DrukarniaOnline.pl

Druk cyfrowy co to jest

Co to jest druk cyfrowy i do czego się go wykorzystuje?

Metody wydruku cyfrowego umożliwiają szybkie i tanie drukowanie materiałów marketingowych – zarówno w profesjonalnej drukarni, jak i w zaciszu domowym. Chcesz wiedzieć, co to druk cyfrowy, w jaki sposób jest realizowany i gdzie sprawdzi się najlepiej? Ten wpis blogowy to dobre źródło informacji dla osób, które nie mają doświadczenia w branży drukarskiej.

 

Spis treści:

Jeśli chodzi o drukowanie cyfrowe, warto wiedzieć, że to najpowszechniejsza metoda, która ułatwia przygotowywanie wielu materiałów reklamowych, np. ulotek, wizytówek i prostych broszur. Profesjonalne maszyny do wydruku cyfrowego to zaawansowany sprzęt, który nie potrzebuje do pracy matryc aluminiowych i cylindrów z farbą, jak w przypadku druku offsetowego.

 

Wydruk cyfrowy – co to jest?

Druk cyfrowy wady i zalety, charakterystyka

Zgodnie z definicją to forma wydruku bezpośredniego. To oznacza, że gotowe pliki graficzne lub inne przekazywane są bezpośrednio do maszyny drukarskiej i biurowej drukarki laserowej. W tym przypadku nie ma konieczności weryfikacji przygotowanego projektu przez specjalistę DTP.

To znacznie skraca czas potrzebny na wydrukowanie projektu. Mianem druku cyfrowego nazywamy techniki drukarskie, które wykorzystują kilka metod zadruku: laserowe, magnetograficzne oraz natryskowe.

 

Technika druku cyfrowego krok po kroku

Do zrealizowania zlecenia wydruku technikami cyfrowymi potrzebna jest przede wszystkim wysokiej klasy drukarka. Bez niej przygotowanie materiałów marketingowych byłoby kłopotliwe. Do druku cyfrowego wykorzystuje się specjalny cylinder naładowany elektrostatycznie. To inaczej fotoreceptor, który jest pokryty warstwą światłoczułą i tworzy utajony obraz poprzez naświetlanie.

  • 1. Projektowanie – gotowy plik do wydruku możesz dostarczyć w formacie PDF, PNG, JPEG czy nawet DOC.
  • 2. Przygotowanie urządzenia do druku. Załaduj papier, sprawdź poziom w tonerze i sprawność działania drukarki.
  • 3. Wydrukuj swój projekt. W przypadku druku cyfrowego wykorzystywana jest paleta kolorów CMYK.
  • 4. Po wydrukowaniu możesz od razu używać stworzonych materiałów.

Do wykonania druku cyfrowego potrzebny jest przede wszystkim projekt graficzny, który zostanie przekazany do drukarki. To klient drukarni jest zobowiązany do tego, aby przygotować projekt i zadbać o jego poprawność przed finalnym zleceniem wydruku konkretnych materiałów.

Zanim zlecisz druk cyfrowy, dowiedz się z naszego wpisu blogowego, jak przygotować plik do druku. Tak kompleksowa wiedza pomoże Ci odpowiednio przygotować się do wydruku materiałów reklamowych z zastosowaniem druku cyfrowego.

Kobieta korzystająca z drukarki w biurze

 

Zalety druku cyfrowego – wykorzystaj jego możliwości!

Jeśli chodzi o wady i zalety druku cyfrowego, warto zaznaczyć, że taka metoda nakładania grafiki na konkretne materiały jest:

  • szybka,
  • ekonomiczna, zwłaszcza przy niskich nakładach,
  • trwała.

W przypadku druku cyfrowego stworzone produkty są najwyższej jakości, a wydrukowana grafika jest precyzyjna i pełna kolorów tak, jak w oryginalnym projekcie na komputerze.

Zalety wydruku cyfrowego to także szybkie schnięcie materiału, możliwość wykonania nadruku w różnych formatach. Jeśli szukasz sposobu ekspresowe przygotowanie nowych materiałów reklamowych z jednoczesną redukcją kosztów, koniecznie zainteresuj się opcją druku cyfrowego.

 

Wady druku cyfrowego – na to warto uważać

Nadruk cyfrowy ma nie tylko zalety, ale także wady. To zupełnie normalne, podobnie jak w przypadku innych technik drukarskich. W przypadku cyfrowego wydruku można wskazać na kilka wad:

  • wysokie koszty wydruku przy dużych nakładach produktowych – tutaj świetną alternatywą jest druk offsetowy, który możesz zrealizować w naszej drukarni online,
  • niższa rozdzielczość gotowego produktu drukowanego – to spory problem, jeśli zależy Ci na idealnej jakości wydrukowanego materiału, zwłaszcza na opakowaniach produktowych.

 

Druk cyfrowy - zastosowanie

Drukowanie cyfrowe to metoda, którą warto wykorzystać w przypadku niewielkich nakładów związanych z przygotowywaniem drukowanych materiałów reklamowych. Taka technika nadaje się idealnie do mniejszych formatów, gdyż przy większych wydruk może tracić na jakości.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej drukarni, w cyfrowym druku możesz wykonać eleganckie wizytówki i papiery firmowe. Niska cena i możliwość zakupu niewielkich nakładów nie zrujnuje Twojego budżetu na reklamę.

Podsumowując: znając wady i zalety tego rozwiązania łatwiej będzie dokonać wyboru. Drukowanie cyfrowe na pewno skraca czas realizacji zlecenia i jest tańsze przy niewielkich nakładach. Niemniej jednak dla osób, które chcą wydrukować więcej materiałów i cenią sobie idealne odwzorowanie kolorów – lepiej wybrać alternatywę, czyli wydruk offsetowy.

Zachęcamy też do zapoznania się z poradnikiem, czym różni się druk cyfrowy i druk offsetowy.