DrukarniaOnline.pl

CMYK i RGB dla początkujących grafików

CMYK i RGB dla początkujących grafików

Każdy grafik komputerowy zajmującymi się projektami do wydruku oraz digitalowymi powinien znać pojęcia RGB i CMYK. To dwie podstawowe palety kolorów, które są stosowane w projektowaniu graficznym. Znajomość tych zagadnień to elementarna wiedza potrzebna a etapie tworzenia nawet wyjątkowo prostych projektów. A zatem czym różni się paleta CMYK od modelu RGB? Zobacz, w jakich sytuacjach stosuje się konkretne konfiguracje kolorystyczne i dlaczego to takie ważne z punktu widzenia przygotowywania projektów do wydruku w drukarni.

 

Spis treści:

 

Palety kolorów CMYK i RGB – jakie mają znaczenie w projektowaniu graficznym?

Rozwój technologii i programów graficznych sprawił, że projektowanie wizytówek, ulotek i innych materiałów reklamowych stało się łatwiejsze. Dostępne są nawet programy, w których za pomocą prostego kreatora można dowolnie zaprojektować swoją wizytówkę. To sprawia, że coraz więcej ludzi zaczęło zamawiać druk online – chociażby ze względu na możliwość samodzielnego przygotowania projektu.

Warto zatem poznać podstawowe zagadnienia związane z kolorystyką prac przyjmowanych przez drukarnie internetowe. Dwie bazowe palety to CMYK i RGB. Wiele osób (np. początkujących grafików) przygotowując materiały do druku, napotyka na swojej drodze te nazwy. Najczęściej pojawiają się w chwili, gdy drukarnia informuje o błędnej kolorystyce zastosowanej w projekcie wysłanym do wydruku.

Często wydruk różni się kolorem od tego, co widzimy na ekranie swojego komputera. Właśnie wtedy pojawiają się rozbieżności związane z nieprawidłową kalibracją monitora projektanta, a także błędnym ustaleniem bazowego modelu barw w projekcie. W efekcie wydruk może nie spełnić naszych oczekiwań, prezentując się zupełnie inaczej niż zaplanowany druk online.

Jeśli już zajmujesz się projektowaniem, musisz wiedzieć, jak przygotować plik do druku. Na naszym blogu znajdziesz wpis na temat zasad, formatów, preferowanych wartości DPI, a także rozszerzeń plików przyjmowanych przez drukarnię internetową.

Przykładowa paleta CMYK.

 

Czym jest paleta CMYK?

CMYK to pojęcie związane z barwami wykorzystywanymi w druku. Poszczególne litery oznaczają podstawowe kolory tej palety barw:

  • C – cyjan,
  • M – magenta,
  • Y – żółty (ang. yellow),
  • K – czarny (ang. Kontur lub key colour).

Kolory CMYK są kolorami pochodnymi. Każda barwa w tej palecie barw ma skalę od 0 do 100. W praktyce, im wyższy wskaźnik danego koloru, tym końcowy efekt na projekcie est ciemniejszy. Paleta kolorów CMYK pozwala na doprecyzowanie barw w projekcie tak, aby te spełniały wszelkie wymogi drukarskie.

Podczas realizowania wydruku projektów z paletą CMYK drukarnia wykorzystuje tzw. metodę rastra. Ta polega na wdrukowywaniu niewielkich kropek, które są nasycone kolorem w 100%.

Prawidłowo wykonany druk CMYK nie może jednak przekraczać dozwolonej odchyłki kolorystycznej w drukarni internetowej. W naszej drukarni wynosi ona +/- 5% na kanał CMYK.

 

Paleta kolorów RGB – co to znaczy?

Charakterystyka palety RGB.

RGB (Red, Green, Blue) to podstawowa paleta barw, którą widzimy na monitorze każdego urządzenia. Telewizor, komputer, tablet, wszędzie widzimy kolory w palecie RGB. To paleta barw odpowiadająca właściwościom odbiorczym ludzkiego oka. Widzimy trzy wiązki światła – czerwoną, zieloną oraz niebieską. Z tych kolorów powstają inne. Ten model kolorów służy w zasadzie dla naszej wygody.

Nasza drukarnia internetowa przyjmuje pliki zapisane w kolorystyce CMYK. Wszystkie projekty przeznaczone do wydruku powinny być wykonane w zgodności z tą paletą barw.

W palecie barw CMYK najczęściej drukują maszyny. Każda maszyna drukarska posiada zespół farbowy, złożony z 4 zasobników kolorów z palety CMYK. Poszczególne kolory uzyskiwane są w wyniku mieszania 4 farb. W ten sposób można uzyskać niezliczoną liczbę kolorów do wykorzystania na drukowanych materiałach.

Niestety podczas stosowania w projektach palety RGB nie sposób uzyskać 100% powtarzalności w kolorach. Warto o tym pamiętać zamawiając druk online. Kiedy dostarczymy projekt wykonany w kolorystyce RGB, prawdopodobnie wydruk będzie inny na każdym arkuszu papieru lub drukarnia po prostu odmówi realizacji projektu.

 

CMYK i RGB – czy to wszystkie palety barw stosowane w drukarni?

CMYK i RGB to oczywiście najpopularniejsze modele kolorów stosowane w projektowaniu graficznym. To jednak nie oznacza, że nie ma więcej modeli, które można wykorzystać w projektach plakatów reklamowych, katalogów czy nawet zaproszeń ślubnych.

Najpopularniejsza paleta barw tuż po RGB i CMYK to PANTONE. Ta paleta barw obejmuje dokładnie sprecyzowane farby, które zawsze mają jednakowy kolor. W tym przypadku nie zdarzają się sytuacje, w których konkretny kolor miałby różne odcienie. Nie jest to paleta barw, w której drukują wszystkie drukarnie.

Druk z kolorów PANTONE najczęściej spotyka się na opakowaniach leków, proszków do prania, detergentów, kosmetyków klasy premium i we wszystkich projektach, gdzie liczy się idealne odwzorowanie i powtarzalność barw na każdym projekcie.

CMYK i RGB w projektach graficznych.

 

Różnice pomiędzy CMYK i RGB – jakie warto rozpoznać?

Zarówno paleta CMYK, jak i RGB ma swoje niepowtarzalne cechy wyróżniające. Podstawową różnicą tych dwóch palet jest przeznaczenie danych barw. Pełna paleta kolorów RGB jest stosowana w projektach digitalowych, przeznaczonych do użytku w internecie. CMYK natomiast znajduje zastosowanie we wszystkich projektach do druku – także w połączeniu z niektórymi odcieniami ustalonymi zgodnie z normą PANTONE.

Tabela 1: Porównanie palety kolorów CMYK i RGB

Kryterium CMYK RGB
Barwy podstawowe Cyan, Magenta, Yellow, Key (Black) Red, Green, Blue
Model kolorów Subtraktywny (odejmowanie barw) Addytywny (dodawanie barw)
Zastosowanie Drukowanie Wyświetlanie na ekranach
Gamut kolorów Mniejszy (ograniczony do barw, które można uzyskać w druku) Większy (szersza gama barw widocznych na ekranach)
Przykładowe zastosowanie Drukarki, prasa drukarska, poligrafia RGB przestrzeń kolorów

Zobacz też nasz poradnik dotyczący kolorów w reklamie. Przygotowaliśmy wpis na temat znaczenia poszczególnych barw w odniesieniu do działań marketingowo-reklamowych.