DrukarniaOnline.pl

Formaty papieru - wymiary

Jakie są formaty papieru?

Spis treści:

Każdy format papieru ma inne przeznaczenie. Jeden jest zeszytowy, inny wykorzystuje się przede wszystkim do pisania treści formalnych, jeszcze inny umożliwia tworzenie plakatów, map czy afiszy. Jakie są ich wymiary, który z nich wybrać do konkretnego zadania, w jakich przypadkach można korzystać z różnych formatów? Zastosowań jest naprawdę wiele.

 

A4 – wymiary najpopularniejszego formatu papieru

Korzystamy z niego najczęściej. Ma wymiary 210 x 297 mm i jego zastosowanie jest wszechstronne. To tzw. papier biurowy. Wykorzystywany do drukowania oraz kopiowania. Jednak to również najbardziej formalny rozmiar. Wszystkie dokumenty, nawet jeśli na zaledwie dwie linijki tekstu, są dostarczane właśnie na kartce A4.

Warto zaznaczyć, że wymiary arkuszy są unormowane. W Polsce korzystamy z rozmiarów, które podlegają międzynarodowej normie ISO 216. Podlega pod nią m.in. A4 – najpopularniejszy format papieru. Korzystano z niego już kilkaset lat temu, ale po raz pierwszy wymiary poszczególnych arkuszy unormowano na przełomie XVIII i XIX wieku we Francji, a następnie w Niemczech, w 1922 roku przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny.

A4 to miara całego współczesnego piśmiennictwa. Według niej pisze się artykuły i książki. Znormalizowana strona maszynopisu ma 1800 znaków ze spacjami – dotyczy to czcionki Times New Roman w rozmiarze 13. Wprawdzie coraz częściej spotykamy się po prostu z wymaganą liczbą znaków, ponieważ to one są kluczem w internecie, jednak w druku wciąż wszystko przelicza się na kartki A4.

cennik druku papierów firmowych

  Formaty papieru - arkusz A4

 

Arkusz A3 – wymiary, które pozwalają na więcej

Formaty papieru pozwalają wybrać ten, który jest nam najbardziej potrzebny. Dopasować do sytuacji, a także do kopert. Drugim po A4 najpopularniejszym rozmiarem jest A3, którego wymiary wynoszą 297 x 420 mm, odpowiadając tym samym dwóm kartkom popularnego maszynopisu. Podobnie jak wszystkie formaty, podlega normie ISO 216 i stanowi jedną ósmą bazowego arkusza A0.

Jest chętnie wykorzystywany do drukowania rysunków, obrazów, plakatów, folderów, czasopism, broszur, zdjęć – dosłownie niemal wszystkiego. Wiele składanych ulotek powstaje właśnie na formacie A3. Podobnie jak mapy miast – wymiary arkusza pozwalają w czytelnych proporcjach umieścić skomplikowany układ ulic. Na tym arkuszu powstają również rozbudowane diagramy. Większy rozmiar sprawia, że wszystko jest bardziej czytelne.

cennik druku plakatów

  Formaty papieru - arkusz A3

Format papieru A3 jest również wykorzystywany przy tworzeniu bloków rysunkowych czy technicznych. Większość arkuszy wykorzystywanych na technice czy plastyce w szkole, ale też przez profesjonalistów (np. architektów) do rysunków technicznych. Pozwala to na zastosowanie większej skali, co później ułatwia przeniesienie projektów do przestrzeni.

A3 to również wygodny papier do tworzenia długich, odręcznie pisanych listów czy wypracowań do szkoły. Wystarczy złożyć kartkę na pół i już otrzymujemy cztery strony A4. W ten sposób wszystko mamy na jednym arkuszu, dzięki czemu mamy pewność, że żadna część tekstu się nie zgubi. Warto z nich korzystać zwłaszcza podczas sprawdzianów w szkole, które wymagają od uczniów napisania dużej ilości treści.