DrukarniaOnline.pl

Druk offsetowy co to jest

Co to jest druk offsetowy? Wykorzystanie druku pośredniego typu offset

Offset druk co to jest? Charakterystyka

Druk offsetowy to popularna metoda drukowania, która doskonale sprawdza się w przypadku produkowania materiałów reklamowych. Ta technika poligraficzna umożliwia efektywnie drukowanie w dużym nakładzie i przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

 

Spis treści:

Offset jest inaczej nazywany metodą pośrednią wydruku. Dlaczego? Docelowy obraz jest przenoszony z płaskich matryc drukarskich na podłoże do drukowania przy pomocy cylindra. To stosunkowo prosta metoda drukowania, z której chętnie korzysta wiele drukarni. Wynika to, chociażby ze względu na możliwość redukcji kosztów produkcji materiałów drukowanych oraz świetną trwałość nałożonej grafiki.

 

Druk offsetowy – co to właściwie jest?

Abstrakcyjne zdjęcie z paletą barw

Druk w technologii offset polega na przenoszeniu farby drukarskiej z matryc aluminiowych na materiał przygotowany do zadruku.

W technice wydruku offsetowego występują aż cztery cylindry, na których umieszczane są kolory z palety barw CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny). W technikach drukarskich wyróżniamy też piąty cylinder, ale ten służy wyłącznie do uszlachetniania wydruków i nanoszenia barw spoza palety CMYK.

Proces drukowania offsetowego jest dość prosty. W trakcie realizowania nadruku wykorzystuje się zjawisko przyciągania oraz odpychania wody. Jak to możliwe? Otóż druk offsetowy wymaga pokrycia matrycy warstwą hydrofobową, która przyciąga tłuste farby i odpycha wodę.

Dzięki temu przestrzeń przeznaczona do zadrukowania konkretnych powierzchni idealnie do nich przylega i utrzymuje się przez długi czas. To szczególnie widoczne w przypadku produkcji materiałów reklamowych.

Aby wydruk offsetowy był poprawny i zgodny z oczekiwaniami, warto dobrze przygotować plik graficzny do wydruku. Bardzo ważne w tym przypadku są: spady, pasery oraz oznaczenia bigowania. Spady odnoszą się do linii, poza którą nie powinny znajdować się ważne elementy grafiki. Pasery stanowią swego rodzaju celownik dla drukarek, natomiast oznaczenia bigowania dotyczą miejsc zgięcia papieru. Projekt wprowadzony do maszyny drukarskiej zostanie przetworzony tak, jak należy tylko wtedy, kiedy plik zostanie poprawnie przygotowany.

 

Technika druku offsetowego – gdzie znajdzie ona zastosowanie?

Baner graficzny do wydruku podczas szkicowania

Offsetowy druk to ciekawa technika zadrukowywania różnych powierzchni oraz materiałów. Możliwości wydruku, jakie daje ta metoda nakładania grafiki na materiały przeznaczone do druku, są praktycznie niczym nieograniczone. Nadruk offsetowy może być wykorzystany np. do:

 • firmowych katalogów,
 • gazet i kolorowych czasopism,
 • ulotek reklamowych,
 • broszur,
 • banerów,
 • książek,
 • toreb reklamowych,
 • papierów i wizytówek firmowych,
 • gazetek reklamowych.

Te i wiele innych produktów możesz zamówić w naszej drukarni online. Wystarczy, że przejrzysz aktualną ofertę, ustalisz swoje potrzeby i złożysz pierwsze zamówienie na materiały reklamowe, do których produkcji wykorzystany zostanie offset. Druk ten zapewni wysoką jakość, zwłaszcza do skomplikowanych zleceń i w dużych nakładach.

A może potrzebujesz profesjonalny offsetowy wydruk materiałów promocyjnych? W naszej drukarni możesz zamówić wysokiej jakości ulotki firmowe dostępne w nakładach już od 50 sztuk i laminowane banery produkowane z wykorzystaniem techniki offsetowej. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się o zaletach drukowania offsetowego.

Możliwości wykorzystania techniki wydruku offsetowego są naprawdę ogromne. To wysokonakładowa forma produkcji materiałów drukowanych, która umożliwia realizację dużych zamówień w dość krótkim czasie.

Dowiedz się też: czym różni się papier offsetowy od papieru kredowego?

 

Zalety druku offsetowego

Wyróżniamy mnóstwo zalet druku offsetowego. Taka technika wydruku jest chętnie wykorzystywana przez firmy zajmujące się przygotowywaniem i drukowaniem materiałów reklamowych. Do kluczowych zalet druku offsetowego zaliczamy:

 • opłacalność w dużych nakładach,
 • szeroka gama papierów oraz materiałów, które można wykorzystać do wydruku offsetowego,
 • możliwość zastosowania wielu uszlachetnień wydruku, np. folia UV lub soft touch,
 • wysoka jakość wydruku.

Atutów wykorzystania druku offsetowego w praktyce jest naprawdę wiele. Nie oznacza to jednak, że taka technika drukarka nie ma wad. Możliwość wydruku artykułów w różnych odcieniach, barwach, a także na nietypowych materiałach to kolejne czynniki, które determinują opłacalność skorzystania z usługi druku offsetowego.

 

Wady druku offsetowego

Warto o nich wspomnieć przed wyborem konkretnej techniki drukowania materiałów, np. reklamowych. Kilka wad drukowania offsetowego przedstawiamy poniżej:

 • druk offsetowy nie stanowi najtańszej formy drukowania, szczególnie przy niewielkich nakładach,
 • konieczność dokładnego przygotowywania projektów do wydruku,
 • w porównaniu do wydruku cyfrowego – dosyć długi czas realizacji.

To tylko kilka wad techniki druku offsetowego. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz najlepszą z dostępnych metod zadruku, koniecznie skontaktuj się z naszą drukarnią.

Zależy nam, aby nasi klienci byli świadomi swoich wyborów, dlatego zapraszamy do innych naszych edukacyjnych artykułów. Podpowiadamy - jakie materiały reklamowe warto mieć na targach branżowych?