DrukarniaOnline.pl

Co to jest lakier wybiórczy?

Co to jest lakier wybiórczy?

Spis treści:

 

Lakier wybiórczy w poligrafii jest dość popularnym rozwiązaniem. Stosuje się go wyłącznie na matowych powierzchniach. Pozwala nadać poszczególnym elementom nadruku błyszczącego efektu i podkreślić ich znaczenie. Stąd właśnie pochodzi nazwa — warstwę lakieru nakłada się tylko na część elementów projektu. To doskonały sposób na poprawę estetyki i prestiżu drukowanego produktu.

 

Lakierowanie wybiórcze — co warto o nim wiedzieć?

Lakierowanie wybiórcze występuje często pod nazwą lakierowanie selektywne lub lakierowanie punktowe. Jest to technika polegająca na wykorzystaniu specjalnego lakieru UV stosowanego punktowo na drukowanym arkuszu papieru. Lakier nałożony na arkusz papieru pod wpływem promieniowania ultrafioletowego twardnieje i nabiera swoich właściwości. Poszczególne elementy pokryte lakierem UV stają się wyeksponowane. Pozwala to stworzyć wyjątkowe efekty nadruku. Najlepszy efekt można uzyskać poprzez zastosowanie lakierowania wybiórczego na papierach matowych dodatkowo pokrytych folią matową. Lakierowanie selektywne to popularna opcja na okładki katalogów, teczki ofertowe, wizytówki, ulotki składane czy kalendarze. Jest to jedna z droższych form wykończenia druku, dlatego głównie dotyczy produktów premium drukowanych offsetowo.

cennik druku ulotek składanych lux

  lakier wybiórczy UV
 

 

Przygotowanie projektu pod druk z lakierem wybiórczym.

Pomysł jest najważniejszy i od tego należy zacząć. Przygotuj projekt graficzny z uwzględnieniem obiektów, które chcesz polakierować. Pamiętaj o tym, że lakierowanie wybiórcze wygląda najlepiej na większych elementach. Na gotowej grafice oznacz miejsca, które w późniejszym etapie powinny zostać podkreślone lakierem UV. Najlepiej brać pod uwagę obiekty wektorowe, ponieważ dla nich pokrycie lakierem będzie najbardziej spasowane względem projektu. Należy jednak unikać małych i cienkich elementów. Obecnie przyjmuje się, że odchyłka w pokryciu lakierem wybiórczym nie przekracza 0,5 mm. Warto jednak pamiętać o tym, że lakier wybiórczy ma tendencję do zalewania drobnych elementów.


Poświęć więcej swojego czasu na estetyczny i przemyślany projekt graficzny z wykorzystaniem lakieru wybiórczego UV. Trud z pewnością się opłaci. Rezultaty, jakie można osiągnąć za pomocą lakierowania selektywnego, bywają naprawdę zjawiskowe.