Druk kalendarzy kiedyś i dzisiaj
Informacje
Druk kalendarzy kiedyś i dzisiaj
Spis treści:
- Najstarsze kalendarze na świecie
- Pierwsze druki kalendarzy w Polsce
- Druk kalendarzy obecnie
- Jakie są rodzaje drukowanych kalendarzy?
Pierwsze kalendarze powstawały na podstawie obserwacji związanych z wegetacją roślin. Obserwacje były łączone bezpośrednio z cyklami słońca. Na takich zasadach funkcjonował kalendarz u ludów rolniczych. Natomiast plemiona koczownicze tworzyły kalendarz na podstawie fazy księżyca. Nie sposób obecnie stwierdzić, czy pierwszy był kalendarz słoneczny, czy ten, który opierał się na fazach księżyca. Dopiero w Mezopotamii spróbowano nadać czasowi określone ramy.
Najstarsze kalendarze na świecie
Najstarszy kalendarz, na jaki natrafili naukowcy, datuje się na 10 tysięcy lat. Odnaleziono go w roku 2016 na polu Warren Field w mieście Aberdeenshire w Szkocji. Jeszcze do niedawna najstarszym kalendarzem był kalendarz odkryty na ziemiach dawnej Mezopotamii. Kalendarz ten liczy 5 tysięcy lat. Natomiast w Chinach kalendarze stały się popularne od wieku IX. To właśnie w tym okresie zaczęto w Chinach drukować kalendarze.
Pierwsze druki kalendarzy w Polsce
Pierwszy drukowany kalendarz odkryty na ziemiach polskich pochodzi z połowy XV wieku. Został wydrukowany w roku 1473 w Krakowie w drukarni Kaspara Straubego i nosił nazwę Almanach Cracoviense ad annum 1474. Kalendarz ten był w całości drukowany w języku łacińskim. Zawierał informacje z dziedziny astronomii i domowej medycyny. Również w Krakowie wydrukowano pierwszy kalendarz w całości w języku polskim. Ukazał się on w roku 1516 w oficynie wydawniczej Jana Hallera. Kalendarze w Polsce układali profesorowie Akademii Krakowskiej.
Druk kalendarzy obecnie
Przeglądając ofertę firm, które zajmują się drukowaniem kalendarzy, możemy zauważyć, jak szeroki jest wybór tego asortymentu. Drukarni zresztą co roku przybywa. Według różnych danych ocenia się, że obecnie w Polsce jest ponad 8,5 tysiąca zakładów realizujących druki różnego rodzaju.
Jakie są rodzaje drukowanych kalendarzy?
Najczęściej realizowane i wybierane są przede wszystkim kalendarze ścienne. Są to kalendarze jednodzielne i kalendarze trójdzielne oraz kalendarze wieloplanszowe i plakatowe. Oprócz dużych kalendarzy do zawieszania na ścianach warto też wspomnieć o innych rodzajach kalendarzy. Modne są kalendarze biurkowe, kalendarze listkowe oraz podkłady na biurko (biuwary).
Kalendarze listkowe można przechowywać na przykład w kieszeni lub w portfelu. Są małe, ale praktyczne. Jeśli zależy nam na większym kalendarzu, to można pokusić się o kalendarz biurkowy. Jest idealny na biurku, na przykład w firmowym gabinecie. Kalendarz trójdzielny posiada trzy oddzielne kalendaria i często wisi na jednej ze ścian w firmowym gabinecie. To najbardziej popularny wariant kalendarza reklamowego. Natomiast kalendarz wieloplanszowy może być opatrzony inną grafiką przy każdym kolejnym miesiącu.