DrukarniaOnline.pl

Druk ulotek i plakatów - jaki papier kredowy wybrać?

Druk ulotek i plakatów - jaki papier kredowy wybrać?

Spis treści:

 

Nawet najlepszy projekt ulotki lub plakatu może po wydrukowaniu wyglądać niekorzystnie. Wiele zależy od tego, jaki papier kredowy wybierzemy. Jak dopasować rodzaj papier w zależności od rodzaju poligrafii? Podpowiadamy, jaki papier wybrać, jeśli chodzi o druk ulotek oraz drukowanie plakatów!

 

Papier kredowy – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Każdy, kto choć raz zamawiał w drukarni plakaty, zaproszenia lub ulotki, na pewno stanął wiele razy przed dylematem, jaki papier wybrać. Innymi wymaganiami charakteryzują się ulotki składane, inny rodzaj papieru pozwoli nam na druk wielkoformatowy. Jak się w tym nie pogubić? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów papieru kredowego, rozróżniamy je między innymi poprzez zastosowanie różnej gramatury.

Papier kredowy używany do poligrafii może mieć:

  • od 90 g do 130 g
  • od 170 g do 250 g
  • 300 g
  • 350 g

Który z tych rodzajów zastosować, by uzyskać najlepszą jakość druku? To zależy od tego, co chcemy wydrukować.

  Druk ulotek i plakatów - jaki papier kredowy wybrać?

 

Druk ulotek – jaki papier będzie najlepszy?

Druk ulotek i ulotek składanych najczęściej wykonuje się na papierach o gramaturze od 90 do 130 g. Niska waga papieru wpływa na to, że materiały te nadają się świetnie do kolportażu. Mogą być rozprowadzane jako druki bezadresowe lub rozdawane podczas różnego rodzaju akcji reklamowych. Do druku prestiżowych ulotek składanych i eleganckich voucherów, warto zastosować papier o gramaturze 250 - 350 g.

cennik druku ulotek składanych

 

Druk zaproszeń – jaki papier wybrać?

Druk zaproszeń wymaga papieru o wyższej gramaturze. Najczęściej zaproszenia drukuje się z wykorzystaniem papieru kredowego o masie od 170 g wzwyż. Papier ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dzięki temu świetnie nadaje się do druku zaproszeń oraz prestiżowych ulotek. W przypadku zaproszeń najczęściej wybierany jest papier kredowy o gramaturze od 250 do 300 g. Grubszy i sztywny papier sprawi, że zaproszenie będzie się prezentować nienagannie i zrobi dobre wrażenie.

cennik druku zaproszeń

 

Drukowanie plakatów – co warto wiedzieć?

Do drukowania plakatów można wykorzystać całe spektrum papierów. Doskonale nadaje się zarówno papier o gramaturze do 130 g, jak i grubszy. Im grubszy papier, tym większa wytrzymałość i lepsza prezencja posteru. Do drukowania większych formatów najlepiej nadaje się papier o gramaturze od 170 do 250 g. Grubsze arkusze wykorzystuje się do drukowania plakatów opatrzonych listwą z zawieszką. Drukowanie plakatów można jednak wykonać nawet na grubszych papierach. Poligrafię wykonaną z papieru kredowego o gramaturze 300 g lub większej można dodatkowo wykończyć lakierem UV, a także zastosować foliowanie. Popularne formy wykończenia to także złocenie oraz srebrzenie.