DrukarniaOnline.pl

Czym jest druk wielkoformatowy? Poznaj podstawowe zasady

Czym jest druk wielkoformatowy? Poznaj podstawowe zasady.

Spis treści:

 

Wielkie formaty wymagają wielkich urządzeń. Druk specjalistyczny na niestandardowe rozmiarem powierzchnie to zadanie dla profesjonalnych firm. Na czym polega druk wielkoformatowy? Już wyjaśniamy.

 

Druk wielkoformatowy jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii w branży reklamowej. Billboardy, banery reklamowe, firmowe samochody, kolorowe witryny sklepów, stoiska, wszelkie eventy z mnóstwem obrazów marketingowych – to tylko niewielka część sposobów na wykorzystanie druku wielkoformatowego. Marketing rośnie w siłę, marki prześcigają się w zdobywaniu klientów, a firmy pragną się wyróżnić.

Offline’owa reklama jest równie ważna jak marketing internetowy, dlatego też druk wszedł na zupełnie nowy poziom technologii. To nowoczesna forma, która daje niemal nieograniczone pole do wyrażenia pomysłów dla agencji reklamowych.

  Czym jest druk wielkoformatowy

 

Druk wielkoformatowy – co to takiego?

Druk wielkoformatowy to nowoczesna forma poligrafii, która pozwala na przeniesienie obrazu cyfrowego na materiał o dużej powierzchni. Jest nazywany także drukiem cyfrowym lateksowym oraz solwentowym.

Możemy wyróżnić następujące technologie używane w druku wielkoformatowym:

  • druk solwentowy,
  • druk ekosolwentowy,
  • druk lateksowy,
  • druk UV.

W dużym uproszczeniu, techniki druku wielkoformatowego polegają na nanoszeniu przez drukarkę wielkoformatową, inaczej zwaną ploterem, tuszu na bazie rozpuszczalników organicznych.

 

Druk wielkoformatowy: podstawowe informacje

Co to takiego druk wielkoformatowy? Nazwa odnosi się do rozmiaru druku, ponieważ komercyjne drukarki, które dostępne są w domach i w biurach, nie obsługują tego typu prac. Do wydruków wielkoformatowych potrzebne są urządzenia obsługujące rozmiary od 50 cm szerokości. Rozmiar powyżej 50 cm wymaga specjalistycznych urządzeń. Wielkość takich wydruków dochodzi nawet do kilku metrów długości.

Oczywiście sprzęt jest używany nie tylko do wydruków w dużych rozmiarach. Za pomocą tej techniki możliwe są także wydruki dużo mniejsze np. mniejsze naklejki lub tabliczki informacyjne. Istotne jest także to, że mogą być one pokryte warstwą laminatu, która dodatkowo zabezpiecza druk przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak deszcz czy śnieg.

 

Druk wielkoformatowy: do czego?

Najczęstszą usługą wybieraną przy druku wielkoformatowym są banery reklamowe i wszelkie inne formy reklamy, które wystawione są na działanie czynników atmosferycznych tj. opady, zmienne temperatury, promieniowanie UV.

Czym jest druk wielkoformatowy

Technologię druku wielkoformatowego stosuje się do rollupów, plakatów w dużych rozmiarach, billboardów, tablic i szyldów. Drukarnie wykonują także siatki, folie kolorowe, folie z różnymi rodzajami kleju, materiały do oklejania witryn sklepowych, materiały odblaskowe czy materiały do oklejania pojazdów. Dochodzi do tego także cała gama elementów i materiałów do wykończenia wnętrz: jak na przykład fototapety czy plakaty w niestandardowych rozmiarach.