DrukarniaOnline.pl

Druk czarno-biały - zastosowanie

Druk czarno-biały - zastosowanie

Spis treści:

 

Pierwsze reklamowe druki czarno-białe pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Mimo to nadal ich stosowanie cieszy się dużą popularnością. Klasyczny efekt zyskał wielu zwolenników, którzy do dziś korzystają z tego rodzaju druków.

 

Wykorzystanie i zalety druków czarno-białych

Druk czarno-biały najczęściej wykorzystywany jest w prostych informacyjnych publikacjach. Są to najczęściej instrukcje obsługi, ulotki reklamowe znajdujące się w opakowaniach leków czy też tradycyjne listy. Stosuje się go też przy druku notesów i papierów firmowych, ale to nie wszystko.

Druk czarno-biały rewelacyjnie sprawdza się przy druku prac zawierających głównie obiekty wektorowe. Przeważnie są to jednolite teksty, plany, mapy bądź różnego rodzaju skomplikowane schematy. Rzadziej wykorzystuje się go do druku fotografii. Głównie z tego względu, iż nie jest on w stanie oddać rzeczywistej głębi i nasycenia kolorów. W przypadku produkcji zdjęć powszechnie stosowany jest druk kolorowy, który wiernie oddaje szczegóły obrazu.

Druk czarno-biały - zastosowanie

Druk czarno-biały ma naprawdę wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest prosta forma i wykorzystanie tylko jednej farby. Dzięki temu znajdujący się na papierze tekst jest niezwykle czytelny i łatwy w odbiorze. Co więcej, druk broszur w kolorach szarości jest tani. Przy wykorzystaniu jednej farby koszt produkcji jest dużo niższy od wydruków kolorowych.

 

Produkcja czarno-białego druku

Drukowanie broszur czarno-białych jest procesem prostym i bezpieczniejszym niż produkcja druku kolorowego. W druku kolorowym wykorzystuje się cztery podstawowe farby drukarskie (w skrócie CMYK). Przy druku czarno-białym wykorzystuje się tylko jeden zespół farbowy. Drukowanie broszur czarno-białych odbywa się przeważnie na papierach offsetowych bądź kredowych. Z reguły są to cienkie papiery o niskiej gramaturze wahającej się w granicach 60-120 g.

Druk czarno-biały wykonuje się na maszynach offsetowych oraz maszynach cyfrowych. Podobnie jak w drukach kolorowych, o wyborze technologii druku ilość drukowanych egzemplarzy. Wszelkiego rodzaju instrukcje i ulotki informacyjne do leków drukuje się głównie offsetowo. Mniejsze ilości, np. listy intencyjne drukowane są zazwyczaj metodą cyfrową. Przygotowując projekt do druku czarno-białego zawsze należy zwracać szczególną uwagę na bitmapy. W druku broszur czarno-białych, bitmapy muszą być zapisane w skali szarości. W przeciwnym razie w trakcie impozycji na arkuszu zostaną one automatycznie konwertowane do skali szarości. Należy przy tym pamiętać, że automatyczna konwersja może nie być wolna od błędów. Niestety w takim przypadku za ewentualne błędy w druku odpowiada klient.

Obecnie większość polskich drukarni oferuje swoim klientom głównie druki kolorowe. Nie oznacza to jednak, że ponadczasowy druk czarno-biały przestanie być wykorzystywany.