DrukarniaOnline.pl

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to metoda druku przy pomocy takiej maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera bez użycia nośników pośrednich oraz form drukarskich. Dzięki temu minimalizuje się koszty przygotowania pracy do druku i skraca się czas realizacji.

Proces wydruku przy pomocy cyfrowej maszyny elektrofotograficznej bardzo przypomina sposób pracy drukarki laserowej, chociaż nieporównywalnie przewyższa ją jakością i szybkością realizacji druku.

Główną zaletą druku cyfrowego w porównaniu do druku offsetowego jest możliwość wykonania zlecenia od ręki z uwagi na brak konieczności przygotowania matryc drukarskich. Ponadto arkusze bezpośrednio po wydruku nadają się do dalszej obróbki, gdyż druk nie wymaga dodatkowego czasu na schnięcie. Dodatkowe zalety to: korzystna cena dla małych i średnich nakładów, możliwość druku na różnych podłożach i w szerokim przedziale gramatur, możliwość zastosowania personalizacji (zmiennych danych na awersie lub rewersie). Obecnie jakość druku cyfrowego jest zbliżona do jakości druku offsetowego. Dodatkowo prace introligatorskie w przypadku tej technologii nie różnią się niczym od prac introligatorskich w druku offsetowym.

Najpopularniejsze zastosowania druku cyfrowego to: wizytówki na papierach ozdobnych, ulotki i plakaty niskonakładowe, bilety, druki samokopiujące.