DrukarniaOnline.pl

By praca była przyjemnością. Jak urządzić biuro?

By praca była przyjemnością. Jak urządzić biuro?

Spis treści:

 

Biuro to miejsce, w którym spędzamy większość naszego czasu. Pracujemy tam, rozmawiamy, pijemy kawę – dobrze, jeśli przebywanie w tej przestrzeni sprawia nam przyjemność. Bez względu na to, czy prowadzimy jednoosobową działalność z domu lub kilkuosobową firmę – warto postarać się, aby przestrzeń pracy była funkcjonalna, estetyczna oraz wygodna. Jak zaaranżować biuro do naszych potrzeb?

 

Własne biuro. Jak je urządzić?

By praca była przyjemnością. Jak urządzić biuro?

Na pełne zaangażowanie w pracy składa się kilka czynników. Jednym z nich niewątpliwie jest codzienny komfort pracy, który w dużej mierze zależy od wyposażenia biura. Miejsce, w którym brak wygodnych foteli, odpowiednich sprzętów oraz akcesoriów biurowych trudno nazwać biurem. Dlatego bez względu na to, jak duża jest nasza firma, warto zadbać o odpowiedni wygląd oraz wystrój biura. Stworzenie miejsca, do którego nie będziemy się wstydzili zapraszać kontrahentów, wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne.

Zastanawiając się, jak urządzić biuro, warto zorientować się aktualnych trendach. Oczywiście należy patrzeć na trendy panujące w danej branży. Każda bowiem charakteryzuje się innymi cechami, które warto uwzględnić w procesie tworzenia siedziby firmy. Należy również określić dokładnie, ile osób będzie korzystało z biura. Jeśli planujemy dynamiczny rozwój firmy, powinniśmy mieć to na uwadze. Inne potrzeby bowiem będzie miało jednoosobowe biuro rachunkowe, a inne początkująca agencja marketingowa zatrudniająca trzy osoby.

Jeśli pracujemy z innymi osobami, warto zapytać je o zdanie. Być może wskażą na potrzeby oraz podsuną nam pomysły, na które sami byśmy nie wpadli.

 

Biuro w domu. Organizujemy domową przestrzeń.

Urządzanie biura w domu ma wiele zalet, ale również pewne wady. Szczególnie jeśli nie dysponujemy oddzielnym pokojem, w którym moglibyśmy zorganizować przestrzeń w dowolny sposób. Na szczęście obecnie w sklepach meblowych możemy dostać wiele funkcjonalnych, niewielkich mebli takich jak biurka, półki, organizery oraz krzesła. Dzięki temu nawet w niewielkim salonie lub sypialni możemy urządzić również wygodną przestrzeń do pracy.

Niestety często osoby pracujące zdalnie z domu nie myślą o tworzeniu nawet niewielkiego biura na własne potrzeby. To duży błąd. Brak miejsca na komputer oraz dokumenty wprowadza chaos i nieporządek, co może przełożyć się na mało efektywną realizację zadań. Dlatego nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, postarajmy się o odpowiednie miejsce przeznaczone tylko do naszej pracy.

 

Biuro dla małej firmy. Wystrój i organizacja.

Aranżując biuro, powinniśmy skupić się przede wszystkim na ergonomii codziennej pracy. Praktyczne, przemyślane rozmieszczenie sprzętów oraz mebli wpłynie znacznie na komfort wszystkich pracowników. Ważne jest np. zapewnienie każdej osobie minimum swobody. Ustawienie biurek, gdzie wszyscy będą sobie zaglądać w ekrany, jest zazwyczaj mało komfortowe.

Wybierając meble, postarajmy się, aby zapewniały one pracownikom odpowiednią postawę ciała w czasie pracy. Osiem godzin spędzane w pozycji siedzącej to naprawdę dużo. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się biurka z podnoszonym, regulowanym blatem. Dzięki temu pracownik ma możliwość na zmianę pozycji pracy oraz dopasowanie wysokości mebla idealnie do swoich potrzeb.

W nowoczesnych biurach stosuje się elastyczne rozwiązania. Na czym to polega? Na wybraniu mebli, które nie tylko łatwo przestawić, ale które dzięki modułowej budowie możemy ustawiać na wiele sposobów. Dzięki temu zawsze będziemy gotowi na zmianę i przearanżowanie przestrzeni idealnie pod potrzeby pracującego zespołu.

Warto również pomyśleć o przestrzeni socjalnej, w której znajdą się takie elementy jak: czajnik, mikrofalówka, lodówka, kubki i talerzyki. Dzięki temu pracownicy nie będą zmuszeni do jedzenia posiłków przy swoich biurkach, co nie zawsze jest bezpieczne, a przede wszystkim niezgodne z zasadami BHP.

 

Absolutny must have w każdym biurze.

Wiele osób projektując swoje biuro, zapomina o… szafie na dokumenty. Jest to niezwykle ważny element wystroju. Po pierwsze zazwyczaj zajmuje on najwięcej miejsca, po drugie potencjalnie mają być tam przechowywane ważne informacje. Dlatego warto umieścić ją na końcu pomieszczenia, z dala od wejścia – tak, by przypadkowe osoby nie miały do niej dostępu. Ponadto nie zapominajmy o zamknięciu na kluczyk. To proste, aczkolwiek praktyczne rozwiązanie.

Kolejnym niezbędnym elementem jest dobre oświetlenie. Osoby pracujące wiele godzin przed monitorami są szczególnie narażone na szybkie pogorszenie wzroku. Dlatego planując wystrój biura, nie zapominajmy o odpowiednich żarówkach, żyrandolach oraz lampach. Tym bardziej że mogą one stanowić designerski element wystroju naszego biura.

 

Gadżety, o których warto pamiętać.

Prowadząc firmę i urządzając biuro, nie możemy zapominać o odpowiednich artykułach biurowych takich jak: papier, notesy, kalendarze, teczki. Najlepiej, jeśli będą one sygnowane logo naszej firmy. Korzystanie na co dzień z firmowego kalendarza lub notesu jeszcze bardziej przywiązuje pracowników do naszej firmy. Podobnie jest, jeśli przychodzi do nas klient i widzi takie gadżety w biurze. Stanowi to istotny element wizualnej identyfikacji marki.

Ponadto spersonalizowane akcesoria biurowe to doskonały sposób na prezent dla klientów i kontrahentów. Wnętrze możemy również ozdobić samodzielnie zaprojektowanymi plakatami. Oprawione w antyramy stały się ostatnio hitem w aranżacji również tych eleganckich wnętrz.