DrukarniaOnline.pl

Czym się różni papier offsetowy od papieru kredowego?

Czym się różni papier offsetowy od papieru kredowego?

Spis treści:

 

Nie da się ukryć, iż ostatnimi czasy materiały drukowane stały się bardzo popularną formą reklamy. Stanowią wyjątkowo atrakcyjne i bardzo praktyczne narzędzie do prezentacji firmy, marki czy określonych produktów i usług. Efekt w dużej mierze zależy od wybranego surowca oraz technologii druku.

 

Czym się kierować i co jest istotne?

Podstawą dokonania najlepszego wyboru jest nie sama technologia druku, a rodzaj papieru. Najpowszechniej stosowane papiery w poligrafii to papiery offsetowe oraz papiery kredowe. Przed dokonaniem wyboru w kwestii druku, poznaj charakterystykę i zalety poszczególnych rodzajów papierów. Czym różnią się obie opcje?

Papier offsetowy czy papier kredowy?

 

Papier offsetowy – prostota i uniwersalność

Bardzo praktyczny i popularny rodzaj papieru szczególnie dla różnego rodzaju pism i dokumentów. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią ekonomiczne opcje, ponieważ pozwala na dokonanie ponownego zadruku. Ten rodzaj papieru jest wyjątkowo funkcjonalny, a cechuje go doskonała absorpcja tuszu. Dzięki tej właściwości można na nim swobodnie pisać. Papier offsetowy dostępny jest w gramaturach od 80 g do 120 g. Nie jest to papier powlekany, przez co wykazuje matową i chropowatą powierzchnię. Jest to papier doskonały dla potrzeb sekretariatów i biur. Świetnie sprawdza się jako papier firmowy, materiał na notesy, podkłady na biurko, certyfikaty, broszury (np. kolorowanki dla najmłodszych) itp. Jego zastosowanie jest niezwykle obszerne i obejmuje zarówno druk cyfrowy, jak i druk offsetowy.

 

Papier kredowy – główny nośnik reklamy

Papier kredowy to papier powlekany specjalną, cienką warstwą mieszaniny pigmentu mineralnego i kleju. Dzięki temu charakteryzuje się gładką i miłą w dotyku powierzchnią. Co więcej, poddawany jest on również wielokrotnemu walcowaniu, dzięki czemu zyskuje połysk. Nie posiada już tak dobrej wsiąkliwości, dlatego nie nadaje się do ponownego zadruku. Pisanie po papierze kredowym może sprawiać kłopoty. Jest on dostępny w gramaturach od 90 g do 350 g. Jego zastosowanie jest bardziej obszerne niż papieru offsetowego. To papier doskonały do ulotek, plakatów, wizytówek, katalogów szytych i klejonych oraz teczek ofertowych. Stosuje się go również do innych typowych produktów poligraficznych. Papier kredowy jest najczęściej stosowanym surowcem w poligrafii. Sprawdza się zarówno w druku cyfrowym, jak i w druku offsetowym.

 

Druk offsetowy czy druk cyfrowy?

Dobór właściwej technologii druku – druk offsetowy czy druk cyfrowy? Dla wielu taki wybór może nie być do końca jasny. Można się jednak kierować pewną zasadą. Druk cyfrowy stosuje się przy małej ilości kopii danego projektu, dlatego często nazywany jest drukiem niskonakładowym. Z reguły nakład w druku cyfrowym nie przekracza 1000 sztuk. Przy większej ilości kopii druk cyfrowy staje się rozwiązaniem droższym. Wówczas dobrym wyborem jest druk offsetowy. Więcej na ten temat  znajdziesz w naszych artykułach:

 

druk cyfrowy - https://www.drukarniaonline.pl/page/druk-cyfrowy
druk offsetowy - https://www.drukarniaonline.pl/page/Druk-offsetowy