Format C jest zatem niesamowicie przydatnym rozmiarem umownym, który przydaje się w codziennym życiu. Wymiary papieru C prezentują się następująco:

  • C0 - 917 × 1297 mm
  • C1 - 648 × 917 mm
  • C2 - 458 × 648 mm
  • C3 - 324 × 458 mm
  • C4 - 229 × 324 mm
  • C5 - 162 × 229 mm
  • C6 - 114 × 162 mm
  • C7 - 81 × 114 mm
  • C8 - 57 × 81 mm
  • C9 - 40 × 57 mm
  • C10 - 28 × 40 mm

Format C stosowany jest najczęściej przez firmy, organy administracji państwowej czy urzędy oraz sklepy internetowe do wysyłki swoich produktów. Najpopularniejsze rozmiary kopert to format C4 i C5. Pierwsza z przytoczonych kopert mieści arkusz papieru A4, natomiast kolejna arkusz A5 lub A4 złożony na pół. Dzięki wdrożeniu formatu C, dobieranie odpowiednich kopert do wysyłanych dokumentów jest wyjątkowo proste.

Zobacz artykuł: Koperty firmowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

 

Standaryzacja formatów i wymiarów

Warto zaznaczyć, że wszystkie wymiary arkuszy są unormowane, co bardzo mocno ułatwia ogólnoświatową standaryzację. W Polsce mamy różne rozmiary papieru, które określa międzynarodowa norma ISO 216. Podlega pod nią wszystkie formaty A, B oraz C. W odniesieniu do druku popularne są również formaty papieru SRA, które zawierają dodatkowy obszar spadu i posiadają wymiary dokładnie 105% większe niż typ A, czyli SRA4 posiada o 5% większy obszar niż SRA4.

Korzystano z niego już kilkaset lat temu, ale po raz pierwszy wymiary poszczególnych arkuszy unormowano na przełomie XVIII i XIX wieku we Francji, a następnie w Niemczech, w 1922 roku przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. W systemach Amerykańskich formaty unormowane są w zupełnie inny sposób – przykładowo rozmiar papieru Legal to 215,9 × 355,6 mm, ale wyróżniamy również formaty Letter czy Mexico Legal.

 

Najpopularniejsze wymiary arkuszy wykorzystywane przy produktach

Zdecydowanie najpopularniejsze formaty papierów, które spotykamy na co dzień oscylują dookoła typu A oraz B. W dużej mierze powiązane jest to z wyżej wymienioną standaryzacją oraz wdrożeniem tego typu wymiarów do popularnych produktów, które są efektem drukowania.

 

Arkusze A4 – tradycyjny papier zadaniowy w każdej firmie i domu

Format A4 to miara całego współczesnego piśmiennictwa i jednocześnie papier znajdujący się w ogólnie dostępnych artykułach papierniczych. Nie tylko każda domowa drukarka opiera swoją funkcjonalność na tych klasycznych wymiarach, ale w druku wciąż wszystko przelicza się na kartki A4.

Mnogość zastosowań arkuszy A4 sprawia, że jest to praktycznie podstawowy papier firmowy wykorzystywany przy drukowaniu wszelkich plików i dokumentów w każdym przedsiębiorstwie i gospodarstwie domowym.

Formaty papieru - arkusz A3

 

Arkusze A3 – do druku plakatów oraz dużych rysunków

Różnorodne formaty papieru pozwalają wybrać ten, który jest nam najbardziej potrzebny. Dopasować do sytuacji, a także do kopert. Drugim po A4 najpopularniejszym rozmiarem jest A3, odpowiadając tym samym dwóm kartkom popularnego maszynopisu.

Format A3 jest chętnie wykorzystywany do drukowania plakatów reklamowych, różnorakich obrazów czy rysunków, ale także coraz częściej można zauważyć jego popularność wśród broszur i folderów reklamowych, szczególnie mających pokazać duże nieruchomości. Arkusze A3 dosyć często stosowane są również do druku lokalnych map, dzięki czemu pozwalają w czytelnych proporcjach umieścić skomplikowany układ ulic oraz szczegółowe nazewnictwo.

Większy rozmiar sprawia, że wszystko jest bardziej czytelne.

 

Format A5 – najczęstszy arkusz reklamowy

Mimo braku popularności formatu A5 przy domowych drukarkach, arkusze te są bardzo chętnie wykorzystywane do drukowania profesjonalnych materiałów reklamowych, takich jak:

Niewielkie wymiary arkusza sprawiają, że drukowane produkty o rozmiarach 148 × 210 mm nie zajmą zbyt dużo miejsca, przez co są bardzo łatwe do transportowania, a także znacząco ułatwiają dystrybucję wśród naszych klientów.

W naszej ofercie znajdziesz wszystkie drukowane produkty tego typu, które wykonujemy na najróżniejszych rodzajach papieru. Wybór takiego formatu pozwala nie tylko na zaoszczędzenie środków finansowych, które należałoby wygospodarować na taką samą ilość ulotek na większych formatach, ale również sprawić, że ulotka będzie prezentowała się zgrabniej. Potencjalnemu klientowi łatwiej jest ją schować i zatrzymać lub przekazać komuś innemu.

 

Formaty B5 oraz B6 – standardy B dla branży poligraficznej

Z formatem B5 czy formatem B6 na co dzień najczęściej spotykamy się w druku książek, kupując kalendarze, terminarze czy popularne zeszyty na kole. Arkusze B6 mają rozmiar, który określa wspomniana już norma ISO 216. Wynosi on 125 × 176 mm, format B5 ma wymiary 176 × 250 mm.