DrukarniaOnline.pl

CMYK i RGB dla początkujących grafików

CMYK i RGB dla początkujących grafików

Spis treści:

 

Druk CMYK

CMYK i RGB dla początkujących grafików

Rozwój technologii i programów graficznych sprawił, że projektowanie wizytówek czy ulotek stało się łatwiejsze. Dostępne są nawet programy, w których za pomocą prostego kreatora można dowolnie zaprojektować swoją wizytówkę. To sprawiło, że coraz więcej ludzi zaczęło zamawiać druk online. Warto zatem poznać podstawowe zagadnienia związane z kolorystyką prac przyjmowanych przez drukarnie internetowe.

Wiele osób (np. początkujących grafików) przygotowując materiały do druku, napotyka na swojej drodze nazwy CMYK oraz RGB. Najczęściej pojawiają się one w chwili, gdy drukarnia informuje o błędnej kolorystyce pracy. Często wydruk różni się kolorem od tego, co widzimy na ekranie swojego komputera. W efekcie wydruk może nie spełnić naszych oczekiwań, prezentując się zupełnie inaczej niż zaplanowany druk online. Jak wobec tego drukują drukarnie internetowe?

 

O co chodzi z tym CMYK-iem

W pierwszej kolejności określmy, czym są te poszczególne pojęcia.

  • RGB (Red, Green, Blue) to podstawowa paleta barw, którą widzimy na monitorze każdego urządzenia. Telewizor, komputer, tablet, wszędzie widzimy kolory w palecie RGB. To paleta barw odpowiadająca właściwościom odbiorczym ludzkiego oka. Widzimy trzy wiązki światła – czerwoną, zieloną oraz niebieską. Z tych kolorów powstają inne. Ten model kolorów służy w zasadzie dla naszej wygody.

  • CMYK to pojęcie związane z barwami wykorzystywanymi w druku. Poszczególne litery oznaczają podstawowe kolory tej palety barw: C – cyjan, M – magenta, Y – żółty (ang. yellow) oraz K – czarny (ang. Kontur lub key colour). Kolory CMYK są kolorami pochodnymi.

Drukarnie w głównej mierze przyjmują pliki zapisane w kolorystyce CMYK. To właśnie w tej palecie barw drukują maszyny. Każda maszyna drukarska posiada zespół farbowy, złożony z 4 zasobników kolorów z palety CMYK. Poszczególne kolory uzyskiwane są w wyniku mieszania 4 farb, które dają ostateczny druk CMYK. Niestety opcja ta ma pewną wadę, ponieważ nie sposób uzyskać 100% powtarzalności w kolorach. Warto o tym pamiętać zamawiając druk online. Z druku CMYK jedna ta sama ulotka, może być wykonana w jaśniejszym lub nieco ciemniejszym tonie. Prawidłowo wykonany druk CMYK nie może jednak przekraczać dozwolonej odchyłki kolorystycznej w drukarni internetowej. W naszej drukarni wynosi ona +/- 5% na kanał CMYK.

 

Inne palety barw dla druku online

W różnorodnych drukarniach internetowych można, poza paletą CMYK, spotkać się również z paletą PANTONE. Ta paleta barw obejmuje dokładnie sprecyzowane farby, które zawsze mają jednakowy kolor. W tej palecie nie zdarzają się sytuacje, w których konkretny kolor PANTONE miałby różne odcienie. Nie jest to paleta barw, w której drukują wszystkie drukarnie, ale staje się to coraz bardziej popularne. Druk z kolorów PANTONE najczęściej spotyka się na opakowaniach leków, proszków do prania, detergentów itp.