DrukarniaOnline.pl

Czym jest laminowanie dokumentow i co to jest laminat

Laminowanie – czym jest, do czego służy, jak się je wykonuje?

Materiały drukowane takie, jak ulotki, katalogi oraz broszury z czasem mogą ulec uszkodzeniu, szczególnie jeśli są przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Czy można w jakikolwiek sposób zabezpieczyć dokumenty przygotowane przez drukarnię? Oczywiście, że tak. W tym celu można wykorzystać proces laminowania, czyli zabezpieczenia specjalistyczną folią powierzchni papierowych, na których została nałożona warstwa farb drukarskich. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, na czym polega laminowanie dokumentów i kiedy warto to robić.

 

Spis treści:

 

Czym jest laminowanie dokumentów?

Pracownik biura, który zajmuje się laminowaniem dokumentów.

Laminowanie dokumentów jest procesem, który polega na zespoleniu wydrukowanego materiału drukowanego pomiędzy dwa arkusze folii do laminacji. Następnie całość jest zgrzewana ze sobą, a to powoduje powstawanie trwałych jednolitych połączeń.

Do przeprowadzenia procesu laminacji niezbędny jest sprzęt sklejający folię, czyli laminatory. Takie urządzenia pracują w trybie na zimno oraz na gorąco. Laminowanie druku na zimno nie wymaga stosowania wysokich temperatur, a za przywieranie folii do wydrukowanych materiałów papierowych odpowiadają specjalne rolki urządzenia. Korzystając z tej metody laminacji, nie trzeba zbyt długo czekać, a także nie ma ryzyka, że zabezpieczany materiał ulegnie uszkodzeniu.

Laminowanie dokumentów na gorąco polega na wykorzystaniu specjalistycznego kleju, który pod wpływem oddziałującej wysokiej temperatury przywiera do folii i powierzchni papieru. Taka metoda laminacji jest powszechnie stosowana w biurach oraz dużych zakładach poligraficznych.

Proces laminacji krok po kroku przebiega następująco: wydrukowane materiały papierowe są umieszczane na podkładzie foliowym, następnie na wierzchnią część materiału należy przyłożyć drugą warstwę laminatu, a następnie zgrzać lub zespolić go rolkami laminatora.

Jeśli interesują Cię nowoczesne metody przygotowywania materiałów drukowanych, koniecznie sprawdź inny wpis na naszym firmowym blogu: https://www.drukarniaonline.pl/page/folia-monomeryczna-folia-wylewana-folia-one-w.

 

Jakie korzyści czerpiesz z laminowania?

Wiesz już, co to jest laminat i jak w praktyce przebiega procedura laminowania dokumentów. Chcemy też wskazań na kilka kluczowych korzyści wynikających ze stosowania tej procedury zabezpieczania przygotowanych materiałów reklamowych, papieru firmowego, dyplomów lub dokumentacji przedsiębiorstwa.

Najistotniejsze atuty takiego rozwiązania to:

  • ochrona dokumentów przed zniszczeniem, wodą, wilgocią oraz innymi niekorzystnymi czynnikami,
  • wysoka estetyka dokumentów – laminat powoduje, że powierzchnia dokumentów staje się błyszcząca, a więc atrakcyjniejsza pod względem wyglądu,
  • trwałość wykonanej powierzchni – laminowanie jest na tyle trwałą metodą zabezpieczania dokumentów, że zachowuje ich trwałość nawet przez kilkanaście lat,
  • wiele możliwości zastosowania – laminowanie dokumentów sprawdza się nie tylko w drukarniach do zabezpieczania ulotek i dyplomów, ale także w biurach i instytucjach publicznych.

Praktyczne wykorzystanie laminacji ma wiele zalet. Jeśli chcesz mieć pewność, że materiały marketingowe będą trwałe i wysoce estetyczne, koniecznie postaw na laminowanie dokumentów.

 

Kiedy warto pomyśleć o laminowaniu?

Wiedząc, co to jest laminacja, możesz też zacząć myśleć, w jakich sytuacjach warto wykorzystać tę metodę zabezpieczania materiałów drukowanych. Z takiego sposobu ochrony ulotek, broszur, katalogów, a nawet wizytówek możesz skorzystać w celu ochrony stworzonych materiałów marketingowych przed zabrudzeniami, zniszczeniami i zagięciami.

Biorąc pod uwagę zalety zastosowania laminacji, warto zabezpieczyć w ten sposób banery dostępne w ofercie naszej drukarni. Wielkoformatowe materiały powinny być zabezpieczone laminowaniem, chociażby przez wzgląd na zachowanie wysokiej jakości reklamy oraz zredukowanie ryzyka zniszczenia stworzonych materiałów. Laminat to świetna forma zabezpieczenia, która jest trwała i nie generuje wysokich kosztów produkcji.

Zobacz też różnice pomiędzy banerami powlekanymi a laminowanymi: https://www.drukarniaonline.pl/page/baner-laminowany-czy-powlekany-czym-sie-rozni. To przydatne materiały reklamowe, które przyciągają uwagę potencjalnych klientów.

Podsumowując: laminowanie dokumentów to proces, który pozwala na zachowanie materiałów drukowanych w idealnym stanie – począwszy od banerów, a kończąc na efektywnie wyglądających wizytówkach firmowych. Laminacje można wykonać bezpośrednio w drukarni, choć na rynku dostępne są też maszyny do samodzielnego zabezpieczania, np. dokumentów firmowych. Niemniej jednak w przypadku materiałów reklamowych najlepszym wyborem jest współpraca z drukarnią.