Czym jest self publishing
Informacje
Self publishing. Wszystko, co musisz wiedzieć
Samopublikowanie książek i innych materiałów drukowanych to proces, który wymaga doświadczenia oraz poświęcenia sporo czasu. Składem i łamaniem książki warto zająć się samodzielnie szczególnie wtedy, kiedy nie chcemy współpracować z tradycyjnym wydawnictwem. To jednak spore wyzwanie, gdyż na nasze barki przechodzą takie działania, jak: edycja tekstu, formatowanie, projekt okładki oraz dystrybucja wraz z marketingiem.
Spis treści:
- Self publishing – co to jest?
- Rodzaje self publishingu
- Jak wydać książkę samemu?
- Self publishing a sukces książki
Self publishing – co to jest?

Z definicji self publishing jest procedurą publikowania książek lub innych prac pisemnych, gdzie w procesie nie bierze udziału wydawnictwo. Każdy autor książki decydując się na samodzielne wydanie książki, powinien wiedzieć, jak zająć się wszelkimi aspektami związanymi z poprawnym wydaniem publikacji do użytku przez inne osoby.
Historia self publishingu sięga nawet XVII wieku, gdzie autorzy samodzielnie wydawali swoje twory, aby prezentować je na spotkaniach ze znajomymi, sporządzając w tym czasie dowolną liczbę kopii dzieła. Dobrym przykładem samopublikacji jest książka: Tristram Shandy Laurence'a Sterne'a. Swoje dzieła finansował też Juliusz Słowacki.
Self publishing jest ominięciem tradycyjnych kanałów wydawniczych. Dzięki temu autor publikacji ma znacznie większą kontrolę nad swoim tworem, co przekłada się także na większe benefity związane z wydaniem swojego dzieła na rynek.
Rodzaje self publishingu
Twory samopublikowane to obecnie margines na rynku. Warto też dodać, że samopublikowanie dzieli się na kilka odłamów. Zależnie od wybranej procedury efekty działania będą przynosić odmienne korzyści dla autora danego dzieła. W przypadku self-publishing wyróżniamy takie odłamy publikowania, jak:
- Pełny self publishing – proces pełnego samopublikowania to sytuacja, w której autor dzieła w 100% ponosi koszty publikacji wraz z organizacją działań marketingowych, dystrybucją wydrukowanego dzieła oraz magazynowaniem zapasów. Kontrola nad jakością również jest w tym przypadku sprawowana przez autora, który finansuje publikację.
- Self-electronic publishing – jeśli szukasz sposobu, jak samemu wydać książkę, możesz wykorzystać self-electronic publishing. To forma samowydawania pisarstwa niezależnego, a więc dostarczanie na rynek dzieł niezależnych autorów – e-booków, książek oraz innych dzieł, także w formie elektronicznej. Wszelkiego rodzaju utwory internetowe mogą być dystrybuowane przez własne strony internetowe i dedykowane kanały sprzedażowe.
- Subsidy publishing – tutaj rozróżniamy dwa oblicza samopublikowania. Pierwsze to takie prowadzone przez domy wydawnicze publikujące twórczość, która przynosi realne dochody, np. utwory debiutanckie. Druga forma to publikowanie przez wydawnictwa zajmujące się publikowaniem prac zdolnych autorów, którzy chcą partycypować w kosztach publikacji, reklamy i dystrybucji.
- Vanity publishing – jeśli chodzi o korzystne sposoby, jak wydać samemu książka, to właśnie vanity publishing będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. W tym przypadku składem technicznym zajmuje się firma drukarka, podobnie jak projektem okładki, drukiem i nadaniem numeru ISBN. Korzystając z tej metody, to autor pokrywa 100% kosztów publikacji dzieła.
- Custom publishing – jeśli nie wiesz, jak wydać książkę samemu, możesz wykorzystać tę metodę publikacji. Z custom publishingu warto skorzystać wtedy, kiedy liczą się przede wszystkim cele marketingowe związane z umocnieniem świadomości marki na rynku, a także poprawą relacji z potencjalnymi klientami. Custom publishing to nieodpłatny sposób wydawania dzieł dedykowany dla: książek, publikacji elektronicznych, albumów i broszur.
- Scientific & academic publishing – to zjawisko samopublikowania, które dotyczy wydawania prac akademickich i naukowych. W tym przypadku publikacje są finansowane przez autorów. Rozpowszechnianie dzieła nie generuje dodatkowego wynagrodzenia dla autora.
Po analizie powyższych informacji będziesz w stanie zrozumieć, czym jest i jak działa self publishing. Co to znaczy, że dzieło jest samopublikowane? Najczęściej dotyczy to sposobów wynagradzania autora, wybranych form publikacji oraz wskazania, kto ponosi koszty związane z publikacją wybranego tworu.
Jak wydać książkę samemu?
Samodzielne wydawanie książek, choć praktykowane przez autorów od wielu lat, wciąż nie jest najpopularniejszą formą dostarczania na rynek dzieł literackich. W dzisiejszych czasach do self-publishingu trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi tu przede wszystkim o oszacowanie kosztów takiego przedsięwzięcia, nawiązanie współpracy z punktami dystrybucji oraz ustalenie tego, w jaki sposób będą prowadzone działania marketingowe.
Poznaj też częste błędy w projektowaniu. Taka wiedza jest przydatna, szczególnie jeśli planujesz samodzielnie stworzyć okładkę dla swojej publikacji. Więcej dowiesz się we wpisie blogowym: https://www.drukarniaonline.pl/page/najczesciej-popelniane-bledy-w-projektowaniu.
Ile kosztuje samodzielne wydanie książki?
Szacunkowe koszty wydania publikacji książkowej lub w formie elektronicznej są uzależnione przede wszystkim od tego, jakie procesy zostaną poddane pod tzw. outsourcing usług wydawniczych.
Na wydatki związane z samodzielną publikacją dzieła wpływa koszt:
- dystrybucji dzieła,
- działań reklamowych,
- wydruku,
- stworzenia projektów graficznych.
Wydatki w przypadku samopublikowania można ograniczyć na kilka sposobów, np. poprzez samodzielne projektowanie okładki, zmniejszenie nakładów drukowanych oraz wybór optymalnego rozmiaru publikacji. Opłacalny jest także samodzielnie zrealizowany skład książki. Jak zrobić powyższe działania, aby samopublikacja przyniosła zamierzone efekty? Najlepiej wziąć udział w szkoleniach i nauczyć się projektowania graficznego. W ten sposób najłatwiej zoptymalizować koszty samodzielnej publikacji.
Szacunkowe koszty wydruku publikacji książkowych w drukarni to ok. 5-15 złotych za pojedynczą sztukę, zakładając że całkowity nakład to minimum 1000 sztuk. W przypadku albumów i kolorowych wydawnictw koszty jednostkowe mogą sięgnąć do 30 złotych. Sporym wydatkiem jest też projekt graficzny okładki. Jeśli nie wykonasz go samodzielnie, koszty mogą sięgnąć nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
A może chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje druk ulotek promocyjnych? Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten tema.
Self publishing a współpraca z księgarniami
Samodzielnie publikowane książki jak najbardziej można publikować w księgarniach. Wystarczy nawiązać współpracę z punktami dystrybucji, które chętnie przyjmą określone nakłady dzieła do dalszej odsprzedaży. W przypadku dużych sieci księgarni najczęściej wymagane będą spore rabaty od autora za każdą publikację. To oznacza, że zyski będą tutaj nieco niższe, niż w ramach dystrybucji dzieła w lokalnych księgarniach i sklepikach dla miłośników książek.
Duże utrudnienie to także rozliczenie sprzedaży z księgarniami. Często zdarza się, że czas potrzebny na wypłatę wynagrodzenia to nawet 3-4 miesiące. Niestety jako autor nie masz wpływu na to, jak książka będzie prezentowana w księgarni i w jakim miejscu na półce zostanie zaprezentowana.
Korzystniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż opublikowanej książki przez własną stronę internetową lub serwisy dystrybucyjne. W ten sposób dotrzesz do większej liczby potencjalnych czytelników zainteresowanych książką czy nawet e-bookiem.
Kiedy wydruk, a kiedy wersja elektroniczna książki?
W przypadku samopublikowania dzieł praktycznie zawsze musisz zadbać o to, aby przeredagować teksty, wykonać korektę oraz przygotować skład książki do druku lub publikacji internetowej. Wydanie książki w wersji drukowanej to spore koszty, które generuje w dużej mierze wydruk realizowany przez drukarnię.
Decydując się na wydanie publikacji w wersji elektronicznej e-book, koszty publikacji są mniejsze, gdyż prace ograniczają się do korekty, formatowania tekstu oraz przygotowania plików w formie elektronicznej. Warto wiedzieć, że z wersji poskładanej do druku znacznie łatwiej opracować e-booka niż odwrotnie. Przed podjęciem decyzji o wydaniu konkretnej publikacji, wystarczy przeanalizować potrzeby czytelników.
Self publishing a sukces książki
Self publishing w zakresie publikacji książkowych oraz internetowych wymaga przede wszystkim dokładnej analizy sytuacji na rynku. Sukces samopublikowanej pozycji książkowej lub innego dzieła zależy od zainteresowania czytelników danym dziełem oraz odpowiednio dopasowanymi metodami dystrybucji.
Aby zmaksymalizować szansę na sukces konkretnej samopublikacji, warto wykonać kilka działań:
- sprawdzić dostępność na rynku publikacji o podobnym stylu i tematyce,
- nawiązać współpracę z renomowanymi recenzentami,
- przeprowadzić ankietę wśród konkretnych typów społeczności, aby ocenić potencjalny poziom zainteresowania książką,
- wysłać książkę do wydawnictw publikacyjnych, aby dowiedzieć się, czy tekst ma potencjał publikacyjny.
Self publishing w kwestii promocji książki to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Do uzyskania odpowiedniego poziomu sprzedaży niezbędna jest promocja dzieła z użyciem odpowiednich kanałów, np. social media, banery reklamowe, teksty sponsorowane w sieci. Im lepiej wypromowana samopublikacja, tym większa szansa, że książka lub e-book osiągnie sukces i będzie chętnie wybieraną pozycją przez czytelników.