DrukarniaOnline.pl

Co to jest proof cyfrowy?

Co to jest proof cyfrowy?

Spis treści:

 

Dla uzyskania najlepszych efektów wydruku właściwego stosuje się powszechnie wiele różnych zabiegów. Wartym uwagi jest proof cyfrowy, który stanowi najlepszą metodę sprawdzenia pracy przed oddaniem jej do druku. Jest to opcja niezwykle ważna. Stanowi bowiem próbę generalną projektu, który w tej formie najczęściej przedstawiany jest klientom do akceptacji.
 

Czym jest proof cyfrowy?

Najprościej rzecz ujmując, proof cyfrowy jest wydrukiem z maszyny cyfrowej. Jego zadaniem jest dokładne odwzorowanie kolorów, jakie znajdą się na wydruku docelowym. Proof kolorystyczny jest wręcz niezbędny przy druku katalogów szytych lub większych partiach materiałów. Pozwala ocenić kolorystykę projektu i nanieść ewentualne zmiany czy poprawki, zanim rozpocznie się druk docelowy. Formaty proofu mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej spotykane są w formacie A4, ale również w tych dużych, takich jak B2. Na wydrukowanym proofie może zmieścić się np. kilka stron katalogów położonych obok siebie, co pozwala ocenić kolorystykę kilku stron jednocześnie. Do drukowania proofu wykorzystujemy specjalny papier Supreme 190 g. Występuje on w wersji symulującej papier kredowy (coated) oraz symulującej papier offsetowy (uncoated).

cennik druku proofa cyfrowego

 

  co to jest proof cyfrowy?

Dlaczego proof cyfrowy jest tak ważny?

Każdy większy i droższy projekt powinien objąć wykonanie proofa. Kolory, jakie widzimy na monitorze komputera, mogą znacznie odbiegać od efektów, jakie widzimy na wydruku. Wszystko to wynika z różnorodnych ustawień monitorów. Użytkownicy komputerów często dostosowują monitory pod kątem własnych preferencji. Często wzmacniają kontrast lub jasność monitora. W efekcie kolory, które widzimy na monitorze, nie odzwierciedlają prawdziwych kolorów zastosowanych w projekcie. Co więcej, wydruk z drukarek biurowych również może odbiegać kolorystycznie od wydruku końcowego. Proof kolorystyczny, wykonany w jakości cyfrowej, doskonale odwzorowuje kolory. Kolorystyka proofa cyfrowego musi być zgodna w minimum 95% z kolorystyką wydruku docelowego. Same w sobie proofy cyfrowe są produktem typowo technicznym. Realizuje się je w celu dokonania kontroli jakości kolorów oraz grafik. Dzięki proofom można jednoznacznie stwierdzić, czy druk docelowy będzie w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami. Proofy nie są drogie, ich ceny oscylują bowiem wokół kilkudziesięciu złotych. Warto również pamiętać, iż wiele drukarń uznaje proofy cyfrowe za podstawę przy rozpatrywaniu reklamacji. Szczególnie reklamacji związanych z odchyłką kolorystyczną.