Bigowanie papieru
Informacje
Bigowanie papieru – na czym polega i jak je wykonać?
Bigowanie – co to właściwie jest? Otóż bigowanie jest to proces introligatorski polegający na ułatwieniu zginania materiału w określonym i zamierzonym miejscu. Proces ten oznacza więc wykonywanie na papierze lub kartonie specjalnych wgnieceń, których zadaniem jest ułatwienie, a właściwie umożliwienie, odpowiedniego zgięcia kartonu lub kartki. Jest to więc niezwykle ważny element w przypadku wizytówek, winietek, kartonów czy ulotek. Po co się go stosuje i dlaczego warto?
Spis treści:
- Po co stosuje się bigowanie papieru
- Bigowanie - jakie materiały drukarskie go wymagają?
- Bigowanie maszynowe – czym różni się od bigowania ręcznego i jakie są jego zalety?
- Jak wykonać proces bigowania?
- Jakich narzędzi potrzeba do bigowania?
- 4 popularne sposoby bigowania papieru
- Bigowanie krok po kroku
Po co stosuje się bigowanie papieru?
Bigowanie papieru stosuje się z wielu powodów. Z pewnością niejednokrotnie Ci się ono przyda, choć nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Oto 5 najczęstszych sposobów użycia:
1. Ułatwienie składania
Bigowany papierowy arkusz jest znacznie łatwiejszy do złożenia. Jest to więc bardzo przydatne szczególnie w przypadku składania papieru o większej gramaturze, który nie da się tak po prostu złożyć równo jak kartkę papieru ksero.
2. Zwiększenie estetyki
Bigowanie papieru na ogromny wpływ na wygląd danego elementu. Dzięki niemu zginane krawędzie wyglądają dużo bardziej estetycznie i elegancko. Doceniają to często biznesmeni, którzy zamawiają składane wizytówki lub katalogi dla swoich firm i zależy im na maksymalnie profesjonalnym wyglądzie tych projektów.
3. Ochrona przed uszkodzeniami
Bigowanie zapobiega uszkodzeniom papieru podczas składania i transportu, co przekłada się na lepszą jakość i trwałość druku. Jest to bardzo ważne, np. w przypadku, gdy używasz różnego rodzaju kartonów do wysyłki.
4. Wzrost profesjonalizmu
Wykorzystanie techniki bigowania w procesie produkcji druków sprawia, że gotowe produkty wyglądają bardziej profesjonalnie. To z kolei cecha, którą bardzo cenią sobie producenci, np. winietek lub zaproszeń.
5. Optymalizacja procesu produkcji
Bigowanie maszynowe pozwala na składanie większej ilości kartek jednocześnie, co przyspiesza proces produkcji i zmniejsza koszty pracy.
Bigowanie - jakie materiały drukarskie go wymagają?
Wbrew pozorom bigowanie to proces, który przydaje się bardzo często. Można się z nim spotkać w przypadku takich produktów jak:
- wizytówki składane
- katalogi
- foldery
- winietki na grubszym papierze
- kartony
- kartki świąteczne
- zaproszenia
- i wiele, wiele innych.
Warto zainteresować się bigowaniem kartek także w przypadku ważnych dokumentów, które wydrukowane są na dwóch stronach, na grubym papierze i trzeba je złożyć. Tak przygotowane wyglądają znacznie bardziej profesjonalne.
Bigowanie maszynowe – czym różni się od bigowania ręcznego i jakie są jego zalety?
Istnieją dwa rodzaje tego procesu – bigowanie ręczne oraz maszynowe. Ta druga opcja ma zdecydowanie więcej atutów niż pierwsza, gdyż wiąże się z oszczędnością czasu i kosztów.
Przede wszystkim największą zaletą bigowania maszynowego jest szybkość wykonywania pracy. Maszyna do bigowania pozwala na uzyskanie dużej liczby zgięć w krótkim czasie, co przyspiesza proces produkcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużej ilości produktów do przygotowania. Oprócz tego typ mechaniczny jest bardziej precyzyjny, a także gwarantuje powtarzalność, a więc pozwala na uzyskanie identycznych zgięć na każdej kartce, co jest szczególnie ważne przy produkcji większych nakładów. To jeszcze nie koniec! Dzięki bigowaniu maszynowemu zaoszczędzisz sporo czasu i kosztów, ponieważ procesy będą zautomatyzowane, a dodatkowo będziesz mieć możliwość dostosowania maszyny do bigowania różnych rodzajów papieru o różnych gramaturach.
Artykuł powiązany: Gramatura papieru - czym jest i jak wpływa na finalny wydruk?
Propozycja ręczna z kolei jest dobrą opcją na bigowanie w domu, gdy masz do przygotowania tylko jedną czy dwie rzeczy i nie zależy ci na powalającej jakości. Wtedy bez obaw możesz się na nią zdecydować.
Bigowanie papieru ręczne – jak je wykonać?
Chcesz mimo wszystko postawić na bigowanie papieru ręczne? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, która pozwoli Ci to zrobić krok po kroku, przy pomocy określonych narzędzi.
Bigowanie – te narzędzia będą Ci potrzebne!
Jeśli chodzi o narzędzia do bigowania ręcznego, to jest ich kilka. Warto je przetestować, aby ostatecznie wybrać te, które odpowiadają Ci najbardziej.
1. Narzędzie do zginania i bigowania papieru
Jest to specjalne urządzenie, które występuje w różnych opcjach, zależnie od producenta. Niektóre mają dwa różne zakończenia – z jednej strony jest to plastikowa szpatułka, a z drugiej metalowa kuleczka. Inna opcja zakłada narzędzie zakończone z obu stron plastikowymi końcówkami o różnych kształtach.
2. Deska/tablica do bigowania
Specjalna deska czy tablica do bigowania to duże ułatwienie w tym procesie. Dzięki temu narzędziu szybko i z łatwością wykonasz precyzyjne linie zagięć nawet na papierach o dużej gramaturze.
3. Kość introligatorska
Kość introligatorska pozwala na dość profesjonalne zaginanie papieru. Może występować w opcji naturalnej lub plastikowej.
4. Dłutko kulkowe
To niewielkie narzędzie zakończone metalową kuleczką z jednej lub z obu stron. Pozwala na wykonanie bardzo estetycznych zagięć.
5. Taśma klejąca
Istnieje także opcja bigowania przy pomocy taśmy klejącej, która pozwala w łatwy sposób przygotować zagięcia. Pamiętaj jednak, że nie jest to najdokładniejsza opcja.
6. Linijka
Użycie linijki to najprostszy, ale zarazem najmniej precyzyjny sposób bigowania. Jednak jeśli nie masz jednak nic innego pod ręką, warto spróbować.
Co ważne, w zależności od indywidualnych potrzeb, mogą być potrzebne dodatkowe narzędzia lub materiały, takie jak specjalne farby, kalki lub folie.
Sposoby bigowania
Skoro znasz już narzędzia do bigowania, pora dowiedzieć się w jaki sposób je wykorzystać. Sposobów jest całkiem sporo, więc na pewno znajdziesz opcję, która przypadnie Ci do gustu.
1. Tablica + kość do bigowania
Na rynku jest wiele rodzajów tablic do bigowania, więc na pewno znajdziesz dobrą propozycję dla siebie. Warto się w nią zaopatrzyć, jeśli dość często przeprowadzasz ten proces, ponieważ pozwala to zachować dokładność i przyspieszyć pracę. Podczas bigowania tym sposobem narzędzie należy prowadzić pod kątem 30-40 stopni. Tylko wtedy otrzymasz odpowiedni efekt.
2. Trymer do bigowania
Zakupienie specjalnego trymera do bigowania to świetna opcja, którą wykorzystasz w swojej gilotynie. Wystarczy zamienić model tnący na bigujący, a otrzymasz idealną linię zagięcia. Praca wygląda dokładnie tak samo, jak przy przecinaniu.
3. Trymer do bigowania i kość do bigowania
Jeśli nie masz w swoim trymerze opcji zmiany na końcówkę do bigowania, możesz po prostu wykorzystać trymer i kość. Papier należy ułożyć wtedy jak do cięcia, a w korytku trymera umieścić narzędzie do bigowania. Następnie wystarczy poprowadzić je wzdłuż linii, aby uzyskać odpowiedni efekt.
4. Linijka + kość / dłutko
Najmniej precyzyjna i wygodna opcja to bigowanie za pomocą linijki i kości lub dłutka. Często narzędzie to przesuwa się, przez co pojawiają się nieestetyczne zagięcia. Jest to więc propozycja na bigowanie tylko wtedy, gdy nie masz innej opcji pod ręką.
Ręczne bigowanie krok po kroku
Jak już wiemy, że bigowanie to technika umożliwiająca precyzyjne zagięcie papieru czy kartonu. Wykorzystując informacje możemy więc przejść przez proces bigowania krok po kroku!
- Wybierz potrzebne (i dostępne) narzędzia
- Połóż papier i umieść na nim narzędzie (trymer, linijkę) lub ułóż kartkę na tablicy do bigowania.
- Przesuń narzędziem wzdłuż linii wyznaczonej przez linijkę, trymer, taśmę klejąca lub cokolwiek, czego użyłeś.
- Gotowe! Czasami może zdarzyć się, że zagięcie jest zbyt delikatne, wtedy warto powtórzyć to działanie.
Podsumowanie
Bigowanie to proces introligatorski, który ułatwia zginanie materiału w określonym miejscu, stosowany m.in. w wizytówkach, winietkach czy ulotkach. W artykule omówiono różne metody bigowania, takie jak maszynowe czy ręczne, oraz narzędzia potrzebne do jego wykonania. Bigowanie papieru ma wiele zalet, takich jak ułatwienie składania, zwiększenie estetyki, ochrona przed uszkodzeniami, wzrost profesjonalizmu i optymalizacja procesu produkcji.
Teraz wiesz już, co to jest bigowanie i kiedy się przydaje. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi cały proces będzie dla Ciebie łatwy i przyjemny!